Lojistik Sektörü

Meryem ÖZDER

Uludağ üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Size şuan içimde bulunduğum durumdan bahsetmek istiyorum. Ben bu sene lojistik sektöründe çalışarak hayatıma devam etmeye karar verdim. Bu kararıma çok yakın bir tanıdığım vesile oldu. Daha önce lojistik sektörünün sadece taşıma-nakliyattan ibaret olduğunu düşünüyordum. Lakin araştırma yaptıktan sonra çok yanıldığımı fark ettim ve aynı zamanda çok ilgimi çekmeye başladı. Günden güne lojistikle ilgili her gün yeni bir şeyler öğrenmeye,kitap ve dergiler okumaya başladım. Lojistik alanında kendimi geliştirmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.cevabınızı bekliyorum.Şimdiden Teşekkürler.

 

Emre İpekçi

Öncelikle kararınızın sizin için hayırlı olmasını dilerim. Lojistik sektörü içerisinde çalışan bir çok endüstri mühendisi olduğunu da  belirteyim. Öğrencilik hayatınız devam ederken aldığınız bu karar erken atılmış bir adım olduğu için sizin şansınıza olmuş. İlk iş olarak temel lojistik bilgilerini almakla yola başlayabilirsin. Lojistikle alakalı kavramlar, taşıma modlarının işlevleri, sektörde kullanılan terimler, gerekli belgeler, tabi biraz da dış ticaret bilmek lazım; Teslim şekillerine de oldukça hakim olmak gerekli. Aslına bakarsan sayılabilecek çok şey var. Utikad yayınlarının temel lojistik bilgisi içeren kitaplarını alırsan sana oldukça yararlı olacaktır. Bilgiyi tecrübeyle süslemek bizim sektörün olmazsa olmazı. Bu sebeple eğer yapabilirsen en azından bir tane lojistik firmasında staj yapmanı öneririm, İstanbul’da özellikle, lojistikle alakalı bir çok etkinlik düzenleniyor; seminer, konferans, panel gibi organizasyonlara katılabildiğin ölçüde katıl ki başkalarının tecrübelerini de öğrenmiş olursun.

Bu aralar açıköğretimden lojistik okumak moda oldu gibi bir şey; araştır bak eğer mantıklı gelirse sende deneyebilirsin. Bu sayede temel bir bilgi birikimin olmuş olur. Ayrıca lojistik sektöründe çalışacağım diyorsan İngilizce mutlak suretle şart; hatta yapabilirsen bir ikinci yabancı dil bile çok iyi olur senin için. Aksi takdir de bir yere kadar ilerleyebilirsin.

Ve tabi her daim güncel kalmak ve yeni bir şeyler öğrenmek için bloğumu sık kullanılanlara eklemeni tavsiye ederim. İlerleyen süreçte başka soruların olursa elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalışırım.

İnşallah her şey gönlünden geldiği gibi olur…

 

One comment

  1. 1

    Emre bey öncelikle merhabalar 2018 Süleyman Demirel Üniversitesi lojistik mezunuyum stajımı PTT de yaptım iş bulamıyorum lojistiği ilk okuyacağım yılda bana sadece nakliyatçı olabileceğime söylediler şuan kendi bölümle alakalı bir iş arıyorum çekirdekten yetişecek bir eleman alırlar mı bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın