Hakkımda

Güzel bir Karadeniz sonbaharında Samsun’da başladı serüvenim.

İlk Orta ve Lise’yi Samsun’da okuduktan sonra herkesin olduğu gibi benimde hayalim olan İstanbul’ da üniversite okuyabilmek için; önce büyük şehir havası almak ve nacizane ÖSS ye hazırlanmak için  Ankara’nın yolunu tuttum. Birbirinden güzel 2 bahar ve sert bir kış yaşadıktan sonra sıcak bir haziran sabahında noktaladığım sınav maratonu neticesinde tercih aşamasına gelince önümde dikkate almam gereken 2 yol vardı

Ya istediğim bölümlerden birinde ya da yeni yeni gelişen ve gelecek vaat eden bir bölümde okuyacaktım. Ve bu iki yol ayrımında gidip gelirken tercihlerimin ortak paydasında hep ‘İstanbul’ olmalıydı. Fırsatlar şehri tercih listemin ana fikrini oluştururken bu iki yolu da kapsayan bir tercih listesi hazırlayarak -Matematik Hocamın tabiriyle- ‘ÖSYM Babaya’ sundum ve neticesinde  bu gün olduğum yere geldim.

İlk kazandığım vakitler ‘Lojistik’ kelimesinin içini tam dolduramıyordum. Kimisine boş geliyordu, kimisi sırf uluslararası kısmını duyunca, iyidir iyidir, diyordu. Bazıları da kelimeye yeni yeni alışmaya başladıklarından hadi yine iyisin parayı buldun tarzında enteresan motivelerde bulunuyorlardı. Ama sonraları işin içine girince; ne olduğunu anlamaya başlayınca gerçekten benimsedim ve zevk alarak yapabileceğim bir bölümde okuduğuma kanaat getirdim.

Lise de kompozisyon yarışmalarına katılır ve genelde iyi dereceler alırdım.  E tabi bu dereceler bana maddi olarak destek sağladığı gibi hocalarım tarafından not olarak da geri dönerdi. Edebiyat hocam: ‘Üniversitede hangi bölümde olursan ol mutlaka yazmaya devam et.’ demişti bana. Ona göre körelmemesi gereken bir yeteneğim vardı. İyi ama lojistikle alakalı neler yazabilirdim ki?  Ya da nerde yazabilirdim?

İşte bu nokta da sevgili kuzenim Nihat İpekçi bana internet de bir blog açmamı ve orada yazmaya devam etmemi önerdi. Sonucunda 2010’un Ocağında Türkiye’nin ilk lojistik bloğunu blogger üzerinden açtım ve yazılarıma başladım.  Ve bir yılın sonunda işi yine sağolsun onun yardımıyla biraz daha profesyonelleştirerek bu kişisel internet sitesi haline dönüştürdüm.

Sazın teli kopma noktasına gelince verirmiş en iyi sesini, sona yaklaştığında yani. Bense daha yolun çok başında biri olarak kalınlığın verdiği amatörlükle kimi zaman kulaklarınızı incitirsem; şimdiden affola.  Eğer yazılarım ‘Lojistik’ ile alakalı olanların bilgilerine yardım edecek ya da olmayanlara yol gösterebilecekse ne mutlu bana.

—-Yıllar Sonra Gelen Düzenleme (22/02/2016)—-

Şöyle bir geri doğru bakıyorum da bloğu açalı tam 6 sene olmuş. Geçen bu 6 yıllık süre boyunca, bir çok yazı yazıp sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Site raporlarıma baktığımda yüz binlerce ziyaretçim olduğunu görüyorum. Eminim bir çoğunuza faydam dokunmuştur. Kiminizin ödevine yardımcı oldum, kiminizin tezine kaynak oldum. Kiminizle birlikte tercih yaptım, yeri geldi dert ortağınız bile oldum. 🙂  MUTLUYUM.

Tabi bu süreçte bir de okulu bitirdim. Birbirinden farklı firmalar da (Chicco, Gökbora, Schenker Arkas ve DHL) çalıştım ve ya staj yaptım. En son adresim olan DHL’de 3 farklı departmanda yaklaşık 4 yılım geçti. Bu süreçte çok şey öğrendim, tecrübe edindim. Birlikte çalıştığım herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu gün geldiğim noktada, bir şeyler üretmenin,  yazmanın, öğrencilerle birlikte olmanın beni daha çok mutlu ettiğini gördüm ve yapmam gereken işin bu olduğuna karar verdim. Şu an Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa MYO’da Lojistik bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Artık sizlerle beraber olmak ve sizin için daha çok mesai harcıyor olmak beni daha mutlu ediyor.

İlerleyen günlerde daha sık bir şekilde yazılarımla birlikte sizlerle olmaya devam edeceğim. Yolunuz düşerse ya da lojistik bölümünü tercih etmek isterseniz Hopa’ya beklerim.

Emre İpekçi
Artvin Çoruh Üniversitesi
Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi

13 Comments

 1. 1
 2. 2

  gerçekten yazmaya devam etmelisin bende dişiler gerçekleştirmek istiyorm hep çalışmak zornda kaldım bi nevi bu sorumluluk altında olduğumu hissettim bu sorumlulugumu yerine getirdiğim düşünüyorm ve artık kendime olan sorumluluk duygusunu ortaya çıkarmak istiyorumn okumak istiyorum amane okusam diye çok düşündüm çok fikir veren oldu ama nedensew hiç biri içime sinmedi sonradan tanıdığım bir arkadasım fikir verdi lojistik kelimesi içime sindi yapabileceğimi düşünüyor inanıyorm ama tek basıma çok or sizden yardım istiyorm fikirleirne düşüncelerinze ihtiyacım var bu uzun yazımıumarım okursunuz :=) şimdiden teşekkür ederim.

 3. 3

  Bence de körelmemesi gereken bir yeteneğiniz varmış:) Tabi yazma konusunda yaptığınız tercih bizim gibi tabiri caiz ise lojistik bilgisi kıt olan öğrencileri/ vatandaşaları bilgilendirmek olduğu için şanslıyız sanırım. Kaleminize sağlık:)

 4. 4

  merhaba emre bey ben sitenıze tesadufen buldum ama iyikide buldum çok sagolun bilgiler için ben sizden ders almak ıstıyorum lojıstık 2. sınıf ögrencısyım iyi yada kötu bır cevap verirsenız sevinirim:)

 5. 7

  ben bu bölümü seçmek istiyorum ve burslu tercih etmek istemiyorum. Bu yüzden İstanbul Üniversitesini istiyorum. ama nerede, hangi konumda çalışacağım hakkında bi bilgim yok. bayan olmam zorlaştırır mı, yabancı dil bilmem gerekmi. yardımcı olursanız sevinirim.

  • 8

   Bayan olmanızın pozitif bir etkisi bile olur. Artık sektörde daha fazla bayan çalışmaya başladı. ama ingilizce olmadan malesef çok zor.

 6. 9
 7. 10

  Merhaba Emre bey ben Seray Korkmaz İstanbul Gelişim Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 1.sınıf öğrencisiyim.İngilizce Lojistiğe giriş dersi almaktayım.Dersin hocası ben ve arkadaşlarıma herhangi bir havayolu taşımacılığı yapan bir şirket ile görüşmemizi lojistik hakkında bilgi almamızı istedi.İlgili kişilere mail attım fakat size de sormak istedim.Ne yapmalıyım ? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. 11

  Başarılarınızın devamını diliyorum.hepimizin bildiği gibi lojistik çok önemli bir sektör ve kısa vadede yetişmiş iyi eğitimli iş gücüne ihtiyaç var.yazılarınızın devamını bekliyoruz

 9. 12

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın