Lojistikte Yüksek Lisans

Uğur Ayhan

Merhaba bloğunuzu okuduğuma göre bayağı deneyimli birisiniz. Ben şeyi soracaktim diplomada lisans veya önlisans olmasi bir şeyler degiştiriyor mu? Mesela master yapacağım Nottingham universitesinde diplomam Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulundan olsa herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım?

Ben bu bölümde fakülte ve yine 4 yıllık bölüm olan ama Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu diye geçen örneğin İstanbul Bilgi Üniversitesi Uygulamali Bilimler Yüksek Okulu arasinda minicik de olsa bir fark olup olmadigini ogrenmek istiyorum.

Teşekkürler.

 

Emre İpekçi

Öncelikle şunu belirteyim yüksek lisans yapabilmek için zaten lisans (en az 4 yıllık) mezunu olmalısınız. 4 yıllık bir fakülteden mezun olduğunuz zaman böyle bir imkanınız olacaktır. Diğer yönden baktığımızda lojistik bölümünde 4 yıllık ya da 2 yıllık fark var mıdır diye soruyorsanız eğer; bununla alakalı eskiden bir soru sorulmuştu onu inceleyebilirsiniz.                                                                               https://www.emreipekci.com/lojistik-bolumu-lisans-ve-onlisans-farki.html/

Okuduğunuzun bölümünün ya da fakültenin ismine de boşuna takılmayın. Sadece lisans mı önlisans mı tercih edeceksiniz bu önemli. Bazı üniversitelerde Lojistik bölümü İktisadi ve İdari Bilimler çatısı altında bazılarında ise Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu adı altında eğitim verir. Bu tamamı ile üniversitenin tercihidir. Ve bir farkı yoktur.

 

6 Comments

 1. 1

  İyi günler,
  Emre bey, ben İktisat Fakültesi açık öğretimden mezumum. Yaşım 30 şuanda 5 aydır Kuzey Irak’ta petrol taşımacılığı lojistik faaliyetinde çalışıyorum. Bu yüksek lisans yapmak istiyorum, Lojistik yönetimi ile ilgili. Ama yurt dışında olmam nedeniyle sadece uzaktan eğitimle yüksek lisans yapabilirim. Size iki sorum var,
  1. Uzaktan eğitimle alacağım yüksek lisans diplomasının şirketlerde ki önemi nedir?
  2. Yine uzaktan eğitimle, iki farklı yüksek lisans var. Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi. Hangisinde okumalıyım acaba ?

  • 2

   Bölüm olarak lojistik yönetimi şuan yaptığınız işe daha yakın.
   Yükseklisans bir çok şirket için çok büyük bir artı sayılmıyor malesef lojistik sektöründe. Bu sebeple iyi olmayacağıbı düşünmeyin sonuçta durumunuz buna elveriyor

 2. 3

  Merhaba Emre Bey,
  Şuan da Aöf Uluslararası Ticaret Ve Lojistik bölümü 3. Sınıf öğrenciyim. Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Sizce bu meslekte benim gelişimimi olumlu yönde etiketleyecek hangi bölümde yüksek lisans yapmaliyim?
  Teşekkür ederim.

 3. 5

  Merhaba Emre Bey,

  Ben Uluslararası lojistik ve ticaret yönetimi son sınıf öğrencisiyim ve yüksek lisans yapmak istiyorum.

  Sormak istediğim şudur bitirmiş olduğum bölümle ilgili yüksek lisansı hangi alanlarda yapabilirim ve bana öneride bulunur musunuz?

  Teşekkür ederim.

  • 6

   Merhaba Ahmet
   Her üniversitenin yüksek lisans ve doktora programları için kendilerinin belirlediği özel kıstaslar var. İlerlemek istediğin alan veya okumak istediğin üniversitelerin programlarına bakıp sana uyan bölümler arasından tercihini yapabilirsin.

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın