Lojistik Bölümünü Tercih Etmeyi Planlayan Öğrencilerin Aklına Takılan Sorular-2

Lojistik bölümüyle alakalı sıkça sorulan soruların devamı;

İlk yazı için; TIKLAYINIZ.

5-Bayanların Bu Sektörde Çalışma Durumu Nedir?

Özel sektörün her alanında olduğu gibi lojistik sektöründe de bayan çalışan sayısı oldukça fazladır. Hatta bayanlara pozitif ayrımcılık gösteren şirketler bile vardır. Bu nedenle sektöre girmeden önce asıl dert etmeniz gereken bu işin size göre olup olmadığıdır.

6-Kaç Senede Müdür Olurum?

Öncelikle bir şeyi netleştirelim. Her üniversite mezunu müdür ya da şef olarak işe başlamıyor. Hele ki ülkemiz şartlarında mezun olunca kolayca iş bile bulamıyor. Sektörde yer almak için nasıl ki şart olan bazı şeyler var ise yönetici olmak içinde sağlanması gereken şartlar vardır ve bunlar şirketten şirkete farklılık gösterir. Bu tür gelecek tahminlerini yapabilmek mümkün değildir. Lütfen tercihlerinizi yaparken gerçekçi olun. Orta ve üst düzey yönetici olabilmek; deneyim ve tecrübe isteyen şeylerdir ki bu da zamanla olacaktır.

7-Bu Puanla Nereleri Kazanabilirim?

Bu sorunun cevabı bende değil okul ve dershanelerinizde ki rehberlik servislerindedir. Ayrıca taban puanlarını ÖSYM’nin web sitesindeki kılavuzdan ulaşabilirsiniz. Tercihlerinizi yaparken de mutlaka bir uzmandan da yardım almayı unutmayın.
Ben sadece bir üniversite hocası olarak elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum.

8-Lojistiğin Hangi Alanında Çalışmalıyım?

Lojistik sektöründe çalışabileceğiniz birbirinden farklı onlarca alan mevcut. Önceki yazılarımda yer alan Lojistik Nedir başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Aklınızda lojistikle alakalı genel bir fotoğraf oluştuktan sonra bu sorunun cevabını aşağıdaki yazımda arayabilirsiniz.
Lojistik Sektörü Çalışma Alanları

9-Önlisansın lisanstan ne farkları vardır?

Tam da bu konuyla alakalı olan yazım ve altındaki yorumları okumanızı aklınıza takılanları da yorum olarak bırakmanızı tavsiye ederim.

Lojistik Bölümü Lisans ve Önlisans Farkı

20 Comments

 1. 1

  Emre hocam merhabalar senelerdir sizi takip ediyorum ve sizi kendim için çok değerli içinde bir sürü bilgi olan bir kutu olarak görüyorum. Bu sene lojistik önlisans okuyacağım. Hopa’ya öğretim görevlisi olarak geçtiğinizi duyunca çok sevindim. Artvin hopa’ya gelmek istiyorum. Ama İstanbul’dan hiç bilmediğim bir memlekete gelmek beni biraz korkutuyor. Bana biraz bilgi verebilir misiniz acaba? 🙂

 2. 3

  Merhaba emre bey fikirleriniz gercekten yeni nesillere ışık vericek. Ben sizin yazilarınızı okudum ama yinede bizzzat kendi düsüncelerimle size sorularımı sormak istiyorum. Gecen sene liseden mezun oldum sınava girdim ama lysye gec kaldigim içij giremedim ygs puanim yüksekti ygsden inatbettim tercih yapmak istemedim ve tekrardan hazırlandım bu sene bir takım sorunlarım olduğu için 4 yıllıklara puanim yetmiyor aynı zamanda sıralamamda 2 yıllık ıspartada lojistik bölümü geliyor bende gitmek istiyorum yazılarınızdan esinlenerek 2 yıllık okurkan ingilizce kurslarina gidip kendimi gekistirmek istiyorum sinrasindada dgsye girip 4 yıllıga tamamlamak istiyorum ama çevremde beni bu bölümle ilgili destekleyende var tabi desteklemeyende bende ne yapacagima karar veremedim sizce gitmeli miyim eger kendimi geliştirirsem mezun olur olmaz iş bulabilir miyim ? Antalyada oturuyorum ikamet ettiğim yer buna müsait mi ve üniversiteler arasında fark varmı ? Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

  • 4

   Bir çok bölümde mezun olur olmaz iş bulmak gibi bir durum söz konusu değil. Antalya ve çevresinde lojistik alanında iş bulabilirsiniz. Özellikle Mersin ve İskenderun’da.

 3. 5

  merhaba ben bu sene liseden mezun oldum. istediğim bölümü tutturamadım tercihlerim arasına uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümü girdi hakkında biraz duyum aldım ama tam olarak bir bilgim yok biraz yardımcı olurmusunuz?

 4. 6

  hocam ben bu yıl tercih yapacam ama kafam çok karışık bir yanda istemediğim bir bölüm ama bitirnce garanti iş bulabilirim diğer yanda uluslararası ticaret ve lojistik istiyorum ama iş konusunda korkuyorum ve iş bulunca asgari ücretten yükselememeyi korkuyorum yani bu meslekte iyi yerlere gelmekiçin çok emek harcamalımıyız emek harcamazsak boşamı okumuş oluruz

  • 7

   Hangi bölümü bitirince garanti iş bulunduğunu merak ettim. Eğer dediğin gibi olsa bile sevmediğin işi bir ömür yapacaksın belki. Özel sektörün genelinde iş hayatının kolay olmadığını bilmek lazım. Bir de eskilerin bir sözü vardır; emeksiz rahmet olmaz diye. Kolay yoldan hayatı garantilemeye çalışmak doğru bir seçim olmayacaktır.

 5. 8

  Merhaba hocam, uluslararası ticaret ve lojistik bölümü ve sadece lojistik bölümü arasındaki fark nedir. Hangisini önerirsiniz hangisi daha geleceği parlak meslek

 6. 10

  4yillik ingilizce iktisat bolumunde orgun ogrenciyim. Acikogretim den 2 yillik lojikstik bolumu okumak istiyorum. ileride lojistik faaliyetlerde bulunan bir sirkette calismak istiyorum. bu alanda uzmanlasmam icin neler tavsiye edersiniz?

 7. 11

  Emre abi şu an lise sondayım ekol lojistikte staj görüyorum baya detaylı programlar falan öğrendik ama pek hevesli değilim üni. lojistik seçmeyi. sorularım şu ingilizce su gibi bilsek lojistikte ne alanlarda çalışırız bir de bana önerileriniz var mıdır varsa neledir. Sorumu yanıtlarsan çok memnun kalırım 🙂

 8. 12
 9. 17

  Hocam iyi günler lojistik lisans mezunu biri PTT dağıtıcı kısmında çalışabilir mi? Devlette çalışmak isteyen biri için önlisans mı lisans mı tavsiye edersiniz?

 10. 18

  Hocam iyi günler lojistik lisans mezunu biri PTT dağıtıcı kısmında çalışabilir mi? Devlette çalışmak isteyen biri için önlisans mı lisans mı tavsiye edersiniz?

 11. 20

  Merhaba ben İstatistik bölümü mezunuyum önlisans lojistik bölümüne kayıt olmayı düşünüyorum bu konudaki fikriniz nedir acaba ??

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın