Lojistik Bölümü Lisans ve Önlisans Farkı

Alper Karagöz
Merhaba,ben İstanbul Arel Üniveristesi’nde Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık okuyorum.Bölümüm 4 yıllık ve ben ilk senemi geride bırakmış bulunuyorum.Size ilk sorum 2 yıllık ve 4 yıllık lojistik bölümü mezunlarının gelecekte ne gibi farklılıklarla karşılaşacağı.Diğer sorum ise mezun olunan okullar ile ilgili.Özel bir üniversiteden mezun olan bir kişi ile devlet üniversitesinden( örn istanbul üniversitesi) mezun olan bir kişi işe alım aşamasında bi farkla yada bir ayrımla karşılaşabiliyor mu ? bu sene bölüm ikincisi oldum istanbul üniversitesine yatay geçiş yapmamı tavsiye eder misiniz ? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim iyi günler diliyorum.

Emre

 

2 yıllık bölümler daha ziyade meslek yüksekokulları olduğu için daha çok sektörde ki ara eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik bana daha mantıklı geliyor. depo şefi, araç trafik uzmanı gibi.. ama bu illa da böyle olacak değil, 2 yıl okuyup sonradan 4 yıla tamamlamış ve bu süre içerisinde kendini sizden daha çok geliştirmiş olan biri sizden daha da önde olabilir. bu tamamen sizlerin fırsatları nasıl değerlendirdiğiniz ile ilgili bir konu. bu sebeble kendimizi hiç bir şekilde garantide görmemeliyiz diye düşünüyorum.

gelelim 2. soruna. ben üniversitelerin gençler tarafından sadece eğitim kurumu olarak görülmesine karşıyım. bilgiyi her yerden alabilirsiniz kendi başınıza bile, ama vizyonunuzu sadece siz değiştirebilirsiniz. yani okulun size ne kattığı değil , sizin rakiplerinizden nasıl bir fark oluşturduğunuz önemli. bu noktada sana geleceğin ile ilgili bir şey söylemem doğru olmaz. ama şunu unutma; her zaman beklentilerinle, gerçekleşeni karşılaştır ve ona göre davran.
umarım gönlünden geçenleri gerçekleştirirsin….

23 Comments

 1. 1

  mrb adım ömer açık öğretim lise mezunuyum lojıstik okumak istiyorm ama destek yada rehberlik yapabilecek kimse yok etrafımda sizden rıcam bana yardımcı olmanızı isterim yada bu bölümü seçmem yada seçmemem gerektiği konusunda düşüncelrinizi paylaşırsanız sevinirim kendimi pek ifade eden biri değilim sizden bu konuda yardım istiyorm şimdi den yardımlarınız ve ilginiz için tşk ederim.

 2. 3

  merhaba ben dilek. ben lise son 4. sınıf öğrencisiyim bu sene son senem ve bu ilk sınav sanırım ygs. ben ygsden 150 aldım lojistik okumak istiyorum yardımınızı bekliyorum. ve istanbulda okumak istiyorum lojistiği. çok araştırıyorum. fakat uzman kişilerinde bilgisine ihtiyacımız var. çok teşekkürler şimdiden yardımınızı bekliyorum.

 3. 4
 4. 5
 5. 6

  Merhaba, benim sorum lojistik mezunları özel sektör dışında devlette hangi kurum ve alanlarda çalışabilir? Bilgilendirirseniz sevinirim

 6. 7

  işletme bilgi yönetimi bölümünden yatay geçiş yapmak istiyorum transkrip puanımın en kaç olması gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 7. 8
 8. 9

  merhaba iyi günler ben ege üniversitesi matematik bölümü 1. sınıf öğrencisiyim fakat bölümler arası geçiş ile lojistik bölümüne geçmek istiyorum. sizce ne kadar doğru bir tercih tercih olur günümüz iş sektöründe nasıl davranmalıyım ?

 9. 11
 10. 12
 11. 13

  Merhaba
  Vakıfta tam burslu uluslararası ticaret ve lojistik kazanıyorum ve şehir dışındada birçok üniversite tutuyor vakıfta okuduğumda iş bulma konusunda sıkıntı çekeceğim söylenildi bunu merak ettim yani vakıfta tam burslu okumak sizde yanlış mı kalır ? Teşekkürler.

 12. 15
 13. 16

  Merhaba ben Elem. Açıköğretim de lojistik bölümü okuyorum. dgs ile hangi bölümü tercih etmemi tavsiye edersiniz? Ben uluslararası ticaret, lojistik ve işletmecilik okumak istiyorum. Bu yöndeki iş olanakları hakkında bir bilginiz var mı?

 14. 17

  Ben Balıkesir üniversitesinde 4 yıllık uluslararası ticaret ve lojistik bölümü 3 sınıf öğrencisiyim yüksek lisans yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ?

  • 18

   Başvuru yapmayı planladığınız okulların şartlarını sağlamanız gerekir. Mezuniyet notunun yüksek olmasına dikkat edin ayrıca. Ales notunuz olması lazım. Ayrıca bazı okullar dil puanıda isteyebiliyorlar.

 15. 19

  ben raylı sistemler şletmeciliği mezunuyum ve dgs ile lojistik, uluslararası loj. uluslararası loj. ve taşımacılık gibi bölümlerle 4 yıllığa tamamlama hakkım var sizce bayanlara uygun bir meslek mi ve önü açık mı

 16. 20

  ben raylı sistemler işletmeciliği mezunuyum ve dgs ile lojistik, uluslararası loj. uluslararası loj. ve taşımacılık gibi bölümlerle 4 yıllığa tamamlama hakkım var sizce bayanlara uygun bir meslek mi ve önü açık mı

 17. 21

  Merhabalar ben 2 yıllik lojistik okudum. 4 yila tamamlamayı düşünüyorum.
  Ulaştırma ve Lojistik
  Uluslararası Finans
  Uluslararası Finans ve Bankacılık
  Uluslararası Lojistik
  Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık
  Uluslararası Lojistik Yönetimi
  Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik
  Uluslararası Ticaret
  Bölumlerine dgs ile geçiş yapabilirim. Sizce hangi bölüm üzerine 4 yıllık tamamlamalıyım. Hangi bölümün önü açık ..

  • 22

   Bölüm isimleri değişse de içerikleri genel olarak aynı olabiliyor. Hepsi genelde birbirine yakın derslere sahip. Bu noktada bölümden ziyade en iyi okulları tercih etmeye odaklanın.

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın