Lojistik Staj

Mustafa Aksoy

Merhabalar Emre Bey,

Sayfanıza tesadüf eseri rastladım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Lojistik bölümü öğrencisiyim ve şu anda stajımı Arkas Denizcilik ve Nakliyat şirketinde yapmaktayım. Öncelikle lisans ve ön lisans ile ilgili yazılarınızı okudum. İleriye dönük lisans tamamlama fikrimde esneklikler oluştu. Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürü bir borç biliyorum.

Sormak istediğim şey şu;
Bilindiği üzere Arkas sektörün önde gelen firmalarından ve bu firmada işe girmek zor. Stajımı burda yapmam bile bir şans. Çalıştığım departmanda gemi takip, dökümantasyon, gümrük işlemleri ve muhasebe birimleri var. Çalışmak istediğim birimse Gemi takip birimi. Çocukluktan gelen bir gemi aşkı diyelim. Bunun için ingilizcem biraz zayıf fakat onu da bütün yazı çalışarak kapatırım diye düşünüyorum. Burada staj süresinde faydalı bilgiler elde etmem için nasıl bir yol izlemem gerekir? İlerde Arkas bünyesinde olmasa da bir şirkette çalışırken kendimi yeterli görmek isterim bunun için çok azimliyim. Düz lise okuyup seçimimi lojistikten yana kullandığım için temel anlamda bilgi eksikliği var. Ve tahmin edersiniz ki üniversiteler ders konusunda bir yere kadar bilgi sağlayabiliyor. 1. yılım bitti üniversite de öğrendiğim herşeyi staj döneminde farklı görüyorum. Okulda bir SAP programından bahsedildi ama gelin görün ki kullanmayı öğrenemiyoruz.
Bir beyanname, manifesto, konşimentoyu stajda tanıdım diyeyim. Ama bunları bilmek bir kazanç gibi görünmüyor benim için. Oturup akşama kadar beyanname arşivleyerek birşey elde edemem sanırım. Bana izlemem gereken yol hakkında fikir verirseniz çok sevinirim.

Gelecekte artan başarılar diliyorum.
Saygılarımla.

 

Emre İPEKÇİ

Öncelikle ileriye yönelik planlarınızı tasarlamış olmanız güzel bir durum, en azından ne yapacağınıza dair soru işaretleriniz yok gibi gözüküyor. İşte tam da bu vakitten sonra azim ve sabır lazım. İngilizce yeterliliğinizin az olduğunu düşünüyorsunuz ama yaz döneminde çalışıp geliştirebilirim demişsiniz. Açıkcası bir kaç aylık bir çalışmayla ne kadar geliştirebilirsiniz bilmiyorum. Ama çokta kolay olacağını zannetmiyorum.

Öğrenciler staj da genel de dökümantasyon işleriyle meşgul olur. Dışarıdan bakıldığında sıkıcı ve bir şey öğretmiyor gibi gelse de biraz merakla bu durumu tam tersine çevirebilirsiniz. Fotokopisi ve dosyalanmasıyla uğraştığınız evrakların ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl ve ne şekilde basıldığını, ne amaçla kullanıldığını iyice öğrenmeniz size oldukça faydalı olacaktır. Biraz meraklı ve araştırmacı olmak lazım. Sizin gibi oralara staj yapmak için bir çok kişi geliyor ve gelecekte, önemli olan sizin diğerlerinden bir fark yaratabilmeniz ve çalışanların bir şekilde aklına kazınmanız. Eğer bunu başarabilirseniz; ihtiyaç olması durumunda orada kalabilmenize olanak sağlamış olursunuz.

Bütün lojistik firmaları bazı yazılımlar kullanarak operasyonlarını yönetirler. SAP‘da bunların biri. Bu tip programların eğitimlerini veren özel kuruluşlar var ama iş hayatında deneyimleyerek daha sağlam öğrenilir. Yani SAP bilmeniz için bu programı kullanan bir şirkette çalışmanız gerekli. Bildiğim kadarıyla ARKAS‘ta SOFT programı kullanılıyor. Bu programda bir çok lojistik firmasının tercih ettiği bir yazılım. Size verilen imkan ve izin dahilinde bu programı da kullanmayı öğrenebilirsiniz. Mezun olduğunuz zaman iş başvuruşu yaptığınız firmaların kullandığı programa önceden bir aşinalığınızın olması sizin için iyi bir tercih sebebi olacaktır.

Son olarakta şunu söyleyeyim; öğrendiğiniz hiç bir şeyi küçük görmeyin. Madem ki bunları öğrenirken az da olsa bir emek sarfediyorsunuz o zaman emin olun bir değeri vardır. Bilginin, tecrübenin büyüğü küçüğü olmaz, gün gelir bir yerde kullanırsınız. Bu sebeple yaptığınız ve yapacağınız işleri küçük olarak görmeyin. Unutmayın ki bu küçük şeyler birikerek ancak bir bütün oluşturabilir.

Umarım başarılı bir iş hayatınız olur.

 

27 Comments

 1. 1
 2. 2

  merhabalar ,
  bende bu sayfaya tesadüfen rastladım uluslararası lojistik ve tasımacılık 2.sınıf ögrencisiyim zorunlu yaz stajı yapmam gerekli fakat daha kesinleşen bi firma bulamadım bir kaç yere cv gönderdim ama ses soluk yok.Lojistikle ilgili şu an çok şey bilmiyorum aslında çünkü derslerde saçma sapan şeyler görüyoruz ben işi daha çok stajda ve çalışarak öğrenmek istiyorum ama staj yapmam için çok bilgiye sahip olmam gerekiyormu bu konuda aydınlatabilirmisiniz şu an staj yapıcağım yere girsem sıfırdan başlamış gibi olucam

  • 3

   Okulda aldığın eğitimi böyle nitelendirmen çok yanlış. Bilginin iyisi kötüsü olmaz. İlk hedefin okulu iyi bir şekilde devam ettirmek olmalı. Staj yapacağın yer; büyük oranda sana kalmış, biraz da şans bu iş. Unutma sen şu an da seçilensin, seçenmiş gibi davranmak hata olur. Gireceğin her yerde bir şeyler öğreneceksin bunun şu anki bilginin azlığı ya da çokluğuyla alakası yok.

  • 4

   Merhabalar Emre Bey,
   Ben önlisans 1. sınıf lojistik öğrencisiyim. Şuan küçük çaplı bir firmada stajımı yapmaktayım. Size sormak istediğim şey ise şu;
   Staj yaptığım firma bir forwarder şirketi burada bütün kara,hava,deniz ve nadiren de olsa demiryolu operasyonları yapılmakta benim stajımı yaptığım firmanın çok bilindik olmaması ileride iş bulmamda sorun yaşatır mı bana? Ben bölümümü de 4 yıla yani lisansa tamamlamak istiyorum ingilizcem ise iyi durumda cevaplarınız için teşekkür ederim.

   • 5

    Staj yaptığınız firma tek başına bir ölçüt değil. Bu sebeple olumsuz düşünmeyin. Hatta çoğu küçük firmada daha çok şeyler öğrenebilirsiniz.

 3. 6
 4. 7

  merhabalar
  öncelikle bu sitenizi çok beğendim. sizin gibi lojistiği bukadar anlaşılır bir dille yazan yok. bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. benim sorum; lojistikte staj döneminde iyi bir firmada çalışmak sizce avantaj mıdır dezavantaj mıdır? kimileri büyük firmada çalışırsan kalabalıktan dolayı göze giremezsin küçük yerde yapman senin için avantajlı olur diyorlar? sizce bu doğru mu?

  • 8

   Aslında her durumun kendine göre avantajları ve dezavantajları var gibi gözükse de staj stajdır. Eğer yapınız birilerinin gözüne girmeyi sağlayabilecek bir yapıysa büyük şirketlerde bile fark edilebilirsiniz. Bunun yanında büyük şirketlerde süreç otomatik bir şekilde işleyeceğinden sürecin içerisine dahil olmanız biraz zor olabilir. Daha küçük şirketlerde ise operasyonel konularda daha fazla insiyatif almanıza izin verilebilir. Tabi bu illa ki böyle olacak diye bir kaide yok, ama genelde işler böyle yürür. Staj yaptığınız firmaların çalışanları da burada çok önemli, kimisi sizi ucuz işçi olarak da görebilir, kimisi gerçekten iş öğretmek de isteyebilir. Bu konu biraz da şans işi. Ama içinizde bir heves varsa ve insanlar bunu görürse mutlaka size bir şeyler öğretecek ve göstereceklerdir.

 5. 9

  Merhabalar
  Öncelikle soruma tam olarak yanıt bulabilecegim bir site, emegi geçen herkese şimdiden teşekkürler.. Sorum Uluslararası Lojistik ve Taşımacılk bölumu 3. sınıf ogrencisiyim bu yaz zorunlu staj yapacagm ilk ilk basta hic bir yerden cv me geri dönüs olmadi bu durumu yasayan arkadaslara sesleniyorum. Firmaya olarak telefon edip İK dan kiminle görusuyorsanz adını not edin 2 3 sefer cv gonderin baktiniz ki geri donus yok firmanin kapisini çalın lakin ben oyle yaptim ve ön görusmeler o zmn yapildi ve gittigim 3 firmadan evraklarini toparla gel diye geri donus oldu. Emre bey size sorum Schenker Arkas tan iş sürecleri ve kalite departmaninda Ekol Lojistik te hava kargo da staj yapma imkanım var sizce hangi departmanda kendimi daha iyi gelistirebilirim? şimdiden teşekkürler..

  • 10

   Azminiz için Tebrik Ederim sizi, staj yeri bulma konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlara güzel bir örnek olmuşsunuz.
   sana tavsiyem kendini yakın hissettiğin ve ileride çalışmak istediğin alanda staj yapman. Bir de şunu söyleyebilirim eğer staj süren uzun ise ikiye böl ve iki şirkette de yapmaya çalış. Daha çok şirket görmek her zaman daha iyi olur senin için.

 6. 11

  Merhabalar
  Sorularıma burada yanıt bulucağımı düşünerek şimdiden teşekkür ederim Emre Bey
  Lojistik 1.sınıf öğrencisiyim ve zorunlu staj dönemimiz var.Bir lojistik ögrencisi olarak stajyer bir ögrenci ne yapar şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.

  • 12

   Staj yaptığınız firmaya göre değişir bu durum genel bir standartı yok.
   Yine de bir çok şirkette verildiğiniz departmanlardaki çalışanların işlerine yardımcı olup, yüklerini hafifletmeniz genel stajyer durumudur.

 7. 13

  Merhabalar Emre Bey;
  Ben Dokuz Eylül Üniversitesi ingilizce iktisat bölümünde okuyorum. Burda hep lojistikten bahsedilmiş, ancak belki soruma cevap bulabilirim umuduyla yazmak istedim.Öncelikle ben Arkas’ta staj yapmak istiyorum , ama hep denizcilik,lojistik gibi bölümde okuyan arkadaşlarmı staja kabul ediliyor? Benim staj yapma şansım varmı? Bunun yanında staj için tavsiye edebileceğiniz belli firmalar varmı bunu öğrenmek istiyorum.Şimdiden teşekkürler..

  • 14

   Firmaların stajyer konusunda kesin mutlak prosedürleri olmuyor genelde. İstekli olduğunuzu gösterirseniz istediğiniz firmada staja girebilir siniz. (Bazı istisna durumlar hariç tabi ki)

 8. 15

  Emre bey size bir sorum olacak stajla ilgili. Lojistik bölümü okuyorum ve staj yapmam gerekiyor. Uzun uğraşlarım sonucunda geri dönüş aldım fakat şimdi ki sorunum acaba okulum staj yerini kabul eder mi? Uluslararası taşımacılık olarak geçiyor firma. Firma isminde Lojistik yok sorun olur mu sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

 9. 17

  ben staj yeri arıyorum bulamadım okulda hereyer dolu bulamıyoruz dediler açıkta kaldım en kolay nerelerde staj yeri bulabilirim çoğu firmalar stajyer aldık diyorlar kontenjanımız doldu diyorlar

 10. 18
 11. 20
 12. 21

  Merhabalar ben 2. Sınıf lojistik öğrencisiyim antalya havaalanında staj yapmayı düşünüyorum ama lojistikle ilgili hangi alanda yapacağımı bilmiyorum daha doğrusu bölümleri departmanları bilmiyorm hemen yardmcı olabilir misinz acilde

 13. 23
 14. 25

  Emre bey ben lojistik ikinci sınıfım bu yaz zorunlu staj var nerelere veya nasıl başvurulur yapıldığını bilmiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

 15. 26

  Uluslararası Ticaret ve lojistik 2. Sınıf öğrensiyim ve 2. Sınıfın bitiminde yaz tatilinde staj yapma zorunluluğum var asker lym ye gittim havaalanına gittim ama başka nerelerde staj yapabileceğimi öğrenmek istiyorum teşekkür ederim

  • 27

   Staj yapabileceğiniz lojistik sektörünün farklı alanlarında bir çok şirket mevcut. Kendini lojistiğin hangi alanında ileride görmek istiyorsan o konumdaki şirketleri tercih edebilirsin.

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın