Lojistik Sektöründe Çalışmak-2

Yusuf Kaptan

Merhabalar Emre Bey

Ben  2 yıllık inşaat mezunuyum. 30 yaşındayım evli ve 1 çocuk babasıyım. 8 yıldır kamu kuruluşunda inşaat teknikeri olmama rağmen işçi statüsünde çalışmaktayım. Yabancı dile ülkelere çok merakım var ve insanlarla bir arada olmak onlara yardımcı olmayı seviyorum. Normalde 2 bölüm arasından gidip geliyordum bu bölümle birlikte (diğeri sivil hava ulaştırma işletmeciliği) ama diğer bölümü araştırdığımda stres ve iş yükünün çok olduğunu gördüm. İşin özeti lojistik tam bana göre. Kendimi geliştirebilirsem ilerde kendime yerde açmayı planlıyorum işi kavradıktan sonra inşaAllah.

Bu arada yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı sizi yürekte tebrik ediyorum. Bu alanda büyük bir açığı web ortamında kapattığınız ciddi manada aşikar inşaAllah başarılarınız artarak devam eder. Ben 2.öğretim lojistik bölümünü İstanbulda okuyabileceğim (çalışırken okumak istiyorum çünkü malum çoluk çocuk geçindiriyoruz) Beykent, Beykoz, Arel, Aydın, Gelişim, Kavram ve Okan üniversiteleri bana muhit olarak istanbulda oldukları için çok uygun siz hangisini tavsiye edersiniz? Elbette iş bizde bitiyor ama iyi kaliteli bir üniversitede şart diye düşünüyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum

Saygılarımla:)

Emre İpekçi

 

Merhabalar,

Öncelikle şunu söyleyeyim lojistik sektörüyle alakalı nasıl bir araştırma yaptınız bilmiyorum ama stres ve iş yükü azımsanamayacak ölçüde fazla olan bir sektördür. Ayrıca çalışacağınız alana yönelik zorluluğu değişiklik gösterebilir. Yani bu konu da bir standart malesef yok. Şirketten şirkete bile çalıştığınız alanın zorluğu farklılık gösterebilir.

Gelelim ikinci sorunuza. Lojistik sektöründe sizin yaşınızdan sonra eğitimden de önemli yabancı dil var. Evet güzel bir okulda lojistik eğitimi alabilirsiniz. Ama yabancı diliniz iyi olmadığı sürece iş bulma ve bulduktan sonra maaş konusunda tatmin olamayabilirsiniz. Yani 30 yaşından sonra hiç tecrübesiz olduğunuz bir sektöre girmek hele de lojistik gibi sizin için kolay olmayacaktır. Yine de düşüncelerinizden ötürü sizi tebrik ederim. Sonuçta yapılamaz diye bir kaide yok. Kendinizi geliştirdikten sonra her şeyin bir yolu bulunur.

Benden hep üniversite adı vermemi istiyorlar fakat ben bunu pek doğru bulmuyorum. Sizden önceki bir soruya verdiğim cevapta da nedenini belirttim. Zaten siz bu işi yapmak istedikten sonra okulunuz sizin için çok da belirleyici bir kriter olmayacaktır.

Umarım sizin için doğru olan kararları verirsiniz.

 

 

11 Comments

 1. 1

  iyi geceler arkadaşlar bana acil olarak lojistik hakkında bilgi almam lazım allah rızası için yardımcı olun. tercih zamanı malum. lojistik okuycam%90 olarak ama özel demi okusam yoksa devlettemi. ben istanbulda yaşıyorum bu arada. devlette okusam mezun oldugumda iş bulma alternatifim kolay olurmu. özelde öyle bir sıkıntıının olmadıgını biliyorum ama acil arkadaşlar. sağolun şimdiden….

 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 6

  iyi günler öncelikle bilgileriniz için teşekkürler. Ben uluslararası ticaret ve lojistik 1.sınıf öğrencisiyim. Bölümü isteyerek ve severek geldim. Ve bölüm hakkında tecrübe kazanmak isitiyorum. Ne gibi çalışmalar yapmalıyım. Eğitim öğretim hayatımda CV mi dolu tutmak isitiyorum. Bunun için ne yapmlıyım nereden başlamalıyım bu konu hakkında bilgilendirir misiniz ?

  • 7

   Devamlı olarak sektörel haber sitelerini ve gelişmeleri takip etmenizi öneririm. Lojistikle ilgili yazılmış özellikle uluslararası kitapları da okuyun ufuk açacaktır. Yazları boş geçirmeden gönüllü stajlarda yapabilirsiniz. ayrıca yabancı dili de geliştirmeniz lazım.

 6. 8

  Merhaba,ben uluslararası ticaret ve lojistik 1.sınıf öğrencisiyim 3.sınıfta alacağım derslerde tedarik zinciri ile ilgili dersler var ve bende tedarik zincirine yönelmek istiyorum.Şuan istanbul teknik üniversitesinde ve ya yıldız teknik üniversitesinde sertifika programları var tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bu sertifika programına katılmam 3.sınıfta dersi alacağım için boşuna mı olur ? Ve başka önerebileceğinz sertifika programı var mı ? Şimdiden çok teşekkürler.

 7. 10

  Merhabalar Emre Bey,
  Ben Dumlupınar Üniversitesi 2 yıllık Dış Ticaret mezunuyum. Ticaret lisesinde de bilgisayarlı muhasebe eğitimi aldım. Şuanda da açıktan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi son sınıf öğrencisiyim. Dış ticaretten ziyade lojistige ılgım daha çok var. Aynı zamanda İngilizce özel ders alıyorum bir süredir. Fakat henüz bir firmada çalışmadım tecrübe olmadığından dolayı. Bu sektörde işe girebilmek için ne gibi donanım gerekir sertifika vs. Yada program. Bilgi verebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler 🙂

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın