Lojistik Sektörü ve Çalışma Alanları

Esat Koç

İstanbul Gelişim Üniversitesinde Uluslararası Lojistik ve Dış Ticaret bölümünü okumaktayım. İlk senemi okudum. Üniversitenin ilk senesi olduğu için bir çok eksiklik var ve gerekli olan bilgileri bile iyi veremiyorlar. Bu yüzden bölümden soğudum diyebilirim. Bu yazda 2 hafta Mersinde staj babında ortamı görmek için deneme fırsatım oldu bir lojistik firmasında. Ama buradaki ortamda pek hoşuma gitmedi insanlar laylaylom yapılacak işler sadece tırların giriş çıkışı bundan da tek kişi sorumlu, öbürleri de bilgisayarda okey vs oynuyorlar. Öğleden sonra iş olmuyor ve bu firmada büyük bir firma. Kafamda farklı şeyler oluştu bu bölümden mezun olursam ne gibi bir şey yapabilirim bu tarz bir yerde diye. Açıkcası durumlar karışık. Okulumda Uluslararası İlişkiler bölümü de var. Tercih yapacağım zaman bu ikisi vardı. Ama lojistik tuttu. Tekrar uluslararası ilişkilere geçiş yapmayı düşünüyorum. İki bölümden hangisini önerirsiniz? Hangisinin iş imkanları daha iyidir ve kalitelidir? 4 seneyi bitirdiğimde lojistik sektöründe nerelerde çalışabilirim? Sizin öneriniz nereler olur ve ücret olarak başlangıçta ne kadar miktarda başlanır? Konumumuz ne olur?

Melahat

Merhaba. Bu sene Pamukkale Üniversitesi Honaz MYO lojistik bölümünü kazandım. Yazılarınızdan lojistik hakkında pek çok bilgi edindim bunun için çok teşekkür ederim. Fakat kafama takılan bir konu var. Çevremdeki insanlar ağız birliği etmişcesine aynı şeyi söylüyorlar. Bu bölümün ataması yok özel sektörde iş bulman çok zor vs şeklinde. Tercihlerimi kendim yaptım bölümü de isteyerek yazdım ancak söylenen şeyler beni değil ailemi üzüyor bu nedenle iş konusunda bana bilgi verebilir misiniz? Gerçekten de bu kadar vahim mi durum?

 

Emre İPEKÇİ

Sorulan soruların benzerliği ve de son zamanlarda hep bu tarz da sorular aldığım için yanıtını birlikte vermek istedim, tabi kendimce.

Bir çok okulda verilen lojistik eğitimi malesef yeterli düzeyde değil. Kadroların yetersiz oluşu, sektörde eğitimli hoca sayısının fazla bulunmayışı gibi uzadıkça giden sebeplerden ötürü 4 yıllıkta okusalar, 2 yıllıkta bir çok öğrenci arkadaşım ne yazık ki hem kendilerinin hem de sektörün dilediği niteliklere sahip  bir şekilde mezun olamıyorlar. Bu da haliyle mezun olduktan sonra iş bulma konusunda sıkıntı yaşamalarına ve bir çoğunun da daha okurken bile ümitsizliğe kapılmasına neden oluyor.

Hal böyle olunca; birileri galiba bir yerlerde Lojistik konusunda insanlara çok iyi gaz veriyor (bu tabirim için kusura bakmayın) diye düşünmeye başladım bende.  Hem ülkemizde hem Dünya’da sektör olarak gelişmeye müsait, ve hızla büyüyen bir Lojistik sektöründen bahsediyoruz fakat bu; bu alanda iş var, herkes çok iyi maaşlarla çok iyi şartlarda çalışıyor demek değil.

Esat’ında söylediği gibi bir çok firma dışarıdan bakıldığında çok büyük gözüküyor ama içine girdiğinizde durum tam tersi. Bu da bize şunu gösteriyor; siz ne kadar düzgün eğitim alırsanız alın, ne kadar sektör büyük olursa olsun; içinde yer alan kişi ve kurumlarda belli bir kaliteyi yakalayamadığımız müddetçe bazı şeyler malesef değişmeden kalıyor. Şunu da gayet net bir şekilde söyleyebilirim; sektörde faaliyet gösteren lojistik firmalarının sadece küçük bir kısmı olması gerektiği gibi yönetiliyor, gerisinde ise işler bir nevi Allaha emanet işler durumda.

Hal böyle olunca iş bulmak adına umutsuz bir çok kişi farklı bölümlere yönelmeyi düşünmek durumunda. Evet büyük umutlarla bu sektöre giriyoruz ama, çoğumuz için ya umutsuzlukla ya da hüsranla sonuçlanıyor. Yine de her şeye rağmen iyi bir eğitim, iyi seviye de bir yabancı dil ve kendimizi güzel bir şekil de geliştirirsek ben hiç de umutsuz olunmaması taraftarıyım. Tabi ki ilk zamanlarda çok iyi şirketlerde çalışacağız diye bir durum yok. Zaten herkes bu şirketlerde çalışsa diğerlerinde kim çalışacak? Ya da büyük şirketlerin bu kadar çok mu kadrosu var da herkesi işe alacak. Tabi ki böyle bir durum söz konusu değil. Herkes iyi şirketlerde çalışmak ve kariyer yapmak istiyor, ama bir kişi çıkıpta ben iyi yönetilmeyen şirketlere kazandığım tecrübemle iyi bir yönetim anlayışı getireceğim,  o şirketin ya da şirketlerin daha doğru yönetilebilmesi için uğraşacağım demiyor. Söylemek istediğim hep aynı istikamette değil biraz daha farklı düşüne biliyor muyuz? Yani hep eleştiriyoruz ama bazen de kendimize bakmayı unutmuyor muyuz?  Biz ne kadar vizyon sahibi ya da idealist düşünüyoruz? Bilmem siz ne dersiniz ama ben biraz da bu açıdan bakılması taraftarıyım.

Gelelim lojistik bölümüyle ilgili kısma. Açıkcası Lojistik okumak bana bir Uluslararası İlişkiler okumaktan daha mantıklı geliyor. Çünkü lojistik deyince bir şeylerin içini doldurabiliyorum. Az çok ne yapabileceğimi tahmin ediyorum. Ama uluslararası İlişkilerde durum daha farklı. Uluslararası ilişki ama kimle ilişki? nerde ne şekilde, ne şartlarda. Yani ucu açık ama konu lojistik olunca bu sorulara mantıklı cevaplar verebiliyorum. Hakeza Lojistik zaten Uluslararası… Yani Lojistik okuyunca illa da bu sektörde çalışacaksın diye bir kaide yok. Yeri gelir bir  dış ticaret firmasında, yeri gelir farklı bir sektörde de çalışabilirsin. Devlet de çalışmak isteyenler için Uluslararası ilişkiler Lojistiğe oranla daha fazla kadronun olduğu bir bölüm o da ayrı. Yanlış anlaşılmak istemem; söylemek istediğim Lojistiğin daha nokta atış bir bölüm olduğu.

Lafı biraz uzattık ama dert büyüyünce söz kolay bitmiyor malesef. Dediğim gibi hayatımızda farklı alternatifler her zaman olacak. İlla şu şirket, illa bu maaş diye bir kaide yok. Asgari ücretle gecesi gündüzü bir olmayan ne çalışanlar var malesef. Ama dediğim gibi her şey zamanla. Sonuçta Özel Sektör ağırlıklı; Lojistik ve devlet ataması fazla olmuyor ama zamanla devletimizde de Lojistik ve ilgili bölümlerin kontenjanı daha fazla artacaktır diye ümit ediyorum.

Son olarak da şunu söyleyeyim bu bölümde ya da başka bir bölümde okursunuz orası size kalmış. Ama kendiniz için okuyun, başkaları için değil. Evet çevremizdekilerin bizden beklentisi elbet olacak ama bu demek değil ki onların tasarladığı gibi bir hayat yaşayacağız, sonuçta hayat bizim hayatımız. Bu işi sevin, kendinizi farklı yollarla yapabildiğiniz kadarıyla geliştirin ve tabi ki yabancı dili de hallettiniz mi; hemen olmasa bile ilerleyen yıllarda, tecrübe kazandıkça ki, Lojistik sektörünün olmazsa olmazıdır, sizin için her şey daha güzel olacaktır.

Hepinize hayatta başarılar dilerim.

 

103 Comments

 1. 1

  Merhaba. Ben bu sene Yaşar Üniversitesi Lojistik bölümünü kazandım ve sizce nasıl bir tercih yapmışım. Bu işin içine girdim baktım çok severek yapacagımı düşündüğüm için tercihde bulundum. Beni korkutan şey bu bölüm için ailemi karşıma aldım. Sonunda hüsran olmaması… Emre Bey sizin düşüncenizi almak istiyorum.

  • 2

   İnşallah hayırlısı olur sizin için. Eğer lojistiği severseniz elbette her şey güzel olacaktır. Sizin için işler yolunda gittiği ve ailenizde sizin mutlu olduğunuzu gördükçe düşünceleri olumlu yönde değişir diye umuyorum.

 2. 3

  Bu arada 2 yıllık okuyorum şuan 4 yıllığa tamamlıcam kesinlikle sizce Lojistik Yönetimi olarak mı kullanayım bu tercih mi veya Uluslararası Lojistik olarak mı?

 3. 5

  Emre bey benim kafama takılan sey simdi ben iki yıllık lojistik okudum bitirdim sonra bir lojiştik firmasında işe basladım ama benım oradaki gorevım ne olacak nasıl bir ortamda çalısacagım bunları merak ediyorm.

  • 6

   o kadar genel bir soru soruyorsun ki cevabı yok nerdeyse. şirketine, sektörüne, senin durumuna göre değişir elbette. zamanla cevabını sende bulabilirsin.

 4. 7

  Emre Bey bu bölümü Ankara’da okumak çok mu dezavantaj ? Ankara’ya lojistik üssü yapıldı, bu alanda yatırımlar var. Atılım Üniversitesi dışında Türk Hava Kurumu Üniversitesi’de bölümü açacak. Gelecek yıl düşündüğüm bölümlerden biri ve Ankara’da ailemin yanında okumak istiyorum

 5. 8
 6. 9
 7. 11
 8. 12
 9. 13
 10. 14

  ingilizce ve hedefler çok önemli ama iş tecrübesi olarak bugün en bilindik kariyer.netten iş başvurularına baktığınız süreçte, en az 3 yıl tecrübeli ileri seviyede ingilizce eğitimi almış. takım arkadaşları arıyoruz deniyor.ve hepsi anlaşmış gibi sanki. tabiki şuan uzay çağındayız .nitelikli donanımlı ve kalifiyeli bir eleman aramak şirketlerin en doğal hakkı. lakin çözemediğim bir kaç soru var. 1) insanlar bir noktadan bir yerden başlamadıkça bu fırsat verilmedikçe bu istenilen 3 yıl tecrübeyi nereden kazanıcak.hanş derlerya annesinin karnındamı? 2) ingilizce deniyor daha öncede dedğim gibi ingilizce gramer yapım var yani yazı olarak yazılanı anlıyor fakat konuşamıorm.çünkü insan ömrü 24 saat . 8 saat uyku. 10 saat iş. ve geri kalanı yemek ve aile vakit dersek. hepsinde türkçe konuşuluyor.ingilizce nankör bir dildir.sürekli konuşulmadan ögrenilebilecek.akılda kalabilecek bişey değildir. yani böle birşeyi insanlardan nasıl bekliyorlar.

  • 15

   Kabul etmekte zorlansakta bunlar kağıt üstünde istenen şeyler. Şirketlere çıkıpta isyan etmek ne kadar doğru tartışılır.
   İlk etapta iş ararken farklı mecralardan şansımızı denemekte fayda var. Staj tecrübe kazanımı için bu şartlarda en çok önem verilmesi gereken şey. Küçük şirketlerde tecrübe olmasa bile azim de istenen bir şey. Eksiklerimizi farklı yanlardan tamamlama yolunu seçmek daha mantıklı.
   Kimisi üniversitede, kimisi yurt dışına çıkarak yabancı dil seviyesini geliştirmeye çalışarak belirli bir düzeye getirmeye çalışıyor. Sonuçta bu iş ingilizce olmadan olmuyor.
   Yakınmalarınızı anlıyorum ama bizde elimizden geleni yapmadan bazı şeyler yoluna girmiyor malesef.

 11. 16

  itü lojistik meslek yüksek okulu benim puanım 192 tam burslu tutuyor amaa puanı baraj bile değil ben bunu anlayamadım , acabaa düz liselilerde tercih yapabiliyormu şansım ne kadar yüksektir ?

 12. 17

  emre bey yorumlarınızı dikkatlice okudum ve sanırım biraz da bu iş kendini geliştirmeye bakıyor . sırf birden okuyup iş sahibi olmak ıstemekle yetınmemek gerekiyor. çünkü lojistik için güzel bir ingilizce eğitimi staj vs. o konuya odaklanıp insanların ilgisini çekebilecek düzeyde yatırımlarda bulunabılsek sanırım lojistik alanında pek de fazla zorlanmayız diye düşünüyorum… kısa bi cevap verırsenız sizin de fikrinizi ögrenmek ısterım malum 10 gunden az bir zaman dilimi kaldı tercihlere

  • 18

   Genel olarak demek istediğim şey bu. Cuma mezun olup Pazartesi işe başlamak kolay değil. Okurken staj, yabancı dil, teorik bilgi gibi başlıca konularda kendinizi grliştirmeniz lazım.

 13. 19

  ben bu sene mezun oldum gAzıosmanpasadan ama napıcamı ne edicemı bılmıyorum kafam cok karısık sızce emre bey bır lojıstık elamanın mak. ne gıbı donanımlara sahıp olmalı ? ve sızce ne yapmalıyım ..

 14. 21

  merhaba 2 yıllık işletme bölümü okudum dgs ye girdim ve lojistik yonetimi okumak istiyorum sizce doğru bi karar mı iş imkanlarım nasıl olur aynı zamanda ingilizce eğitimde aldım kolay iş bulabilirmiyim yapmam gereken ne bide işe girdiğimde hangi pozisyonda olurum

 15. 22

  merhaba ben 2 yıllık lojistik okuyorum bır senem bıttı .seneye kpss sınavına gırecem. kac puan alırsam devlet de lojistıkle ilgili bır yerde calışmaya baslayabilirim?

 16. 24
 17. 26

  merhaba emre bey böyle birşey yaptığınız için öncelikle size teşekkür ederim ben süleyman demirel üniversitesinde iktisat bölümü okuyorum ve çok korkuyorum boşta kalmak için ve şimdide açıktan lojistik yazdım ama iki yıllık sizce bu iki bölümden mezun olunca lojistik sektöründe belli bir noktaya gelebilir miyim? NOT: ingilizcem çok iyi şimdi ikinci dil rusça ya başladım

  • 27

   Çekincelerinizi anlıyorum ama kesin bir şey demek mümkün değil.
   Yine de uabancı dilinizin iyş olması işinizi fenele anlamda daha kolaylaştıracaktır.

 18. 28

  merhabalar.ben lojistik mezunuyum .ingilizce seviyem çok mükemmel değil.intermediate konuşma diyebiliriz,2 sorum olacak .birincisi yüksek lisansımı hangi konuda yapabilirim aranılan eleman olabilmek için ne yapmalıyım sizce .diğeri de almanyada eğitim dili almanca olarak mı yapmak daha iyi olur yoksa eğitim dili ingilizce olan bir yerde olan bir ülkedemi ? almanyada yaparsam ingilizcey unutma korkusu taşıyorum .ancak tek bir şansım var ve almancada öğrenmelimiyim .teşekkürler.

 19. 30

  arkadslrn ben lojıstık mezunym ve suan ogretmnlık yapıyorum sozlesmelı meslek lısesınde ıs bulma konusunda hıc bır sıkıntı yk

 20. 31
 21. 32

  merhaba benim araştırmalarıma göre ki sizde yazmışsınız lojistikte akademik personel olarak açık var şuan ve ben bu alanda akademisyen olmak istiyorum bu sektörde çalışmakta belli bi artı katacağı kanaatindeyim ve işletme son sınıf öğrencisiyim ve bi firmada ön muhasebeci olarak çalışıyorum sizce lojistik sektöründe iş bulabilme imkanım nedir ve pozisyon ne olur

  • 33

   Yorumunuzun başında akademik personel açığından bahsedip sonunda sektördeki iş imkanıyla bitirmişsiniz.
   Yine de hiç bir sektörde kimsenin iş garantisi olmadığını bilin ve kendinizi ona göre eğitin diyebilirim.

 22. 34

  meraba ben uluslararası ticaret ve lojistik bölümü 4 yıllık mezunuyum. kpssye gircem ancak hangi kurumlara atanabilirim bilmiyorum bu bilgilere nasıl ulaşabilirim.

 23. 36

  ist Kemerburgaz üni tam burslu. lojistik okumak istiyorum ama İngilizce. fakat İngilizcem yeterli düzeyde değil sınıfta kalırmıyım yardımcı olum lütfen

  • 37

   İngilizce bölümlerde eğitime başlamadan önce bir yıl hazırlık okunur. Bu süreçte dilinizi geliştirebilirsiniz.

 24. 38

  Emre bey Ben 9 .sınıf Ticaret Meslek Lisesi nde okuyorum tercihleri yaptık ve 1. lojıstık 2.muhasebe yazdım sızce lojıstıkmı yoksa muhasebemı veya soylesorayım daha kolay iş ve ücreti iyi olan hangı bölumdur …. ?

 25. 40
 26. 42

  bu sene sınava girdim ve lojistiği tercih edeceğim. 4 yıl bu bölümü okuduktan sonra iş bulma imkanı nasıl. illa İngilizce sartmı? lojıstik okuyanlar ne iş yapıyor tam olarak

 27. 44
 28. 45

  Emre bey merhaba . Bu yıl puanım cok düşük geldi ve ben başkent Üniveristesi lojistik ile çankaya üniversitesi(ingilizce) dış ticaret arasında gidip gelmekteyim hangisinin önü daha açık bilgi verebilir misiniz?

 29. 47

  Merhaba Emre Bey. Bu yıl Trakya Üniversitesi Lojistik bölümünden zorunlu stajımı tamamladığım zaman mezun olacağım. Tekirdağ’da yaşıyorum ve staj için limana başvurdum. Sizce limanda stajımı yapmış olmak işe başlarken iyi bir deneyim olur mu ? Tekirdağ’da liman haricinde nakliyat firmaları ve alışveriş merkezlerindeki mağazaların ilgili bölümle alımları var sadece. Sizce yol yakınken İstanbul’a taşınıp lojistik firmalarının kapılarını çalmaya başlamalı mıyım ?

  • 48

   Önce biraz sabretmek lazım. Limanda pratik anlamda faydalı bir staj dönemi geçirebilirsiniz. İşi sağlama almadan istanbula gelmek kolay olmayacaktır.

 30. 49

  MRB Emre bey ben Amerika da lojistik okudum. Ingilizcem cok iyi sizce turkiyede iyi bir maasla nasil bir is bulabilirim bana biraz yardimci olurmusunuz ? -Tesekkurler

  • 50

   Türkiyede ki şartlar Amerika ile kıyaslandığında daha iyi değil malesef. Eğer tecrübeniz varsa daha iyi olacaktır ama biraz zamana ihtiyacınız var.

 31. 51

  mrb hocam ikü de 2 yillik hava lojistigi okumak istiyorum universite bittikden sonra is imkanlari nasil? ve maaslar hakinda biraz bilgi verirmisiniz

  • 52

   İş bulmak bir çok sektörde kolay değil Lojistik içinde aynısı geçerli malesef. Maaşlarsa bir çok faktöre göre değişkenlik gösteriyor. Ama başlangıç için gözün yükseklerde olmaması lazım.

 32. 53

  Ben iki yıılık direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sizce iki yıl okuduktan sonra iş bulma ihtimalim yüzde kaçdır ?

 33. 54

  sevgili arkadaşlarım, herkes halk ağzından duyulma hadiselerle kendi kendini sıkıntıya sokuyor, buna hiçte gerek yok ,ben KKTC girne amerikan üniversitesinde 4 yıllık ulaştırma ve lojistik okuyorum, ayrıca bölümümün eğitim dilide ingilizce durum bu olunca kendime özgüvenim ciddi anlamda artıyor, sizde bu bölümü okumak için okumayın, kendinizi bu sektörün neresinde görmek istiyorsunuz, yönetici mi? yönetilen mi? öncelikle bu sorulara yanıt bulun. bu sektörde iş gerçekten çok ama herşey sende bitiyor. afedersiniz ama salla başı al maaşı denen kavram yok bu alanda, ne kadar yaratıcılık , ne kadar idealistlik o kadar para.

 34. 55

  Merhaba. Ben 2 yıllık lojistik okuyorum ama bölümüm hakkında pek bilgim yok. Bölümümü seviyorum ama nerede nasıl şartlar altında calışacağım ne yapacağım konumum ne 4 yıllığa geçiş yaptığımda ne olacağım bilmiyorum. bunlar hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

 35. 56

  Merhabalar ben lise 3 lojistik okumaktayım okul bittikten sonra 2 yıllık üniversite okumayı düşünüyorum bide ingilizce kursuna gidip geliştirmeyi düşünüyorum öyle yapsam is bulma olasılığım ne olur acaba?

 36. 57
  Merhaba emre bey ben bu sene Mustafa Kemal Üniversitesi lojistik bölümünü kazandım . Bölümümden memnunum fakat bazı teredütlerim var . Malum yeterli derece de eğitim verilmiyor . Ben kendimi geliştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim . Yaba

  Tuğçe

 37. 58
  Yabancı dil yok denilecek kadar az hiçbir sertifika da yok iyi bir lojistikçi olmak istiyorum nasıl kendimi geliştirebilirim ?

  Tuğçe

 38. 59

  İyi günler Emre abi.Ben 4 senelik denizcilik işletmeleri yönetimine başlıyorum seneye(dokuz eylül üni.de) ancak üniversite eğitiminden çok kendini geliştirmenin önemli olduğunu ve de 4 sene boyunca öğrenmek için çıldıracağım çoğu şeyin sektörde bi işe yaramadığını düşünmeye başladım şimdiden.Sizce açık öğretim lojistik bölümüne geçmeyi düşünüyorum(Ygs lys puanım yerleştirme 400 idi ancak bölümden şimdiden soğudum diyebilirim).Açıköğretime geçmenin avantajları ve dezavantajları olacak,daha fazla gerçekten sektörel şeylere ayıracak zamanım olacak,gereksiz şeylerden uzak.Sizce açıköğretime geçmeli miyim?Geçersem nasıl bi yol izlemeliyim?(İngilizcem şu anda upper çalışıyorum,Almanca ve Rusça öğrenmek istiyorum)

 39. 60
 40. 61

  merhabalar. ben tarkya üniversitesinde lojistik okuyorum ve bu yaz 20günlük stajımı yapmak istiyorum. 2 sorum olacak. nerede hangi alanlarda stajımı gerçekleştirebilirim ve limanda staj yaparsam hangi alanda yaparım. bu konularda bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim..

  • 62

   Okulunuz tarafından kabul edilen şirketlerde stajınızı yapabilirsiniz. Hangi işi yapacağınızda gireceğiniz şirkete göre değişir.

 41. 63
 42. 64

  ben lise öğrencisiyim okulumda lojistik bölümü var bende o bölüme gitmeyi düşünüyorum 12.sınıfta staj yapıcağız bu bizim için bir avantajmıdır . yoksa delimidir .

 43. 65

  merhaba bn lojistik bölümü severek ve isteyerek sectim ve şu an son sınıftayım allahın izniyle haziran ayında mezun olacam ama sürekli olarak internetten takip edip araştırıyorum fakat alımlar konusunda bi bilgiye ulaşmıyorum bu yüzden biraz soğudum bu bölümden ve sevdiğim işi yapmaktan ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 44. 67

  abi bizim jojisitik hocası bize ödev verdi. ödevim hava lojistiğinin günlük neler yaptığını araştıracağız. yardımcı olabilir misiniz..

 45. 69

  Merhabe Emre bey ben İKÜ 2 yıllık Lojistik mezunuyum. Bir yakınımın yardimi ve araciligiyla yakin zamanda is ayarlamaya çalıscagiz fakat hangi departmanlar var ne is yapabilir bu lojistik okuyanlar simdiden cok tesekkurler.

 46. 70

  Tercihlerime lojistik yazmak istiyorum ama sizce iş bulur muyum herkes lojistik yazıyo ataması olmaz diyolar doğru mu?

 47. 72

  Meraba. Benim açıkçası sormak istediğim bir cok soru var…..
  1) afyon kocatepe universitesi lojistik ten mezun olursam rahat is bulurmuyum
  2) dil cok onemli diyorlar gerçekten bu kadar onemlimi ? Kendimi ing vs gelistitirsem dahami rahat is bulurum
  3)bana eger bu bolumu okuyup mezun olursan gider bi kargoda calisirsin diyorlar
  açıkçası aklim çok karisik is alanlari hakkinda vs dusuncelerinize tercih son gunune kadar bekliyorummmmm ….,simdiden Teşekkürler

 48. 73
 49. 74

  Emre Bey merhaba ilk sorum 2 yıl deniz ve liman işletmeciliği okudum dgs ile uluslararası lojistik ve taşımacılık düşünüyorum. TCDD veya gümrükler lojistik mezunu alıyorlar mı? İkincisi ise denizcilik sektöründe lisansa tamamlamak mı daha mantıklı? Denizcilik ile ilgili bir bölüm okursam çok iyi yabancı dil bilmem gerekiyor güzel para kazanabilmem için ve 3 vardiya çalışılıyor ayrıca devlet ataması olmuyor sizin fikriniz nedir hangi bölümden devam etmeliyim? (yabancı dilim sıfır)

 50. 75
 51. 76

  Merhaba Emre Bey , ben İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum dil seviyem tahmin edeceğiniz gibi iyi . Kendimi daha çok geliştire bilmek için ekstra bir bölüm daha okumak istiyorum aöf den. Lojistik ve dış ticaret arasında kaldım. Sizce lojistik okumamın bölümümle birlikte ne gibi katkıları olur bana , şimdiden teşekkürler.

  • 77

   Her iki alan için ingilizce olmazsa olmaz. Eğer mezun olduğunuzda kendi alanınızda iş bulamaz iseniz değerlendirmek üzere bu iki bölümden birini tercih edebilirsiniz.

 52. 78

  4 yıllık uluslararası ticaret ve finansman bölümünden mezunum. ,Erasmus hareketliliğiyle beraber Avrupanın pek çok ülkesinde 8 ay kalabilme fırsatı yakaladım ve şu an cv hazırlıyorum lojistik şirketlerine vermek için, bana amaç görev eklerseniz daha iyi olur dediler ama tam olarak ne yazmam gerektiğini bilemedim. İşin jargonuna tam olarak hakim olmadığımdan etkili bir metin yazamadım. Önerileriniz benim için değerli yardımcı olabilir misiniz?

  • 79

   Başvurmayı düşündüğünüz firmalara CV gönderirken hangi departmanlarda ve neden çalışmak istediğinizi belirten bir ön yazı ekleyebilirsiniz.

 53. 80

  Lise son sınıftayım,bölümüm lojistik ve üniversitede de 4 yıllık uluslararası ticaret ve finansman veya işletmecilik istiyordum. Ta ki karşıma piri reis üniversitesi deniz işletmeleri yönetimi bölümü çıkana kadar. Lojistik okuyup mezun olunca şirketlerin hep deniz yolu departmanında çalışmak istiyordum, o yüzden lojistik okumaktan vazgeçip deniz yoluyla direkt ilgisi olan ve eğitimi çok iyi olan bu üniversiteye tercih yapmalı mıyım? Piri reis’ten mezun olanların iş bulma güçlüğü yokmuş diye duydum. Önerilerinizi bekliyorum lütfen yardımcı olur musunuz?..

  • 81

   Mezun olduğunuz üniversite elbette önemli ama mezun olduğunuzda kesin iş bulursunuz demek bir okul için biraz cüretkar olacaktır. Hali hazırda okuldan mezun olanları bir araştırın bence.

 54. 82

  ben 10 sınıftan beri lojistik dersi alıyorum bana dil bilsen yeter diyen insanlar var ama ben sürekli kapsamın içinden bakıncaq sadece dil bilmek yetmez diye düşünüyorum çünkü etrafımfakiler kurnaz ve evrakda iyi olmamı söylediler ben simdi üniversiteye gidecem tuzlada yarışıyorum napmam lazım hangi bölümden gidim

 55. 83

  ben lojistik bölümünü bu sene bitiricem ve gümrük müşaviri olmak istiyorum benim bölümümden nasıl olunur ne gibi şartlar gerekiyor veya devlette nasıl iş imkanları var

  • 84

   Girmeniz gereken sınavlar ve yapmanız gereken zorunlu stajlarınız olacaktır. Gümrük müşaviri olarak devlet de çalışabilirsiniz.

 56. 85

  Emre bey ben dokuz eylül lojistik yönetimi düşünüyorum. Sizce bir avantajı varmı diğer üniversitelere göre bir de iş imkanı iyi mi

 57. 87
 58. 88
 59. 89
 60. 91
 61. 92

  Emre bey dokuz eylul universitesi lojistik yonetimini isletme ile karsilastiricak olursak devletteki is imkani nasildir

 62. 94

  Sn. Emre İpekçi,

  Yazılarınızın hemen hemen hepsini okudum. Özel sektörde satıs paz. alanında calısmıs birisi olarak (Gıda) gecen hafta bir lojistik firmasından iş teklifi aldım. Alan yine Satış Pazarlama. Haftaya Ankarada is görüşmem var. Bu görüşme için de yardıma ihtiyacım var. Depolama ve tasıma hizmeti alan firmalar bulmam gerekiyor biliyorum ama ne tür firmalar bu hizmeti satın alıyor. Cogunlukla perakende sektörümü yada üretim mi? Mesela cogunluk gıda sektörüne mi hitap eder, ilaç firmaları da bu hizmet için hedef kitlemi???? Yardımınıza ihtiyacım var. Mülakat da biraz bilgi sahibi olmam sanırım işi almama olanak saglıyacak.

  Tesekkürler
  Sayg.

  • 95

   Taşıma ve depolama zaten lojistik sektöründe verilen en temel hizmetlerden. Dolayısıyla sektör başta uluslararası ticaret yapan firmalar olmak üzere bu hizmetlere ihtiyaç duyan her şirkete bu hizmetleri sunmaktadır. Burada ki ayrım lojistik firmanın pazarda kendini konumlandırdığı alan ve hangi tür şirketlere hizmet sunmak istediğidir.

 63. 96

  mrb ben klu vize myo da lojistik okuyorum bu sene mezun olucam ve haliyle kafam çok karışık mezun olmadan sorular sorunlar başladı ve tabi en önemlisi de şuan hazırlamam gereken bir tez çalışmam var sizden de sorularım için fikir almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 64. 97

  Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde Uluslararası ticaret ve lojistik öğrencisiyim.2.sınıfa geçtim.Okul bittiğinde iş bulamam diye korkum var .Sizce ne yapmalıyım.Bize iş konusunda yardımcı olabilecek lojistik firmalarıyla iletişime geçirirseniz ve iş bulma kolaylığı sağlar mısınız böylelikle ben ve benim gibi lojistik öğrencilerinin korkuları azalır daha yüksek ganoyla mezun oluruz 🙂

 65. 98

  Arkadaşlar Merhaba
  Anladığım kadarıylan Türkiyede hala Lojistik’in kimse farkında deyil! Ben bu Mesleği isvicrede okudum, hemde Meslek okulunda. Avrupada Lojistiğin çok büyük anlamı var. Bu Meslek sahipleri Fabrika ve işletme yöneticisi bile oluyor. Ordaki fark siz okulu bitirdikten sonra yükselmenin sonu yok. Ben 54 yaşındayım artık daha eğitim yapmamak için Turkiyeye temelli dönüş yaptım. Size tavsiyem okuyun, evet Türkiyede okullar maalesef bu konuda yetersiz. Olsun sizler genede okuyun. Lojistik bana göre Dünyanın en güzel Mesleği.

 66. 100

  Emre bey merhabalar Süleyman Demirel üniversitesi lojistik mezunuyum bu yıl mezun oldum ama şuan hiç birşey yapamıyorum bana bu konuda biraz akıl verir misiniz?

  • 101

   Lojistiğin çalışmak istediğin alanındaki firmalarına başvurabilirsin. Tabi yaşadığın yerde lojistik faaliyetlere pek rastlanmıyorsa o zaman lojistik sektörünün daha dinamik olduğu olduğu yerlerde iş aramalısın.

 67. 102

  Merhaba,

  Ben bu sektöre gümrük elemanı olarak giriş yaptım. 2 yıllık özel bir üniversiteden mezunum. 2 yılın sonunda büüyk bir lojistik firmasına başvurdum ve bi süredir filo operasyon sorumlusu olarak 50 araçlık bir filo yönetmekteyim. Sabır,azim ve çok çalışmanızın karşılığını er yada geç alacaksınız bunu sakın unutmayın.

  Benim gelmek istediğim konu ise şu Emre bey; ben bir lojistik firmasından ziyade bir şirketin lojistik departmanında çalışmayı tercih etmek istiyorum. Bunun nedeni ise filo yönetimi zor bir iş, .çok çaba ve 7/24 zaman gerektiren bir sorumluluk var üstünüzde. Acaba herhangi bir X firmasının lojistik departmanında da durum böyle mi olacaktır ? Deneyimlerinize ve bilginize istinaden konu hakkında yardımda bulunacabileceğinizi düşünüyorum.

  Teşekkürler.

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın