4. Lojistik Günü

Arel Üniversitesi’nin geleneksel olarak düzenlediği ‘Lojistik Günü’ etkinliğine katılma fırsatı buldum 7 Aralık Çarşamba günü. Lojistik sektörünün bile hala gelişme aşamasında olduğu şu zamanlarda 4. kez bu etkinliği düzenlerken şüphesiz Arel farkını hissediyorsunuz. Şahsım adına dolu dolu geçtiğine inandığım bu 4 yılın sonun da düzenlenen etkinliğin de bir o kadar etkili olmasını bekliyordum ve düşüncem de hiç de yanılmadığımı görmek beni çok memnun etti. Konuşmacıların kalite ve tecrübesi zaten salonu doldurmaya yetmişti ve bize kalan tek şey 2023’ü ve Lojistik Sektörünün Geleceğini konuşup tartışmak oldu.

Seminerden Notlar

İlk olarak Kadir Has Üniversitesinden Uluslararası Lojistik bölüm Başkanı Ömer Faruk Görçün Hocamızı ve Demiryolu ile alakalı sunumunu dinledik. Her cümlesi bilgi ve birikim dolu olan hocamızın konuşmasının en çok dikkat çeken kısmı şüphesiz Demiryolu Taşımacılığının önümüzde ki yıllarda ne kadar da vazgeçilmez bir hal alacağı konusuydu. Her ne kadar uzun soluklu bir sürece ihtiyaç duyulacak olsa da ilk etapta 56 Milyar dolarlık bir yatırımla işe başlanacağını duyunca bu konu da ki ümitlerim tavan yaptı diyebilirim. Hemen ardından yılların tecrübesi Kaptan Prof. Dr. Necmettin Akten’e geçti konuşma sırası ve Denizyolu Taşımacılığının ilk yıllarından itibaren günümüze kadar kısa bir özet geçti bize. İlk zamanlar da Karadeniz de yapılan mektup taşımacılığı ben dahil bir çok katılımcı arkadaşın ilgisini çekmeye yetmişti zaten. Navlun konferanslarından, eski yük gemilerinin şimdinin ‘Turizm Gemileri’ olduğuna kadar geniş bir bilgi aktarımından sonra bir de söz verdik hocamıza; bundan sonra otobüs şoförlerine kaptan demeyecektik. Konu Lojistik olunca Havayoluna ayrı bir önem düştüğünden ilk olarak DSV Hava Operasyon direktörü Soner Hoşoğlu’nu dinledik. Hava Ulaştırma sektöründe var olan büyük rekabete rağmen THY’nin sektörde lider konumda olmasını ve diğer firmaların geleceğini konuştuktan sonra sektörün genel yapısı ile alakalı sunumunu dinledik ve diğer taşıma modlarından farklı olan kargo ücret hesaplamasına ilişkin kısa ve öz bir bilgilendirme geçirdik.

Konu uzun ve süre fazla olan seminerlerde dinleyiciler genel de sonlara doğru kopmaya başlar. İşte tam da böyle bir hal içerisindeyken Düzce Üniversitesi Lojistik Program Koordinatörü İlyas Temel Şafak Hocamız dağılmaya başlayan dikkatleri üzerine çeken bir sunumla karşımızdaydı. Geçmişten günümüze ülkemizdeki Karayolu Taşımacılığının serüvenini anlattıktan sonra hali hazırda sektörün bulunduğu durumu bizlerle paylaşıp görüş ve önerileriyle bizlere yol gösteren bir sunum hazırlamıştı. Sektör de faaliyet gösteren kuruluşlardan firmalara, yetki belgelerinden TIR sistemine kadar uzun ama bir o kadar da faydalı bir saat geçirmiştik. Son olarak yine Havayoluyla alakalı, SDV Horoz Hava Operasyon Direktörü Leyla Koç’u dinledik ve sektöre genel bir bakış yaptıktan sonra geleceğe dair tahminlerde bulunduk.

Verimli geçen 5 saatin sonunda salondaki herkesin aklında sektörün geleceği hakkında bir şeyler oluştuğuna eminim. Arel Üniversitesi Lojistik Kulübü’nün yapmış olduğu bu güzel organizasyon için emeği geçen bütün arkadaşlara tekrar buradan teşekkür ediyorum.

Aslında çok da uzatmadan çıkarken bir arkadaşın sorduğu şu soru günü özetler sanırım: ‘Arel bu etkinliği her sene bu zamanlar da mı yapıyor bilen var mı?’

Yapılan güzel işlerin insanların dikkatini çektiği bir gerçek. Şimdiden gelecek seneyi düşünen arkadaşımız da bunun en güzel örneğiydi o gün. Ne diyelim seneye yine ‘aynı zamanlarda’ görüşmek üzere…


 

2 Comments

 1. 1

  Sanırım seminerin en güzel yanlarından biri de sayın Leyla KOÇ’un bana Emre İpekçi kimdir? diye sormasıydı. Gururla Türkiye’nin ilk lojistik blog yazarı ve bizim okulda okuyor olması açıklamalarını yaptım. Çok ilgisini çekti, ve yazılarını takip edeceğini söyledi. Umarım, Lojistik Günü nasıl bir isimse ve yıllarca süre gelecekse. Emre İpekçi de hayatı boyunca yazılarını yazmaya devam eder. Teşekkürler.

  • 2

   Bu güzel dileklerin için çok teşekkür ederim Muratcım. Bu işi gerçekten severek yapan ve bir şeyler katan herkes inşallah hayatı boyunca iyi yerler de olur.
   Birileri okuduğu müddetçe bende yazmaya devam ederim mutlaka…

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın