İletişim

Aklınıza gelen soruları buradan bana sorabilirsiniz.

Çok çok acil ve diğer önemli hususlarda emre@emreipekci.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

128 Comments

 1. 1

  Merhaba Emre bey,
  Ben İstanbul bahçelievler’de bir devlet lisesinde rehber öğretmen olarak çalışıyorum. Bir öğrencimin lojistik bölümü hakkındaki sorunu araştırırken sitenize ulaştım. Yeni hazırlamakta olduğum siteme sitenizin linkini koydum. Bundan rahatsız olmayacağınızı tahmin etmekle beraber haberdar etme gereğini duydum. iyi çalışmalar.

 2. 3
 3. 5

  Emre bey, şu an Dokuz Eylül Üniversitesinde Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü öğrencisiyim ve gerçekten paylaştığınız bilgiler çok yararlı teşekkürler

 4. 6

  Emre bey,

  Gerçekten çok başarılı bir site olmuş, vermiş olduğunuz bilgiler ufkumuzu açtı.

  Bir gün sizin kadar başarılı olmak isteyen lojistik sevenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

  Teşekkürler.

  • 7

   Düşünceleriniz için teşekkürler Gökhan Bey.
   Lojistikle ilgilenenlere dilim döndüğünce yardım etmek, geri kalan herkese de lojistiği sevdirmek için nacizane bildiklerimi paylaşıyorum. Bu dediklerimi yapabildiğim ölçüde kendimi başarılı sayarım ancak. Lojistiği sevip bu işi sahiplendiğimiz müddetçe başarılı olmamak içten bile değil.

   • 8

    Selamın aleyküm. Ben kütahya’da lojistik bölümü okumaktayım.Bizim lojistiğe giriş dersine giren hocamız bize siz buradan mevzun olduğunuzda biri size hangi bölümden mevzun oldun diye sorduğunda sizde ona lojistik bölümünden dediğinizde,yani sen kamyoncu musun? Sorusuna ne cevap verirdiniz dedi ve bunu araştırmanızı istiyorum dedi. Bende araştırma yaparken sizin sayfanızı gördüm ve bu mesajı atmak istedim. Siz bu soruya nasıl bir cevap verirdinizde kendinizi ve bölümünüzü savunurdunuz? Yardımcı olursanız çok makbule geçecek.Kolay gelsin şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum…

    • 9

     Bloğumda Lojistikle alakalı yazmış olduğum bir sürü yazı var. Taşıma modlarına göre kategorize ettiğim yazılarda mevcut. Eğer kamyoncu olsaydık bu kadar çok şey yazamazdım herhalde . Sende bu yazılarımı okuyup içinden çıkarım yaparsan kendi cevabını bulursun.
     Hazırcılığı değil, araştırıp yorumlamayı öğrenmek lazım. yoksa çok şey bilsekte bir işe yaramaz.

 5. 10
 6. 12

  slm emre bey 4 sene lojistik sektöründe çalışmaktayım şirket değişikliği nedeniyle uzmanlık maaşlarımız eleman maaşına çevrildi buda biziz kötü etkiledi lojistikten kopmak istemiyorum başka firmalar arıyorum yardımcı olursanız minnettar kalırım teşekkürler.

 7. 13

  Ben lojistik bölümü 1.sınıftayım ve hangi sektörde çalışmaya başlarsak daha fazla kendimizi geliştiririz. lojistik mezunu kişilerin hangi kuruma göre maaşını soracaktım.iyi akşamlar

  • 14

   Merhaba Kübra,

   Lojistiğin ana konularından biri nakliye/sevkiyat kısmıdır. Tabii ki bu kısmın bile birden çok alt kırılımı (deniz, demiryolu, hava, kara vs.) vardır. Ne kadar şanslıyız ki, güzel ülkemiz coğrafi konumu sebebiyle son 10-15 yıllık süreçte bu işin teknik bilgisini ve kültürünü sırtlanıp gelen firmaların yatırım odağındadır ve artık Türkiye’de özellikle İstanbul’da tüm taşıma modlarında, hatta tüm lojistik süreçlerine yönelik hizmetler verebilen çok uluslu firmalar bulunmaktadır. İşin en temelini anlamak istiyorsan bu firmalarda bu yaz bir staj yapabilmen ileride işe girebilme ihtimalini arttıracaktır. (Schenker ARKAS, ARKAS Holding, DHL, Kuehne&Nagel, DSV, Maersk, MSC vs)

   Ancak Emre’nin de her zaman söylediği gibi bu sektörün hangi kısmında çalışmak istersek isteyelim, bir veya birkaç yabancı dili iyi düzeyde bilmek ŞART. Özellikle de İngilizce. Gayet iyi bir İngilizce ile şu an önlisans programından mezun olan bir Kübra’nın İstanbul’da alabileceği giriş maaşı 1.250-1.500 arasıdır; bunlar da sözleşmeli değil, kadrolu elemanlar için optimist bir tahminle.

   Maalesef sektördeki personel ihtiyacı sonucu oluşan talep, bu sektörde çalışmaya niyetli/gönüllü/meraklı/istekli/hevesli/zorunlu arkadaşların arzının yanında çok düşük kaldığından işverenler bu dengesizliği kendi avantajlarına kullanmakta ve kendini henüz ispatlama şansı bulamamış kardeşlerimize bu şekilde davranmaktadır. İleriki kademelerde kendini reel başarılarla ispatlayıp peşisıra terfiler alabilirsen maaşın İstanbul’da yaşanacak seviyelere gelebilir ancak.

   Kusura bakma, biraz iç karartıcı olmuş olabilir ancak her zaman denildiği gibi “Hope for the best, plan for the worst.”

   Lojistik, ancak 5-6 seneden sonra kazandırmaya başlar ve o senelere kadarki olan çalışma günlerin içerisindeki günlük heyecan sana az maaş aldığını dahi unutturur. Benim sektörde en sevdiğim kısım mesai başlaması-öğlen yemeği arasının bir saat, öğlen sonrası-mesai sonu arasının yarım saat gibi gelmesidir. Tabii ki bu genellikle operasyon departmanları için geçerlidir. Başka sektörlerde bu heyecanı bulamayacağınız için bir tarafı hep eksik kalır ve özlenir; tecrübe ile sabittir 🙂

   Yolunun açık olmasını dilerim.

   Emre Kardeşim,

   Siten çok güzel ve faydalı gözüküyor. Daha da geliştirmeni temenni ederim. Başarılar.

   Fatih KANBER
   fatihkanber@yahoo.com

   • 15

    Detaylı yorumunuz için teşekkürler. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum aday arkadaşlara ve diğer lojistik meraklılarına

    Yazdıklarının tamamına katılıyorum tabi ki. Bu sektöre girecek olanlar toz pembe hayaller ile başlayıp beklentileri karşılanmayınca düş kırıklığına uğruyorlar. Ama sabır edip bu işi sevenler için ilerleyen dönemlerde başarı kaçınılmaz.

    Lojistiği severseniz, başarı kaçınılmazdır

 8. 16

  Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler gerçekten harika bunun için teşekkür etmeliyim..

  Ben meslek yüksek okulu lojistik bölümü öğrencisiyim. Yeşil lojistik üzerine bitirme tezi yazmaktayım. 3 bölümlük Yeşil Lojistik üzerine bir tez yazıyorum. Kendi cümlelerim olmaması gereken bir tez olmak zorunda olduğu için büyük sıkıntı yaratıyor. Bu araştırma sayesinde Türkiye’de böylesine önemli konunun atlandığının farkına vardım. Açıkçası en çok siz değinmişsiniz bu konuya.. Çoğu kitaplarda adı bile geçmediği gibi, geçen kitaplarda da 2 satırlık açıklama yapılmış. Size bir sorum olacak yazılarınız bilimsel makale değerinde değilmiş ve yayınladığınız blog olduğu için alıntı dahi yapamıyorum. Benim için hazine değerindeler oysa.. Eğer bu konuya değindiğiniz bir kitap veya makaleniz varsa bilgilendirirseniz sevinirim. Sayılı günlerim kaldı ve konu sıkıntısı çekmekteyim.

  Şimdiden Teşekkür ederim..

  • 17

   Merhaba Cemre Hanım,
   Öncelikle tezinizde size başarılar dilerim. Anlamadığım nokta neden sizin cümlelerinizin hiç yer alamayacağı. Her yeri alıntıyla dolu olan ve hazırlayanın düşüncelerine yer vermediği bir tez bana hiç mantıklı gelmiyor. Ben yazılarımı yazarken herkesin sıkılmadan okuyup anlayabileceği bir dil kullanmaya çalışıyorum. Makale okuma alışkanlığı olmayan bir toplum olmamızdan dolayı 600-700 kelimelik bir yazıyı ancak söyleşi tarzında yazdığım zaman insanlar sonuna kadar okuyorlar. Makalede ki dil çoğu kişiyi sıkıyor malesef. Bu sebeple konu çok ciddi olmadıkça makale tarzında yazmıyorum.
   Yine de size tavsiyem; Yeşil Lojistik ile alakalı yazdıklarımı okuyun, kendinizce yorumlayın ve teze uygun bir şekilde yazıya dökün olabilir. Yazılarımı yazarken kullandığım bir kaynak yok. Zaten okudukça bu durum anlaşılıyor.Bu işin tam anlamıyla sınırlarının çizili olduğu ve detaylarıyla anlatıldığı bir kaynak da yok diye biliyorum. Bir başka önerim ise Yabancı dillerde yazılmış olan kaynaklara müracat etmeniz olabilir.
   Tekrar kolay gelsin. İyi Çalışmalar…

   • 18

    Emre Bey Merhaba,

    Benim de degerli fikirlerinize ihtiyacım var efendim.

    Ben de yüksek lisans tez ogrencisiyim ve alanım lojistik – freight forwarder’lık üzerine..

    Bu baglamda arastırma kaynak-makale ya da website vs. paylasma imkanınız var mıdır?

    Degerli yardımlarınızı rica ederim lütfen .

    saygılarımla,

 9. 19

  merhaba li
  se son sınıf öğrencisiyim bu sene uluslararası ticaret ve lojistiğe tercihimi vermek istiyorum. iş olanakları nasıl mezun olduklarında han gi ünvanı alır ve ort. aylık maaşları nedir ?

 10. 20

  Merhaba Emre Bey

  Öncelikle yaptığınız güzel paylaşımlar için size teşekkür ediyorum.

  Benim bir sorum olacak size cevaplarsanız sevinirim

  Sap programında tüm stoğun hareketlerini görmem gerekiyor veya bunu kısıtlayarak tüm stoğun sadece 902 hareket görmüş olanları görmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz ?
  Olay aslında şu mağazadaki bütün stoğun negatife düşmüş sonradan düzeltilmiş olanlarını görmek istiyorum.

 11. 21

  merhaba ya bende uluslararası ticaret ve lojistik bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum da aceba bana bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
  1.Bölümün gerçekten geleceği var mı?
  2.Bölümden mezun olduktan sonra devlet kadrosunda çalışma imkanımız var mı?

 12. 22

  Merhabalar,Kadıoğlu Gıda şirketinin Genel Müdüryardımcısıyım, ürünlerimiz kuru paketlenmiş çay ve stik toz şeker ve müşteri guruplarımız İstanbul içerisinde dağılıyor.Dağıtım ve tahsilat iş yüklerini kendi bünyemizden çıkarmak istiyorum.Öncelikle bana tavsiye edebileceğiniz lojistik firmaları hangileri ve lojistik firmaları bu işi nasıl tanımlarlar kendi işleri içerisinde?Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim,teşekkürler.

  • 23

   Tam olarak iş hacminizi bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim. Sadece dağıtım olsaydı alternatifleriniz olabilirdi ama işin içine tahsilat girince büyük şirketlerle çalışmak gerekli. Tedarik zinciri hizmeti veren firmalarla görüşebilir ya da tahsilatlı kargo hizmeti alabilirsiniz.

 13. 24

  Hava lojistiği bölümü okumaktayım..Hocam green lojistik hakkında 10 sayfalık bir yazı yazmanı söyledi fakat alıntı istemiyor.bildiğiniz kaynak kitaplar var mı ya da kendi fikriniz?

 14. 26

  Merhaba Emre Bey, tersine lojistikte kullanılan bilişim sistemleri ile ilgili bir ödevim var. Acaba önereceğiz internet sitesi veya kitap varmı?

  Tesekkurler…

  • 27

   Sektörde kullanılan bilişim teknolojileri ile ilgili araştırma yaparsanız karşınıza kaynak çıkacaktır. Özel olarak geri dönüşüm süreci ile alakalı bir program var mıdır? bilmiyorum açıkcası. Hali hazırda kullanılan programlarda bu takibi sağlayacak modüllere sahipler.

 15. 28

  Emre bey merhaba , ben yüksek lisans öğrencisiyim,sunum konum yeşil lojistik idi.Sizin sayfanızdanda yararlanıp başarılı bir sunum gerçekleştirdim,bunun için teşekkürler,şimdi hocam yeşil lojistik konusundan 4 tane test sorusu bir tanede klasik soru çıkarmamı istiyor,kilitlendim kaldım bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum,teşekkürler.

 16. 30

  2yillik lojistik mezunuyum acikogretimden lisans yapabiliyormyum??? Dgs ile sivil hava ulastirma okumami tafsiye edermisiniz devlette alim varmi?? Ilginiz icin tesekkur ederim simdiden..

 17. 32

  Hocam merhabalar ismim Yasin samsunlu hemşeriniz olarak yazıyorum öncelikle samsunda selam ederim .Hocam bu sene sinop unıversitesi lojistik bolumunu kazandım fakat kararsızım bu bolumu onerirmisinşz gelecekte onu açık olan bş meslek diyolar teşekkürler..

  • 33

   Selamlar Yasin. Kazandıktan sonra sormak bana mantıklı gelmiyor. Ben değil desem başlamadan bölümü mü bırakacaksınız? Türkiye şartlarında iş bulmak bir çok bölümde kolay değil. Eğer severek yapar ve sektörü benimserseniz neden olmasın.

 18. 34

  Merhaba hocam bir sorum olacak ben necmettin erbakan unide ulastirma ve lojistik yonetimini kazandim bu sene gelecekteki sektor hakkinda biraz bilgi alabilir miyim is imkani ve tabi isin maddi boyutu nasildir simdiden tesekkur ederim

  • 35

   Maddi anlamda başlangıç için yüksek beklentilerde olmamak lazım. Diğer konularda ise yazılarımı okuyabilirsiniz.

 19. 36

  Merhabalar ben Burhan felek çok programlı lisesinde 10. Sınıfta düz bölümünde okumaktayım. Okuduğum okulda lojistik sınıfı da var. Ben ileride uluslar arası ticaret okumak ıstıyorum. Ancak okuduğum okulda mudur yardımcıları benı bu konuda aydınlatmadı pek. İnternette okuduğuma göre lojistik bölümünden uluslar arası ilişkilere sınavsız gırme onceliğim varmış. Bu doğru mudur? Ayrıca lojistiği lisede okumanın bana yararı olur mu? Lütfen bu konuda benı aydınlatın.

  • 37

   Sınavlar ve yerleştirmelerle ilgili bilgi sahibi değilim malesef. Liselerde verilen lojistik eğitimi ne boyuttadır içeriği nedir bilmiyorum. Ama lojistik eğitimi alabileceğiniz bir çok üniversite mevcut.

 20. 38
 21. 40

  Merhaba Emre Bey. Yazdığınız bilgiler için teşekkür ederiz. Evet benim de bir sorum olacak. Ben de meslek lisesi mezunuyum ve üniversiteye hazırlanıyorum. Bölümümü severek seçtim. Ancak şuan da o kadar zevk aldığım söylenemez. Sevmediğim meseleyi yapmak istemiyorum. Bu yüzden diğer meslekler araştırdım. Lojistik bölümü gerçekten çok ilgimi çekti. Sizce lisede çocuk gelişim okuyan birinin lojistik de iş bulma olasılığı ne kadar ? (Tabi üniversiteyi bitirdikten sonra). Ayrıca kapalıyım bu bir engel oluşturur mu sizce ? Şimdiden Teşekkür Ederim 🙂

  • 41

   Merhaba
   Lisede ki bölümünüz çok önemli değil. Önemli olan mezun olacağınız okul. Tesettürlü olupta sektörde çalışan bayanlar olduğunu biliyorum ama açık olmam gerekirse buna müsade etmeyen şirketlerde yok değil.

 22. 42

  merhaba emre bey ben Burak Çetinkaya 18 yasındayım Gümüshane Üniversitesi İrfan Can Köse MYO Lojistik okuyorum. Sizden bir ders konusunda yardım talep etmek istiyorum Lojistik ilkeleri dersinde bana verilen tedarik ve üretim Lojistiği adlı konudan sunum hazırlıyorum yalnız bu konuyla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamıyorum ne bir makale ne bir tez bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 23. 43

  merhaba emre bey ben logistics management alanında Amerıka da master yapmak istiyorum da bu alan da bana en iyi olan üç tane üniversite ismi verebilir misiniz?
  teşekkürler

 24. 45

  Site için çok teşekkurler kafamdakı bazı soru işaretleri gitti size sorum mesela bu bölümü kutahyada ya da başka küçük şehirlerde okusak kendımızı yınede geliştirebilirmiyiz ?

  • 46

   İnsanın kişisel gelişimi önce kendisiyle sonra yaşadığı çevreyle alakalı bir durum. Bu sebeple önemsiz olduğunu söyleyemeyeceğim.

 25. 47

  Merhabalar ben bu yıl ygs ye girdim puanım ulaştırma ve lojistik yönetimine yetiyor bana bölüm ve iş olanakları hakkında bilgi verir misiniz ?

 26. 49

  Emre Bey Merhabalar,
  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri son sınıf öğrencisiyim. Şuan Gdynia/Polonya’da erasmustayım ve kısmetse haziran ayında okulumu bitiriyorum. Buradaki ders aldığım eğitimcilerden biri rapor olarak Türkiye’nin herhangi bir yerinden multimodel taşımacılık kullanarak bulunduğum şehire kağıt üzerinde ithalat yapmamı istedi. Hangi yollarla ne şekilde getirceğimin rotasını çıkardım. Fakat bir şirket olamadığım için taşımacılık yapan firmalardan fiyat alamıyorum veya eski B/L örneklerini göremiyorum. Bunlara nasıl ulaşabilirim fikir verirseniz sevinirim?
  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 27. 50

  Merhaba Emre Bey;

  Ben sağlık kurumları işletmeciliği bölümünden mezun olacağım ama ne yazıkki memnun değilim bölümümü işletmeye tamamlayacağım ekstra olarakta açıktan lojisitik okumayı planlıyorum kafama takılan olay açıköğretimin örgünden farkı nedir iş bulma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım sizce ?

 28. 51

  Merhaba Emre Bey;
  Cumhuriyet Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim.Sizi takip etmemi üniversite hocalarımdan biri tavsiye etti.Bölümümüzün Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübünde Başkan yardımcılığı ve çıkardığımız dergininde genel yayın yönetmenliğini yapıyorum.Sizden iki ayda bir çıkardığımız Ekolojistik dergimiz için bir yazı rica ediyorum kasım aralık sayısını bu hafta sonu basıma verdik.Önümüzdeki sayı için sizinde bir yazınızın dergimizde yer almasını istiyoruz.Çok şey istemiş gibi olabilirim ama yeşil lojistikle ilgili kullandığınız bir resmi alabilir miyim?

  • 52

   Merhabalar,

   Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım tabi ki. Mail olarak detayları iletebilir misiniz?

 29. 53

  Emre abi ben lojistik ogrencisiyim depoyla ilgili bir odevimiz var fakat herhangi bir soteden bilgi sahibi olamadik . bize yardimci olursan cok sevinirim.
  Konu: Depo sorumlulari ve gorevleri

 30. 54

  merhaba bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum uluslararası ticaret uluslararası ticaret ve finansman ve uluslararası ticaret ve işletmecilik bölümü arasında ne fark var acaba

  • 55

   Hangi okullar da bu bölümleri tercih etmeyi düşünüyorsanız o okulların hocalarıyla görüşün bence. İçeriğini sorun. Web sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

 31. 56

  merhaba emre bey bu bölüm hakkında sorularım olacak yardımcı olursanız sevinirim.
  ben ygs öğrencisiyim bu sene sınava gircem lojistiği istanbul bilgi üniversitesınde okumayı düşünüyorum bir yılda hazırlık okucam ingilizce için buradan mezun olunca ne kadar surede iş bulabilirim ve özel sektörde ne kadar maaşla işe başlayabilirim teşekkür ederim.

 32. 58

  merhaba Emre bey size benimde size bir sorum olacaktı. İki yıllık dış ticaret bölümü bitirdim lisans a tamamlamak istiyorum dgs den başka hangi şekilde tamamlayabilirim

  • 59
 33. 60

  Emre Bey merhabalar, lojistik bölümü 1.sınıf öğrencisiyim yaz stajımız var ama ben staj yapıcak yer bulamıyorum avrupa yakasında oturuyorum. Büyük şirketler var hep mülakatla alıyorlar ingilizcem pek iyi değil bana önerebileceğiniz bir yer varmıdır? Teşekkür ederim…

 34. 62

  Merhaba emre bey lojistiği 2 yıl okusam ve sonra dgs ile 4 yıllığa tamamlasam diye düşünüyorum ama şöyle bi sorun var dgs ile alan devlet üniversitesi yok ve diğerlerinin kontenjanları da çok düşük bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

  • 63

   Nasıl bir yardım? Devletle konuşup kontenjan açın mı diyeyim? 40’ın üstünde devlet üniversitesinde 4 yıllık lojistik bölümü var. Bence biraz daha iyi araştır.

 35. 64

  Emre Bey,
  biz uluslararasi bir tasimacilik sirketiyiz. lojistik mezunu ariyoruz. okullar bu konuda pek yardimci olmuyorlar. mezun olanlarla nasil iletisim kurabiliriz. bir fikriniz varmi?

  selamlar,
  Coskun

 36. 66

  Merhaba Emre Bey,
  Ben şuan Hasan Kalyoncu üniversitesinde Uluslarası ticaret ve lojistik bölümü okuyorum şuan hazırlık bölümünü bitirdim sayılır ingilizce öğrenimine yatkın olduğumu düşünüyorum ve şuan Gaziantep üniversitesine geçip geçmemek arasında kararsız durumdayım birisi devlet üniversitesi birisi özel üniversite ben ileride özel sektörde çalışmak istiyorum gaziantep üniversitesinde bölüm türkçe olarak okutulmakta ama hasan kalyoncuda %30 ingilizce okutuluyor ve erasmus programına katılmayı düşünüyorum iki yerdede bu program mevcut fakat iki üniversite arasındaki tek fark yıllık 8 bin liralık ücret gibi geliyor bana sizin bilginiz var ise acaba bu konuda biraz fikir verebilir misiniz

  • 67

   Merhaba Alican,

   Akademik kimliğimden ötürü 2 üniversiteyi birbiriyle kıyaslamam doğru olmaz. Sana da her arkadaşıma söylediğim gibi bölüm derslerine ve içeriklerine bakmanı aynı zaman da akademik kadronun lojistik arka planını araştırmanı tavsiye ederim.
   Başarılar.

 37. 68

  merhaba
  ben IŞIK Üniversitesinde ingilizce işletme okuyorum ve aynı zamanda açık öğretimden lojistik okuyorum.Şu ana kadar 2 staj yatım ve ikisi de muhasebe alanında oldu.Seçme şansım pek yoktu ve o departman geldi.Lojistiğe bir ilgim olduğunu üniversitede ekol lojistik firmasına gidince anladım. Çok mu geç bilmiyorum ama bölümümü de değiştirmek istemedim ve açıköğretimden lojistik eğitimi aldım.Gönüllü olarak staj yapabileceğim bir kaç gemi lojistik firması buldum.Sizce hangi departmanında çalışırsam hem kariyerim hem de öğrenme açısından bana fayda sağlar.Çünkü muhasebe alanında çalışmak istemediğime karar verdim ve o seçeneği kafamda eledim.

 38. 70

  Merhaba Emre Bey ben lojistik 2. sınıf öğrencisiyim. 2 yıllık bir üniversite okuyorum dgs ile 4 e tamamlamak ve üzerine dil eğitimi almak amacım. Biraz araştırma yaptım lojistik sertifikaları var Lojistik yönetimi,Liman İşlletmeciliği vs. gibi sizce bu sertifikaları almalı mıyım ? Bu alanda kendimi geliştirmek üzerine bir şeyler katmak için ne yapabilirim ?

 39. 72

  Hocam benim ailem mersinde geçen sene forwarder firmada staj yaptım operasyonlarını öğrendim bu senede okulu bitirince satış için çağırdılar ilk etapta asgari ücret + yemek kartı dediler ama kendi müşteri portföyünü oluşturursan çok daha iyisini kazanırsın dediler.Sizce gitmelimiyim siz bu sektörü benden daha iyi biliyorsunuz ?

 40. 74

  Merhaba Emre Bey
  Ben lojistik 3.sınıf öğrencisiyim.Sektörde çalışmak açısından ingilizce konusunda herhangi bir sıkıntım yok.İkinci dil olarak tavsiyeniz ne olur?Hangi sertifika ve belgeleri elde etmemiz gelecek açısından avantaj sağlar? Teşekkürler

 41. 76

  Merhabalar Emre Bey,
  Yazılarınızı sürekli olarak takip ediyorum ve cok büyük oranda yardımcı oluyorlar. Ben şu konuda size danışmak istiyorum. Yeni staja başladım henüz ikinci günüm fakat okulum sadece stajda yaptıklarımı yazmamı istedi ekstra bisey yapmamı görev olarak üstlenmemi istemedi. Bu şekilde de benimle ilgilenen uzmanlarım cok fazla yardımcı olamıyorlar ben işi öğrenebilmek,kendimi ve bileğimi geliştirebilmek adına biseyler yapmak istiyorum. Bu süreçte ne yapabilirim nelere dikkat etmem ve üzerinde durmam gerekir Nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ediyorum

  • 77

   Okul hem bir şey yapmamanızı isteyip hem de yaptıklarınızı yazmanızı istemiş olamaz. Burada bir tutarsızlık var. Staj yaptığınız yerde ufak işlerlr ilgili yardımcı olmayı talep edin birinin kontrolünde mutlaka bir şeyler yapmanıza izin verirler.

 42. 78

  Sanırım ben yanlıs ifade etmişim. Diğer stajyer arkadaşlarıma okul belirli konular verip ne yapması gerektiğini söylemiş ben ise kendim gözetlemeyi vs isteğinde bulunuyorum. Bizimle ilgilenen şefimiz de kendin belirle dedi bende plan oluşturmak istedim okulumun verdiği sadece günlük yazı yazmam ne yapmam gerektiği konusunda hic bisey söylenmedi Bencede bi tutarsızlık var ama durum maalesef ki bu.

 43. 79

  Merhaba Emre bey.
  Ben Lisede lojistik bölumu okuyorum bu sene THY’de staj yapacağım ve stajda neler yapacağımı bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim..

 44. 81

  Emre bey merhaba. Ne yazık ki su an zor bi dönemden geçiyoruz üniversitemiz kapatıldı ve başka üniversiteye geçiş yapıcaz ben bölümüm icin is imkanım için ve iyi bi eğitim icin Gediz üniversitesini seçmiştim simdi farklı bi üniversiteye geçiş yapıcaz ve bu durum beni oldukça düşündürüyo. Bu durum Hakkında genel tavrınız nedir okul ne kadar etkilidir iş imkanımızda ben lojistik için özel okulların daha avantajlı olucagını düşünüyorum yanlıs mı düşünüyorum teşekkürler

 45. 83

  iyi günler Emre bey gece 2:15 te DGS sınavının puanları açıklandı ben önlisans deniz ve liman mezunuyum ve uluslararası ticaret ve lojistik okumayı düşünüyorum. Sayfanın üst taraflarında da gördüğüm kadarıyla eğitimi ve iş durumu ile ilgili bilgiye sahipsiniz bana bu bölüm hakkında hangi hususlara dikkat etmem gerektiğini hangi noktalara özellikle değinmem gerektiğini söyleyebilir misiniz yoksa bunlar seneler geçtikçe acı veya tatlı tecrübeler ile mi olacak ?

 46. 84

  Öncelikle lojistik alanında bu derece bilgi birikimi beni şaşırttı. Ben 25 yaşımda işsiz bir lojistik bölümü bitirmiş vatandaşım. Belkı duymuşsunuz kocaelinde mehmet suha uçar tarafından lojistik anadolu messlek lisesi açılmıştı. Ben o lisenin işk öğrencisiyim. Bir sürü vaatlerde bitirdik okulu,ünivesteye gerek yok direk sizleri alacağız işlere dediler. Daha neler neler. Ancak lise bittiğinde üniversitede 2 yıllık vardı sadece bölüm. Okudum. Orta derece bır başarıyla. İngilizcem gayet ıyı durumda katıldıgım bırkaç semınerler ve okul donemınde katıldıgım projeler var. Ancak yaklaşık 4yıldır işsizim. Bu esnada tabıkı mağazada satıç danışmanlığı yaptım çağrı merkezınde çalıştım ne yazıkki birçok firma beğenmesine rağmen sornasında duyuyorumki mühendis alıyorlar. Özellikle çevre mühendisi gibi. Demekki yeterli gelmıyorum. Şuanda açık öğretimden tamamlamaya çalışsamda durum içler acısı. Asla iş bulamıyorrum. İş bulamadıkça soruları kendıme sordukça boguluyorum içinde. Ne yapmalıda dikkati üzerimize çekmeli. Hiçbir girma almadıkça o tecrübeyi nerden edinebılırım. Heryer en az 3 yıl deneyım istiyor ama çalıştırılmak üzere personel kımse almıyor. Ne yapabılırım asla iş bulamıyorum. Teşekkür ederim şimdiden cevap dönmeseniz dahi.
  Sürçü lisan ettiysem affola. İyi geceler efendım.

  • 85

   Malesef zamanında sizleri yanlış bir şekilde yönlendirmişler. Bahsettiğiniz yıllarda dahi özel sektörde lisans mezunu kişileri istihdam etmeye özen gösteriyor idi. Ayrıca lojistik alanında ilk defa açılan bir liseden harika şeyler beklemek doğru bir yaklaşım değil. Hala daha üniversitelerde verilen eğitimin sektörün ihtiyacına ne kadar cevap verebildiği bir tartışma konusu. Yine de günümüzde lojistik firmaları bu alanlardan mezun kişileri istihdam etme gayreti içindiler, bunu görebiliyorum. Yine de bazı şirketler ihtiyaçlarına yönelik endüstri mühendisleri istihdam ediyorlar ama çevre mühendisini hiç duymamıştım. Belki siz bu tarz örneklere denk gelmiş olabilirsiniz. Bence yayınlanan lojistik ilanlarından ilgili bölüm mezunlarını istihdam etmek isteyenlere öncelik verin. Tecrübe konusuna gelince dediğiniz gibi çalışmadan tecrübe sahibi olmak mümkün değil. Yine de yetiştirmek üzere personel alımı yapan firmalarda yok değil. Bazı ilanlarda 1 ya da 2 yıl tecrübeli yazıyor. Bu tür firmalarda tecrübesiz ama istekli kişileri istihdam etmeye yatkın firmalardır. Bu gibi ilanlara da başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca İngilizce olmadan sektörde çalışmayı istemenin de dayanaksız olduğunu söylemeliyim. Son olarak umutsuzluğa kapılmamanızı size tavsiye ederim. Elbet bir gün arzuladığınız şartlarda çalışma fırsatı bulacaksınızdır.

 47. 86

  merhaba emre bey . ben lojıstık öğrencısıyım suanda ve öğretmenımız bıze bır köse yazarı takip etmemızı soyledı. acaba sız duzenlı olara köse yazıları yazıyomusunuz yazıyorsanızda hangı sıtede sızın sayfanızı gezdım cok begendım sızı takıp etmek ıstıyorum

 48. 88

  Merhaba
  Ben Azerbaycandan Fahrim.Buradaki en buyuk firmalardan birinde calisiyorum,Lojistik sektorunde.Ve benim isim icin lazim olan ve merak ettdiyim bir soru var.Depoda mallarin sevkiyyati normalda nasil olmali,ve ya boyle soyleyim,yani akilli depo icin en uygun olan sevkiyyat sekli,bir dagitim firmasi olarak depodan mallar en basit,en uygun ve az isci sarf etmekle musteriye nasil ulasmali.malin depodan cikisindan musteriye teslimine kadar..hem sistem hem de isci uzerinden yollarini anlatmaniz mumkunmu.Tesekkur ederim

 49. 89

  merhaba Emre bey benim oğlum bolvadin lojistik ´bölümü 1.sınıfta okuyor. Fakat bolvadini sevemediği için değiştirmek istiyor. Sizin tavsiye edebileceğiniz bir okul var mı? Bir de lojistik bölümünden uluslararası tic. ve lojistiğe geçiş yapılabilr mi? Teşekkür ederim.

  • 90

   Sevebileceği bir yere naklini aldırın o halde. Bir tavsiyem yok açıkcası. Eğer önlisans da okuyor ise lisans bölümüne direkt geçemez. Önce 2 yılı tamamlayıp sonra dgs ile kazanırsa lisans bölümlerine nakil olabilir.

 50. 91

  Oğlum 4 yıllık lojistik bölümünde okuyor. İnternetten araştırdım 4 yıllık lojistik başka yerde yok.
  4 yıllıkların hepsi uluslar arası tic. ve lojistik bu bölüme geçebilirmi diye merak ettim. Teşekkür ederim.

 51. 93

  Merhaba Emre Bey, ben Uluslarası Antalya Üniversitesi 2. sınıf Elektrik ve Elektronik Müh. bölümü öğrencisiyim. İlk stajımı uluslararası gemi şirketlerinde yapmak istiyorum. Pasaportumu çıkardım fakat aklımda kalan sorular var. Staj başvurusu sürecinde ne yapmalıyım, hangi firmalar öne çıkıyor ve liman pasaportu çıkarmak zorunda mıyım zorundaysam nereye başvurmalıyım? Sorularımı tecrübeli birine sorduğum için minnetlarımı sunarım cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 52. 95
 53. 96
 54. 97

  Merhaba Emre Bey. Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü öğrencisiyim. Bu yaz zorunlu staj yapmak zorundayım ama nerede yapacağım konusunda kararsızım çünkü okulda her hocam farklı alanı öneriyor. Gümrükleri mi yoksa forwarder firmalarını mı yada lojistik şirketlerini tercih etmeyelim ? Ayrıca diğer bir sorum çok büyük şirketler de mi yoksa daha küçük şirketlerde mi staj yapmak daha verimli olur ?

  • 98

   Lojistiğin hangi alanına kendini daha yakın hissediyorsan o alanda staj yapman daha doğru olacaktır. Bu noktada bir şirket bulduktan sonra ölçeğine çok bakmana gerek yok.

 55. 99

  Merhaba Emre Bey.
  Uluslararası Ticaret ve Lojistik 3. sınıf öğrencisiyim. Lojistik dağıtım yönetimiyle ilgili grup ödevimiz var. Bize yardımcı olursanız çok seviniriz.
  Biz 2 konteyner cep telefonunu Vietnam’dan Ankara’ya getirteceğiz. En minimum maliyetle en hızlı olarak hangi güzergahı kullanabiliriz ve telefon taşınırken en çok nelere dikkat etmeliyiz?

  • 100

   En minimum maliyet için denizyolunu kullanmanız lazım. Hızlı olması içinde havayolunu. Yani ikisi birden nasıl olacak? Havayolu diğer modlara göre daha pahalıdır. Ayrıca konteyner ile cep telefonu sevkiyatı da mantıklı değil! Eğer dandik 100 liralık cep telefonu ise orasını bilemem.

 56. 101

  Merhaba emre bey ben meslek lisesindeyim lojistik okuyorum , bu sene ygs sınavını kazandım puanım 2 seneliklere yetiyor dış ticaret yada lojistik arasında gidip geliyorum 2 senelikten 4 seneliğe tamamlamayı düşünüyorum ayrıca ingilizcem orta seviyede iyice geliştiriyorum öncelikle lojistik mi yoksa dış ticarette mi daha çok iş imkanı bulabilirim ve 2 senelikten 4 seneliğe açiktanda olsa geçiş yapıp tamamlarsam iş hayatında bana engel çıkarır mı ? kusura bakmayın bu kadar bilgisizce sorular soruyorum ama hocalarımız dahil kimse yardımcı olmuyor kendi öğrendiklerimiz kadar bilgi sahibi olabiliyoruz yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 57. 102

  Emre bey merhaba

  Polonya’da bulunan Wroclaw University of Economics’te International logistic alanında master yapacağım. Lisans diplomam lojistik alanında değil ama bu üniversite beni kabul etti.

  Lojistik sektörüne olan ilgim rahmetli babanım 25 sene önce bu işi yapmasından geliyor.

  Genelde stajları öğrenciler bir külfet olarak görürler ben ise sektörü öğrenmede önemli bir fırsat ve tecrübe kazanmada önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

  Bir kaç firma ile staj konusunda görüştüm ama ben bir şeyler öğreneceğim bir firmada staj yapmak istiyorum. Yeter ki bir şeyler öğrenebileyim hatta stajerlere ödenen para bile benim için önemli değil. Sadece staj sonrasında bu firmada staj yaptığıma dair belgeye ihtiyacım var.

  Tarafıma bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum

  Saygılarımla

 58. 103

  Merhaba emre bey ondokuz mayis üniversitesinde uluslararası ticaret ve lojistik okuyorum acik ogretimden bolum okumayi dusunuyorum hangi bolumu onerirsiniz acaba yardımcı olursaniz cok sevinirim

  • 104

   İkinci bölümü hangi amaçla okumak istediğine göre değişir.Lojistiğe yardımcı olmak başka bir görüş açısı vizyon kazanmak içinse Uluslararası İlişkiler, başka bir alanda da elimde bir şeyler olsun diyorsan İşletme-İktisat değerlendirilebilir.

 59. 105

  Merhaba ben Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü mezunuyum.Ankara da yaşıyorum lojistik alanında kendimi geliştirip iş bulma sürecimi kolaylaştıracak programları öğrenmek istiyorum.Soft trans programını nereden öğrenebilirim.

 60. 107

  Emre Bey merhaba Uluslararası Lojistik Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Uluslararası Lojistik Yönetimi bu üç bölüm arasında kararsızım ingilizce okumayı düşünüyorum ama bu üç bölüm arasındaki fak nedir mezun olduklarında iş imkanları bu üç bölüm arası değişir mi hangisi okunmalı? Teşekkürler.

 61. 109

  Merhaba

  Product : D6
  Quantity : 80.000.000 Gallons / Month, 20.000.000 Galons Per week
  Contract : 12 Months
  From : Houston , USA
  To : Rotterdam , Netherlands

  Teklifinizi bekler iyi çalışmalar dileriz.

 62. 110

  Merhaba!Baku(Azerbaycandanim) Lojistik-21-ci esrin mesleyi diye ruscha bi mekale okudum.Onun shimdi ve gelecek innovativ ekonomide daha da onemli rol alacagi eminligi yarandi.Her kese yayirli olsun

 63. 111

  Lojistikte innovasyon /tedaruk zenciri idareolunmasinda sinerji effektinin yaranmasi/inteqrasya olunmush lojistika/ ve bu yonde diger konularda mekaleler, bilim projeleri arashtirma sonuclari vardir.Her kese ugurlar diliyorum!

 64. 112

  Emre Bey iyi günler üniversitede uluslarası lojistik ve tasımacılık okuyorum bir ödevim var şirket hakkında sorularım olucak yardımcı olursanız cok sevinirim.

 65. 113

  MERHABA Hocam
  Ben uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümünde okuyorum .ve Yurtdışında yüksek lisans düşünüyorum. Ama hangi alanda yapacağımı bilemiyorum yine lojistik üzerine mi yoksa ekonomi ,işletme yada uluslararası ilişkiler mi bilemiyorum hem çalışmak hem de akademik kariyer de düşünüyorum. o yüzden size danışmak istedim . teşekkür ederim. Kolay gelsin

  • 114

   Eğer lojistik sektöründe çalışmaya devam etmek istiyorsan yine bu alanda yüksek lisans yapmanı öneririm. Ya da işletmenin yönetim organizasyon gibi lojistik ile alakalı bölümlerini de tercih edebilirsin.

 66. 115

  Emre bey merhaba, ben lojistik yönetimi okuyorum haziran ayında ise mezun olacağım. Pamukkale Üniversitesi öğrencisiyim ve burada yaşıyorum, daha önce Borusan lojistiğin tedarikçisi bortrack ta stajyerlik yaptım, Bölümüm ile fazla bağlantisi olmayan bir araştırma şirketinde zorunlu olarak 4 ayımı geçirdim, şuan ise denko uluslararası lojistik firmasında stajyerlik yapıyorum.
  Hedefim sizin gibi öğretim üyesi olmak düşüncem şu şekildedir; lojistik yükselişte olan bir meslek grubu, lojistik alanında eğitimli bireyler yetiştirmek onlara bu alan ile ilgili gerçekten yardımcı olabilecek tecrübeler yaşatmak ve anlatmaktır. Ben şuan ilerleyen süreçte nasıl yapacağımı biliyorum, dgs yapacağım dört yıllığa tamamlayıp, üniversitede lisans-yüksek lisans doktora… aşamalarını hallederken çalışmayı hedeflemekteyim bu süreç işen ilgili beni bilgilendirebilir misiniz gerçekten yardıma ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • 116

   Aslında sorunun içinde sen cevabını vermişsin. Lojistik alanında kalan eğitimlerini tamamlarsan (Lisans, y.lisans, doktora şeklinde) sende akademisyen olabilirsin. tabi bu süreç devam ederken de çalışma fırsatın olacaktır.

 67. 117

  Emre bey merhaba,

  Bir elektronik firmasında Depo ve Lojistik müdürüyüm ve gelişen teknolojileri düşünerek depomuzda RFID akıllı etiket ile stok, sayım, sipariş hazırlama, depo giriş-çıkış işlemleri dahil tüm depolama faaliyetlerinde kullanımını araştırıyorum. Ayrıca depolardaki bir çok sıkıntıyı çözeceğine inandığım bir sistem olarak düşünüyorum.

  Sizinde yorumunuzu almak isterim. Sizin RFID akıllı etiket sisteminin depolarda kullanım alanları faydaları ve dikkat edilmesi gereken hususlar nedir diye çalışmalarınız veya araştırmanız oldu mu?

  Saygılarımla.

 68. 118

  Merhaba Emre Bey; belki bu soruyu milyon kez cevapladınız ancak daha stajdayken çalıştığım şirkette antrepo giriş, çıkış, gümrük ofisi çalışanlarından antrepo operasyon kadar sağolsunlar hergün samimi bir şekilde iletişim kurabildiğim her insandan ”bu bölümü bırak, yazık.. Hırslı, çalışkan adamsın. Dört seneni bu bölümü okumakla heba edip buralarda yüzüne bakılmayacak ücretler için kendini parçalama” gibi cevaplara maruz kaldığım için sizi rahatsız edeceğim. İsmim Mert. Yeditepe Üniversitesinde Uluslar Arası Lojistik ve Taşımacılık bölümünde 2. sınıfımı bitirmiş bulunmaktayım. Daha önümde okuyacağım iki senem daha var. Şahsen işi seviyorum. İleri seviyede ingilizce bilgisine sahibim ve şu anda ikinci bir dili öğrenmek için son 3 aydır elimden geldiğince çaba göstermeye çalışıyorum. Daha stajda, etrafımdaki insanlardan aldığım bu tepkiler minik bir depresyon başlangıcına sürükledi beni. Önümdeki öğrenim sürecimin diğer 2 senesinin de yaz aylarında staj yapmayı planlarken bu gibi sorulara cevap bulamadıkça geleceğe yönelik bu planlarıma yönelik güçlü kalmakta her gün daha da zorlanıyorum. Aslında bu yüzden sizi belkide sizin için artık sıkıcı bir hal almış bir soruyla bana yardımcı olabileceğiniz ümidiyle rahatsız ediyorum ve özür diliyorum.
  Merak ettiğim konu ”Lojistikte elde edebileceğimiz en iyi kariyer fırsatımız nedir?” sorusu. Şimdiye kadar sadece işle alakalı birikime sahibiz okuyan öğrenciler olarak ama bu firmalardaki basamaklar nedir? nasıl tırmalır? hiçbir fikrimiz yok açıkçası. Acaba bu yolda yürümek için neler yapmamız ne gibi bir birikime ve vizyona sahip olmamız? çalışacağımız şirketin ne gibi özelliklere sahip olması lazım? gibi sorular her gün kendime etrafımı gözleyerek sorduğum soruların birkaçı sadece ama şimdilik bunların cevaplarının beni rahatlatacağını umut ediyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum ilginiz için, her yazınıza olduğu gibi buna da cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  • 119

   Merhaba Mert.
   Öncelikle farkındalığın ve yerinde soruların için teşekkür ederim. Bunlar bile senin doğru yolda olduğunu gösteren imareler aslında. Yapmış olduğun üniversite tercihi lojistik bölümleri içerisindeki en iyi üniversitelerden biri bu konuda da iyi durumdasın. Malesef bizim insanımız olumlu olumsuz konuşmayı çok sever. Lojistiğin mutfağı olan bir yerde stajını yapmışsın bu güzel ama bu tarz yerlerde çalışan kişiler genelde bir şekilde bu şirketlere girmiş ve oralarda deneyimleyerek, bakarak öğrenerek işlerini yapan kişilerdir. Sana o sözleri söyleyenin sektör için ne derece donanımlı olduğunu sorgulamak lazım önce. Ya da lojistik sektörü ile alakalı ne derece geniş bir görüşe sahip olduğunu… Aldığın eğitim sana lojistik alanında bir farkındalık kazandıracaktır öncelikle. Olaylara, sektöre geniş bir yelpazeden bakabilmek gerçekten önemlidir. Sektörün çalışan adaylarından temel beklentileri yabancı dil ve tecrübedir. Yabancı dilinin iyi olduğunu söylüyorsun. Tecrübeyi de o tarz şirketlerde çalışa çalışa, tabandan gele gele öğreneceksin. Ve bu süreçte şevkini kırabilecek o söylemler gibi daha bir çok şeyle karşılaşacaksın. Ama yıllar geçip sen sektörde piştikçe daha iyi şartlarda ve ortamlarda işlerde edineceksin. Hatta lojistiğin sana çok farklı kapılar açabilecek, karşına çok farklı imklanlar çıkaracak bir sektör olduğunu yaşayarak göreceksin.
   Umarım o günleri gördüğünde benim bu yorumumu da hatırlarsın 🙂
   Yolun açık olsun.

 69. 120

  Iyi geceler emre bey. Ben Abant izzet baysal üniversitesi uluslararasi ticaret ve lojistik 2.sınıf öğrencisiyim kendimi geliştirmeye dillerden mi başlamam lazım nerden başlamalıyım bilmiyorum ben çok istiyorum bu bölümde bir yerlere gelebilmeyi ama imkânlarım kısıtlı bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum ve kapalı olduğum için özel sektörde iş bulamayacağımdan korkuyorum bana lütfen yardım edin

  • 121

   Öncelikle ön yargılarınızdan kurtulmanızı tavsiye ederim. Tabi ki yabancı dil çok önemli lojistik sektöründe olabilmek için ama tek başına da yeterli değil. Sektörün mezunlardan beklentileri olduğu gibi şirketlerinde kendilerine özel beklentileri olabiliyor. Bunların ne olduğunu bilerek bu bilinçle hareket ederseniz yolunuz açık olacaktır.

 70. 122

  Merhabalar Emre hocam, ben uluslararası lojistik ve taşımacılık son sınıf öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Fakat hangi programı secmeliyim karar veremiyorum. Lojistik muhendisligi ve mba programlarını araştırdım ama bunlardan birinde mi yoksa kendi alanimda mi eğitim almalıyım bilmiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum hocam. Teşekkürler şimdiden

 71. 124

  Merhaba, Ben Çanakkale 18 mart üniversitesi uluslararası ticaret lojistik ve işletmecilik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Bu sene staj başvurusu yapacağım ve güzel bir şirkete girmek istiyorum. Bunun içinde kendimi geliştirmek istiyorum.Kurs , program gibi önerebileceğiniz bir şey var mı?

  • 125

   Bilgi ve donanım olarak yeterli bir düzeyde olmanız (staj için) ilk etapta yeterli olacaktır. Şirketlerin ihtiyaçlarına göre kullandıkları bir çok farklı yazılım ve program mevcut

 72. 126

  Slm emre bey beni 2015 model tigim var dorse taşımak istiyorum devamlıcalisacagim biyer arıyorum acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

 73. 128

  Hocam merhabalar, uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümünden mezunum. Arastirma yaparken sektörde yükselmiş üst kademedeki kişilerin mühendislik çıkışlı olduklarını gördüm. Sektörde ust kademelere çıkabilmemiz için bir mühendislik alt yapımız mi olmalı, bizim bölümümüzün önü yukselme konusunda böyle bir altyapı olmadığı için tıkanır mi? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler hocam

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın