Lojistik İş İmkanları

Zeynep

Emre bey öncelikle kolay gelsin.

Ben fen fakültesi mezunuyum. Şu an Lojistik üzerine Dokuz Eylül Üniversitesinde yüksek lisans programı kazandım. Devam edip etmemekte kararsızım. İngilizce bilgim orta düzeyde İzmir’de ikamet ediyorum. Yüksek lisansla lisans programımın ilgisiz olması beni iş bulurken zorlar mı, yoksa yüksek lisansım bu sektör için yeterli olur mu?

 

Emre İpekçi

Merhabalar,
İlk etapta hangi işi yapacağınıza karar vermeniz daha doğru olur düşüncesindeyim. Eğer mezun olduğunuz alanda devam etmek istiyorsanız lojistik üzerine yüksek lisans yapmanın ne gibi bir artısı olur bilemiyorum. Ama lojistik sektörüne yönelmeyi düşünüyorsanız ki öyle anlıyorum emin olun faydası dokunacaktır.

Sektörde farklı lisans bölümlerinde eğitim almış olmasına rağmen çalışan oldukça fazla insan var. Sadece bu açıdan bile değerlendirdiğimizde sizin için olumlu olacağı kanaatindeyim. Eğitimi farklı alanlardan olmasına rağmen lojistik sektöründe çalışanların en büyük artıları yabancı dillerinin iyi olması. Sizde hem yüksek lisansınızı lojistik üzerine yapar hem de yabandı dil düzeyinizi ilerletirseniz sektörde gayet rahat kendinize yer bulabilirsiniz. Tabi yüksek lisansınız süresinde de temel lojistik bilginizi geliştirmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Dediğim gibi yüksek lisans tek başına bir yere kadar yeterli olur. Sizde 2 yıllık bu süre içerisinde lojistik açısından kendinizi geliştirir ve İngilizcenizi iyi bir noktaya getirirseniz, farklı kapıların size açılmaması için pek bir neden göremiyorum.

Lojistik sektöründe temel olarak baktığımızda bizden istenen iyi bir İngilizce, eğer eğitimini aldıysak iyi düzeyde bir lojistik bilgisi ve iş yaşamıyla alakalı kişisel becerilerimiz. Bunlar başlangıç için yeterli. Sonrasında iyi bir noktaya gelmek ve kendimize bir kariyer hedefi koymak istiyorsak gelişmeyi sürdürmek durumundayız. Sadece yaptığımız işi değil, bir bütün olarak lojistik sektörüyle alakalı iyi bir donanıma sahip olmak, her daim tercih edilebilir olmamıza olanak sağlayacaktır.

Başarılar dilerim.

 

One comment

  1. 1

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın