Uluslararası Lojistik ve Ticaret Bölümü

Tuğba Aydın

Merhaba Emre Bey ben üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim ve Kadir Has Üniversitesi Lojistik (tam burslu) bölümüne puanım yetiyor ama uluslararası ticaret ve lojistiğe puanım yetmiyor bu iki bölüm arasındaki fark nedir ve iş alanlarındaki statü farkı nedir?

Siz lojistik için hangi üniversiteyi tavsiye ediyorsunuz?

Şimdiden herşey için teşekkürler.

 

Emre İpekçi

Puanınızın yettiği bölüm 2 yıllık ön lisans lojistik, yetmediği ise lisans bölümü. Lojistik bölümü lisans ve ön lisans farkıyla alakalı yazıma bakarsanız bu anlamdaki farkı görürsünüz. Zaten 2 yıllık lojistik bölümlerinin puanları genel de 4 yıllık bölümlere nazaran daha az olur.

Bu iki bölümün en büyük farkı yukarıda da dediğim gibi lisans ve ön lisans olmaları. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü normal lojistik bölümlerine ek olarak dış ticaret ile alakalı işlemlerin, mevzuatlarınında eğitiminin verildiği öğrenciye lojistiğin yanında uluslararası ticaretinde nasıl işlediğini gösteren disiplenler arası bir bölüm.

Tabi aynı anda iki eğitiminde verilmesi bir şeylerin eksik kalmasına sebep olabilir. Dünya üzerinde iki eğitimin birlikte verildiği tek ülke Türkiye. Ülkemizde bu tip bölümlerin örnekleri var. Mekatronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık gibi iki ayrı dalın eğitimini bir arada vermek bizde moda. Yine de bu açıdan değerlendirdiğimizde en azından birbirine çok yakın ve içli dışlı lojistik ve dış ticaretin eğitimini verebilmek saydığım bölümlere nazaran daha kolay.

Tercihinizi oluşturmadan önce dikkate almanız gereken husus; kendinizi hangi alana daha yakın gördüğünüzün cevabı. Lojistik mi Uluslararası Ticaret mi? Gerçi hangisini seçerseniz seçin, eğer iyi bir kariyer istiyorsanız diğerini de iyi bilmelisiniz. Tercih döneminde dikkate almanız gereken konularla ilgili eski bir yazıma da göz atabilirsiniz.

Son olarak benim burada size bir üniversite ismi vermem doğru olmaz. Bu nokta da sizin araştırmalarınız çok önemli. Seçeceğiniz bölümün dersleri ve içerikleri, okulun eğitmen kadrosu ve deneyimleri, sektörle olan ilişkisi  gibi konuları sınavdan sonra araştırmaya başlarsanız güzel bir tercih listesi oluşturmuş olursunuz.

Umarım doğru seçimi yaparsınız.

 

152 Comments

 1. 1

  Merhaba Emre Bey bende üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim ve bu yıl sınava gireceğim dış ticaret okuyorum ve üniversitede de aynı alandan gitmeyi hedefliyorum.Uluslararası ticaret altında toplanan 5-6 tane bölüm var bunların farkları nelerdir?

  Ayrıca üniversiteye girerken bazı bölümlerde İngilizce yazıyor bu ileride iş bulma konusunda karşımıza çıkıp fark eder mi?

  Şimdiden teşekkürler.

  • 2

   Yanında ingilizce yazanların eğitimi ingilizce olarak verilir. Bu da yabancı dilinizin gelişmesi için güzel bir olanak.
   Bölümlerin arasinda da çok katı bir fark yok. İlgili bölümlerin eğitiminin verildiği okulların sitelerinde gerekli açıklamaları bulabilirsiniz.

 2. 3

  merhaba emre bey
  bende üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciyim uluslararası ticaret bölümü istiyorum. Ticaret ile ugraşmak küçüklükten beri hayalim. yalnız çevremde uluslararası ticaret bölümü için ”sermaye gerekiyo devlet üniversitesinde olmaz,senin öyle imkanın yok” diyorlar. Sizce bu ne kadar doğru ? Yani bu bölümü okuyup herangi bir şirkette çalışma olanağımız yok mu ? Bunun hakkında bilgi ögrenme istedim şimdiden teşekkür ederim.

  • 4

   sanırım ticaret yapmak için gerekli olan sermayeden bahsediyor çevrenizdekiler. uluslararası ticaret okuyarak; dış ticaret firmalarında, global firmaların ilgili departmanlarında pek tabi ki çalışma şansınız var.

 3. 5

  merhaba.lojistik öğrencisiyim üniversite 1.sınıftayım okulu kendimi geliştirmek istiyorum ve bu yüzden kurslar ve sertifikalar almak isityorum fakat bunlar hakkında bilgim yok hangi sertifikaları almamı önerirsiniz.teşekkür ederim.

  • 6

   Önce eğitimine odaklan lojistiği öğrenmeye çalış. Sonrasında sertifika programlarına falan bakmak daha doğru. Şu an yapabileceğin en iyi şey sağlam bir temel inşa etmek.

 4. 7

  sayın emre bey;
  bende uluslararası ticaret ve lojistik okumak istiyorum.ama iş imkanları nasıl?üniversiteden sonra hemen işe girebilir miyiz bilmiyorum çok merak ediyorum.bir de ülke dışına açılabilirmiyiz ….bir cevaplarsanız iyi olur……

 5. 8

  merabalar ben bu yıl üniversite sınavına gireceğim ama uluslararası lojistik 4 yıllık vakıf üni.leri var bunlardan devlet üni. leri varmı okumak mümkün mü bir de gelceğin mesleği olarak adlandırılan lojistik hakkında bizde biraz bilgi verebilirmisiniz.. şimdiden teşekkürler

 6. 11

  Merhaba Emre Bey, Trakya üniversitesi Havsa MYO Lojistik Bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. Lojistik Bölümü hakkında bilmediğim ve araştırmakta olduğum bir çok konular var bunların içerisinden en önemli olarak gördüğüm konu hakkında sizden bilgi edinmek istiyorum. Lojistik mesleği için en az bir lisan olması gerekiyormuş, İngilizce seviyem çok düşük, öğrendiklerimizi güncel hayatta kullanmamaktayız bunun yanı sıra iyi bir eğitim de almadık. ileride iş başvurularında büyük bir eksik olarak karşıma çıkacağını düşünmekteyim, Lisan olmadan herhangi bir Lojistik bir departmanda çalışma olanağı var mıdır varsa hangileridir? Yok ise İyi bir lisan kursu tercih edebilir misiniz?

  Teşekkür ediyorum.

  • 12

   Lojistiğin yurt içi ayağıda mevcut. Buralarda da çalışabilirsiniz tabi ki ama sizi tatmin eder mi orasını bilemem. Depolara, kargo firmalarına başvurabilirsiniz.
   İngilizce kursu içinse bir bilgi veremiyorum malesef.

 7. 13

  merhaba ben düz lise 10. sınıf sayısal ogrencısıyım ygs6 dan uluslararası tıcaret ve lojıstık kadır has unıversıtesı tam burslu gırıcem ınş orası 4 yıllık lısans egıtımı verıyor o unıversıteye gırmem ıcın duz lıse herhangı bir sorun cıkarmaz degılmı ?

 8. 16

  son bişey daha sorucam 4 yıllıgı bıtırdıkten sonra dıl olarakta ıngılızcen varsa iş imkanları maaşı ne kadar olur ?

  • 17

   Her şey okulu bitirmekle olmuyor. İş konusu biraz da nasip, öncelik iş bulmak olmalı alacağınız maaş değil.
   Zaten maaş konusu için bir şey diyebilmek mümkün değil.

 9. 18
 10. 19

  uluslararası tıcaret ve lojistik de kpss ile devlette iş imkanı ne kadar var nerelerde bulunmakta şimdiden teşekkür ederim.

 11. 20

  ben lise son sınıfım sınava hazırlanıyorum uluslararası ticaret ve lojistik (tam burslu) istiyorum sizin bilgilerinize ihtiyacım var ve işin maddi durumunuda merak edıyorum. Tesekkürler 🙂

  • 21

   Eğer okumak istiyorsanız bu bölümü sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz için okuyun. Sevdiği işi yapan herkes parasını kazanır.

 12. 22

  merhaba ben uluslarası lojistik düşünüyorum ama iş olanakları neler önü açık mı bilmiyorum yazıpta sonra pişman olmak istemiyorum çevremde bilen yok eğer bu konu hakkında bana ayrıntılı bir cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim eğer cevabınızı uygun bulursam yazacağım şimdiden teşekkürler:)

  • 23

   Mezun olunca iş bulmak bölümden çok kişiye bağlıdır. Lojistik bölümü içinde durum böyle. Eğer kendinizi geliştirir, ve okurken bolca staj yaparsanız mezun olunca iş bulma imkanınız daha fazla olur.

 13. 24

  Merhaba Emre bey ben TM öğrencisiyim ve Gaziantep Üni. Uluslararası Ticaret ve Lojistik okumak istiyorum Bu bölüm hakkında neler söyleyebilirsiniz. İngilizcem iyidir, 1 yıllık hazırlık almayı düşünüyorum. İş imkanlarım ne olur Teşekkürler.

  • 25

   Her zaman söylediğim gibi mezun olunca işinizin hazır olduğu bir kaç bölüm belki vardır. Burada önemli olan okurken diğer rakiplerinizden fark oluşturacak bir şeyler yapmanızdır. Yoksa her iş kolunda iş bulmak kolay bir süreç değildir.

 14. 26

  Ben uluslararası ticaret ve lojistik okuyacam. Benim 2 dilim var ing çok iyi rusça gelişmede sizce bu bana fayda sağlarmı ? Teşekkürler

 15. 28

  Merhaba Emre bey ben bu yıl unıversıteye gıdecegım fakat aklımda ıkı bölüm var lojıstık yada dış ticaret sızce hangısı daha uygun olur iş açısından ve gelecek olarak. Benı aydınlatırsanız çok sevinirim

 16. 29

  Merhaba Emre bey, bu yıl Uşak Üniversitesi Uluslar Arası Lojistik ve Taşımacılık bölümünü kazandım. Kazandığım bölümün Lojistik Yönetimiyle arasındaki farkı soracaktım yardımcı olursanız sevinirm. Ayrıca bir daha ki sene açık öğretimden Uluslar Arası Ticaret okumayı düşünüyorum ileri ki iş hayatımda çok işime yarar mı ?

  • 30

   Çok bir fark yok bu bölümler arasında. Dersleri ve içeriklerini karşılaştırırsanız görebilirsiniz fazla fark olmadığını.

 17. 31

  merhaba emre bey ben uluslar arası ticaret bolumunu kazandım devlet kadrosuna atamaları nasıl oluyor nerelere girebiliyor bunu cevaplarsanız sevınırım şımdıden çok teşekkurler

 18. 33

  Merhabalar emre bey, ben meliksah universitesinde uluslararası ticaret ve isletme okuyorum . benim sorum mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl bir adım atmalıyız ve okul bittikten sonra meb öğrencilerine burs ile yüksek lisans yaptırabilecek iş alanına sahip mi ?

  • 34

   Nasıl bir adım atmak istediğiniz size ve beklentilerinize bağlı olarak değişir. Açıkcası tam olarak neti sormak istediğinizi anlayamadım. MEB’in burs olanakları ile ilgili de bir bilgim yok malesef.

 19. 35

  ben eşit ağılık öğrencisiyim 3. sınıfa geçtim dış ticaret okumak istiyorum ama bunla ilgili hangi üniversite ye gitmeliyim yada kaç puan alsam okurum maaşı neddir gibi daha bir çok sorum var yani hiç bişey bilmiyorum biraz anlatırmısınız ?

  • 36

   Bölümle alakalı değil sonrasıyla alakalı sorularınız. Önce bölümü bir anlayın yapabileceğiniz bir iş mi karar verin sonra maaşını düşünürsünüz.

 20. 37

  Merhaba, yorumlarinizda surekli isi gercekten ilgi ve sevgiyle yapilmasi konusunda durmussunuz fakat bu meslegin tam olarak neleri gerektirdigini, calisma hayatinin bir gununun neler yapilarak gectigini tam olarak bilmeden insanlar bu konuda kendilerini degerlendiremiyorlar ben de dahil olmak uzere. Bolum hakkinda bilgi yetersizliginden dolayi uzun zamandir oldukca kararsizim. Acik konusmak gerekirse Yabanci Dil konusunda etkin bir meslek olmasi sebebiyle Uluslararasi Lojistik ilgimi cekti fakat mezun olduktan sonra Lojistik adi altindaki 2 yillik bolumlerle arasinda cok fark bulunmamasi dusunduruyor. Masabasi is istemeyen seyehat halinde bulunmaktan mutlu olan, surekli kendini gelistirip pozisyon yukselmek isteyen biri olarak bolumu cok sevdim. Ancak hep artilarini duydugum meslegin eksilerini de bilmek isterim. Bunun yaninda hem mukemmel bir meslek, gelecegin meslegi denilip hem de devlet universitelerinde bulunmamasi ve puanlarinin da cok yuksek olmamasi kafa karistirici. Eger universiteler konusunda yeterli bir bilgi birikimine sahipseniz bu bolumun hem egitim, staj hem de erasmus gibi programlari goze olarak hangi universitede okunmasini tavsiye ettiginizi soylerseniz cok mutlu olurum.

  • 38

   Merhaba
   BÖlüm hakkında daha detaylı bilgi için bu yazıma bakabilirsiniz.
   Bir bölümün puanına ya da devlet üniversitelerinde olup olmamasına bakarak değerini ölçmek doğru bir yaklaşım değil. Kaldı ki devlet üniversitelerinde daha çok önlisans olmak üzere 50’nin üzerinde yerde lojistik programları mevcut. Üniversitelerin hepsiyle alakalı bilgi sahibi olmam mümkün değil ama erasmus gibi programlar vakıf üniversitelerinde daha fazla mevcut.

   • 39

    Tesekkur ederim, demek istedigim mesela %100 burslu tam ingilizce puanlari olarak ilk ucten bakarsak Bilgi, Yeditepe ve Yasar Universiteleri arasindan hangisini tercih ederdiniz?

 21. 41

  ben lise son sınıf öğrencisiyim babamın asker olmasından dolayıda sürekli şehir değişikliği yapıyorum. Normalde mersinde yaşarken ben lisede lojistik bölümünü seçecekdim ama tayin çıkınca muş a giddik ve bilgisayarlı muhasebe bölümünü seçmek zorunda kaldım. şimdi ise lise 4 batman da okuyorum. gittiğim her şehirde okul birincisiydim ama burada okul ikincisyim. ve ingilizceyide okullarda iyi bir şekilde öğrenemedim. üniversite olarakda Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
  Uluslararası Ticaret ve Lojistik gidmeyi düşünüyorum iyi bir tercih olurmu yoksa okul birincisi olup daha iyi bir üniversitemi seçeyim

  • 42

   Söylediğiniz okulu yeni duyuyorum açıkcası. Bu tür kritik kararlarınızı önce bir uzmana danışıp sonrasında ailenizle istişare ederek almanız daha doğru olacaktır.

 22. 43

  Merhaba Emre bey,

  Ben milli judocuyum 16 defa yurt dışına çıktım ve yurtdışının yaşantısını çok iyi biliyorum buna nazaran yurtdışında çalışmak istiyorum. Ticaretle aram çok iyi fakat ne bölüm okumalıyım ne yapmalıyım bilmiyorum. Lise 3’e gidiyorum üniversiteyi bitirdikten sonra geri kalan yaşantımı yurtdışında çalışarak ve orda yaşayarak tamamlamak istiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

 23. 45

  merebalar emre bey ben ticaret lisesinde lojıstık okuyorum lojıstıkle ilgili 4 senelik bir bölüme gitmek istiyorum hedefledigim puan 300 ygs 6dan hangi ünüverstelerin 4 senelik lojıstıkle ilgili bölümlerine gidebilirim

 24. 47

  Merhaba Emre bey.

  Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve uluslararası ticaret ve lojistik bölümü okumak isityorum yani öyle düşünüyorum ama benim tek kafama takılan şey maaş ortalaması sonuçta ben bu işi yaparak ilerde bir aile gecindireceğim güzel bir maaşları varmıdır örn.2000-3000 arası gbi

 25. 49

  Merhaba ,
  Uluslararası Lojistik MYO mezunuyum.Kpss ön lisansda nerelere alım yapılıyor ? Ben hıc bır alternatif bulamıyorum eğer bilgilerinizi paylasırsanız cok sevınırım.Sımdıden tskler…

 26. 50

  Yorumlariniz icin simdiden tesekkurler
  Istanbul sehir uni. Uluslararasi ticaret ve isletmecilik düşünüyorum
  Mezun olduktan sonra is imkani nasildir ve maaslar hakkinda bilginiz var mi?
  Kolay gelsin…

  • 51

   Maaş konusunda net bir durum sö konusu değil. Çalıştığınız şirkete, çalıştığınız moda, pozisyonuna, tecrübenize, yabancı dilinize göre değişir. İş imkanları için de aynısını diyebilirim. Bir ço değişken söz konusu iş hayatında.

 27. 52

  Merhaba:-)
  Yorumlariniz icin simdiden tesekkurler
  Istanbul sehir uni. Uluslararasi ticaret ve isletmecilik düşünüyorum
  Mezun olduktan sonra is imkani nasildir ve maaslar hakkinda bilginiz var mi?
  Kolay gelsin…

 28. 53

  Yorumunuz için teşekkürler
  İstanbul şehir üni. Uluslararası ticaret bolumu hakkında ne düşünüyorsunuz
  İng. Ve yaninda başka yabancı dil ( İspanyolca / almanca/ fransızca/ rusca … Her hangi biri) bilmemiz durumunda (mezun olduktan 2 sene sonra)özel şirketlerde pozisyonumuz ve yeni mezun maaslari hakkında bilginiz varsa yardimci olur musunuz ?

 29. 54
 30. 55

  Merhaba ben Gaziantep MYS DIŞ TİCARET 2.sınıf öğrencisiyim bu dönem DGS hazırlanıyorum ve DGS hangi bölümü tercih etmeliyim bilebiliyorum…. yani G.Antep yaşıyorum dışarı gitmem mantıklı olur mu bu konuda da kararsısız…. Yanı şu anda bir çıkmazdayım bana yardımcı olurmusunuz

  • 56
   • 57

    Merhaba Emre Bey,
    Ben lise 3. sınıf öğrencisiyim ULAŞTIRMA HİZMETLERİ / LOJİSTİK bölümünü okumaktayım. Üniversitede okumak istediğim 3 bölüm ‘ Uluslararası Ticaret ve Lojistik – Sivil Hava Ulaştırmacılığı – Gümrük ‘ var ama hala karar verebilmiş değilim. Bana bu konuda yardm edebilirmisiniz ?

    • 58
     • 59

      merhaba emre bey ben şu an uluslararsı ticaret ve lojistik okuyorum 2. sınıf bitti programlar arası yatay geçişle hukuk fakültesine geçiş mümkün bende bunu kullanarak hukuka geçme gibi niyetim var ama çok kararsızım hani diyorum ticareti bitirince dil eğitimi alacağım yurt dışında o iyi ama bölümde yüksek maaşlar yok yani hukukta ise güzel bi dava alırsan seni çok rahat geçindirir yaniolmadı diyelim ufak tefek dosyalarla geçimini sağlarsın ama öte yandan ticarette de iş çevren oluşuyor orda da bi ticaret hacmin oluşuyor ikisi arasında çok kararsızım hukuka geçersem bir yıllık kaybım var sizce geçmelimiyim iki bölümüde seviyorum

     • 60

      Hangi işi yapmak sizi daha mutlu edecekse o alanda ilerlemeye devam edin. Geleceğinizi sevdiğiniz işi yapacak şekilde planlayın, en iyi parayı alacak şekilde değil.

 31. 61

  merhaba emre bey,
  ben lise son sınıf öğrencisiyim ve uluslararası ticaret bölümü okumayı düşünüyorum üniversite olarak da bilgi üniversitesini düşünüyorum sizce geleceği olan bir bölüm mü birde iş imkanları nasıl ? Teşekkürler 🙂

  • 62

   merhaba emre bey, ben lise son sınıf öğrencisiyim ve uluslararası ticaret bölümü okumayı düşünüyorum üniversite olarak da bilgi üniversitesini düşünüyorum sizce geleceği olan bir bölüm mü birde iş imkanları nasıl ? Teşekkürler

   • 63

    Her alanının kendi içinde iş imkanı var. Ama bir çok bölümde mezun olur olmaz işe girmek kolay değil. Lojistikte de durum böyle. Yinede dolu dolu geçen bir üniversite hayatı ve iyi seviye de bir ingilizceyle mezun olunca iş bulmak daha kolay olacaktır.

 32. 64

  merhaba emre bey;ben 2 yıllık lojistik bölümünden mezunum kpss ile 4 yıllık lojistik bölümlerine gitmek istiyorum ama bu bölümden devlet üniversitesi bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

  • 65

   Lisansa tamamlamak için KPSS değil DGS’ye giriliyor. Okullarla alakalı en doğru bilgiyi de ÖSYM’nin sitesinde bulabilirsiniz

 33. 66

  S.a ben myo da dıs ticaret okuyorum 2. sınıfım dgs den uluslarası ticarete geçiş yaptığım takdirde kaç sene okuyacagım işletme sadece +2 diyorlar ama ulsularası ticarette 4 yıl bile okuyabilirsin ders uyuşmazlığından diyorlar doğru mu ? net kaç yıl daha okunacagı hakkında bir bilginiz var mı?

  • 67

   Sadece geçeceğiniz bölümle değil okulla da alakalı bu durum. Derslerin denkliğine göre değişir. Bu sebeple geçmeden derslerin uyumuna dikkat etmek lazım.

 34. 68

  birde mesla uluslar arası ticaret kazanamadım diyelim ikitisat ona yakın bir bölüm mü ? kazanamadığımız takdirde tekrar hazırlanıp cabalamamıza değer mi? çünkü puan olarak ikitsat ve işletme ye göre yüksek puanı.dış ticaret okuduğum için işletme, ularlarası ticaret ve iktisat gbi alan derslerini secebiliyoruz.

  • 69

   Bir bölümün puanının yüksek olması daha iyi olduğuna gelmez. Geçiş yapmak istediğiniz bölümleri, ders içeriklerini ve hatta bölüm kadrolarını bile incelemeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

 35. 70

  merhaba emre bey ben uluslarası ticaret ve lojistik istiyorum fakat bazı universitelerin yanında ygs6 bazıların tm1 yazıyor ben ygs ve lys ye gireceğim.bu ygs6 ile alan universitelere tercih yapamazmıyım tm1 puanımla ??

 36. 71

  Merhaba Emre Bey, ben uluslararası girişimcilik ve uluslararası ticaret arasında ne gibi farklar var onu sormak istiyorum? Uluslararası ticaret en başından beri kendime uygun gördüğüm bir bölüm fakat girişimcilikte de düşündüğüm üniversite cazip olanaklar sunuyor. Sermaye isteyen bir bölüm düşünmüyorum. Düşüncelerinizi alabilir miyim?

  • 72

   Uluslararası girişimcilik bölümünü ilk kez duyuyorum. Bölümü açarken ne amaçladıklarını açanlara sormak lazım. Ders içeriklerine bakarak bir kıyaslama yapmak daha doğru olacaktır. İlla ki okuduğunuz bölümde kendi işinizin sahibi olacaksınız diye bir durum yok. Dış ticaret firmalarında da çalışabilirsiniz.

 37. 73

  merhaba emre bey, ben lise son sınıf öğrencisiyim ve uluslararası ticaret bölümü okumayı düşünüyorum üniversite olarak da bilgi üniversitesini düşünüyorum sizce geleceği olan bir bölüm mü birde iş imkanları nasıl ? Teşekkürler

 38. 74

  Merhabalar.Ben uluslararası ticaret bölümü düşünüyorum ama hakkında pek bilgim yok iş olanağı nedir?bölümden mezun olanların bazılarının şikayeti iş bulamamak boş kalmak.Eğer gidersem açıkta kalırmıyım?

 39. 76

  Emre bey diyelim bu bölümü bitirdik yurt dışında da 9 ay ingilizce eğitimi alsak ortalama maaş ne olur siz bilirsiniz bunu aşağı yukarı
  Dil eğitimi için amerika veya kanada düşünüyorum ingiltere en iyisi ama çok pahalı sizce ingiltere de eğitim almak buna değer mi yoksa diğer ülkelerde kâfi mi?
  Teşekkürler..

 40. 77

  Merhaba emre bey ben bu sene uluslararası ticaret ve lojistik bölümü okuyacağım aciktanda bir bölüm okumak istiyorum işletme mı uluslararası ilişkiler mı bu bölümle paralelk olarak iyi olur teşekkürler 🙂

 41. 79
 42. 80
 43. 82

  Merhaba Emre bey.. Uluslar arası ticaret,lojistik ve işletmecilik bölümünü istiyorum ve işletmeninde bu bölüme katılması hakkında bilgi verirseniz sevinirim …Teşekkür ederim.

 44. 84

  Emre Bey iyi günler.Üniversite olarak Uluslararası ticaret ve lojistik okumak istiyorum araştırdığım kadarıyla bu bölümde özel üniversiteler hariç devlet üniversitelerinde iş imkanı açısından bir fark yokmuş bu bölümden mezun olanlar kendini geliştirdiği sürece iş bula bilirlermiş benim ise merak ettiğim bu bölüm Türkiye’de yeni adı duyulmakta ve gelişmekte olan bir bölüm mü bu bölüm de yığılmalar var mı ?

  • 85

   Özellikle önlisans bölümlerini de kattığımızda büyük bir mezun kitlesi var. Bunun sebebi bir kaç yıldır lojistiğe olan ilginin artması diyebilirim.

  • 86

   Emre Bey iyi günler Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünde okumak istiyorum bu bölümü iş imkanı açısından iyi bir bölüm müdür,tavsiye edebilir misiniz ?

 45. 87

  mrb ben acıktan meslek lisesi okucam cumartesi pazar we ticaret meslek lisesine gitcem hedefım gümrük yane dış ticaret ama o bölüm için okulda hangi bölümü secicqmi hc bilmiyorum yardımcı olurmusnz

 46. 89

  merhaba emre bey ben ticaret lisesinden mezun oldum mesleğim gereği uluslararası ticaret lojistik veya işletmecilik bölümlerini istiyorum hangi üniversiteleri önerirsiniz. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 47. 91

  Emre bey merhaba ben lojistik bölümünü seçmek istiyorum bunun hakkında size bir şey sormak istiyorum
  uluslararası ticaret ve lojistik bölümü – uluslararası ticaret ve taşımacılık bölümü – Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik Bölümü bu şekilde bölümlere ayrılmış aynı şeyi ifade etmiyor mu bunu öğrenmek istiyorum . Ben 4 yıllık istiyorum olmazsa 2 yıl okuyup kendimi geliştireceğim peki 2 yıllık bölüm için İstanbul haricinde hangi ilimizi önerirsiniz benim için İstanbul ön planda tabi ki ..

  Şimdi den teşekkür ederim ..

  • 92

   Bölüm isimlerine fazla takılmayın aslında bir çoğu aynı eğitimi veriyor. Benim bir üniversite ismi vermem doğru olmaz ama Lojistik bölümlerinin olduğu üniversitelerin ilgili web sayfalarında bölümün öğretim kadrosuna ve ders içeriklerine bakarak bir tercih yapabilirsiniz.

 48. 93

  Merhaba emre bey ben uluslararası ticaret ve lojistik bölümünü istiyorum ama bana pek önermiyorlar is alanı genis diye biliyorum öyle degil diyorlar lütfen bilgilendirir misiniz ?

  • 94

   İş alanı geniş olduğu kadar iş olanakları geniş değil malesef. Ama bu ülkemizde ki bir çok alan için geçerli.

 49. 95
 50. 97

  Merhabalar, akdeniz üniv uluslararası tic ve lojistik bölümünde okuyorum bu sene yerlestim hazırlıktan başladım,çalışma ve iş imkanları hakkında bilgi edinmek için yazıyorum yardımcı olabilir misiniz

 51. 98

  Merhabalar emre bey, ben girne amerikan üniversitesinde ulaştırma ve lojistik lisans eğitimi alıyorum. Eğitim dili %100 ingilizce ayrıca ileri derecede arapçam var. Sizce bu bölümdeki ilerleyişim nasıl olur. Ayrıca açıköğretim uluslararası İlişkiler okusam bi artı olur mu? Teşekkür ederim.

  • 99

   İngilizcenizi iyi bir seviyeye getirdiğinizde 2.dilinizle birlikte zaten iyi bir konumda olursunuz. Açıköğretimden başka bir bölüm bitirmeye harcayacağınız enerjiyi sektörel anlamda kendinizi geliştirerek harcamanızı tavsiye ederim.

 52. 100

  merhaba emre bey ben dış ticaret mezunuyum bu yıl mezun oldum. dg ile geçiş yapmayı dusunuyorum onrebıldıgınız bolumler var mı ben klavuza baktm sızce en ıyı bolum olarak hangısıne gecıs yapabılırım bankacılık var lojistik var işletme var sermaye ekonomi uluslar arası lojistik taşımacılık vb. gibi sizin onerebıldıgınız bolum hangısıdır

 53. 101

  Merhaba Emre Bey Ben Gaziantep Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünü bu yıl tercih yapmayı düşünüyorum ama benim için mezun olduktan sonra bulacağım iş imkanları çok önemli. Yorumlarınızı okudum okurken gösterdiğimiz performanstan söz etmişsiniz bu dikkatimi çekti aldığım puanlar yeterli olacak mı? Derslerimdeki başarı yani. Staj demişsiniz okurken nerde nasıl staj yapacağımı anlamadım. Ben bu bölümde sadece özel sektörde mi iş bulabilceğim? Kpss ile alım var mı anlamadım?

 54. 102

  merhaba! ben istanbul esenyurt üniversitesinde uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümünde okumayı düşünüyorum.Ama kafamda bazı sorular var.mesela benim seçeceğim üniversite bu bölüm için çok altta kalıyor.ancak kendimi geliştirirsem daha iyi üniversitede okumuş birisyle aramdaki farkı azaltmış olur muyum? birde şunu sormak istiyorum.sonuçta lojistik işi insanlarla ilişkiyi,girişimci olmayı gerektiriyor.Bir bayan olarak iş bulma durumumda bir problem olur mu?

  • 103

   İş bulma açısından bir sorununuz olmayacaktır. Okulunuzu seçmeden bölümünüzün akademik kadrosunu iyice inceleyin mutlaka.

 55. 104

  merhaba hocam, ben dokuz eylül işletme düşünüyordum. hatta kararımı vermiştim fakat bugün bir yakınımız işletme okumaktansa, uluslararası ticaret ve lojistik okumamı bu bölümün işletme, iktisat, dış ticaret ve lojistiği kapsadığını, işletme ve iktisatın girebileceği her alanda dahi iş bulabileceğimi söyledi.firmalara yönetici konumunda girebileceğimi söyledi. kafam çooook karıştı LÜTFEN yardım ediinnn…

  • 105

   Merhabalar
   Bu iki bölümün (iktisat) kesiştikleri küme oldukça sınırlıdır. Lojistik bölümünün alanı geniş olmakla beraber daha çok özel sektörde iş imkanı vardır. Ayrıca hangi bölümü bitirirseniz bitirin ilk etapta yönetici olarak başlamak oldukça zordur.

 56. 106

  ben bu bölümü seçmeyi düşümüyorum aynı zaman maliye bölümünü okuyorum bu bölümü tercih edersem faydaları neolr? iş imkanı nasıl ? devlet çalişabirmiyim ? ingilizcem ççok kötü bana yardımcı olabilir misinizzz ? şimdiden teşekkürler

 57. 107

  merhabalar ben önlisans muhasebe okuyorum seneye dgs ye girıcem.uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne geçmeyi düşünüyorum. uluslar arası ticaret ve lojistik mi daha iyi bölüm yoksa sadece lojistik mı . hangsinde is bulma daha rahat olur hangisinde is alanı fazladır .

 58. 109

  Merhaba emre bey ben 2 yillik lojistik mezunuyum dgs’ye girdim özel universte okumayı dusunuyorum %50 burslu kontenjanında yararlanmam ıcın biraz puanım dusuk okuyabilme ihtimalim var mı gırebılırmıyım % 50 bursla universteye

 59. 111

  Merhabalar Emre Bey
  Ben bu sene Uluslar Arası Ticaret ve Lojistik bölümünü kazandım ama çevremdeki kişiler bu bölümün bir bayan için uygun olmadığını söyleyip duruyorlar. Gerçekten bir bayanın yapamayacağı bir iş mi bu?

 60. 113

  Emre Bey,
  Sizce Uluslararası lojistik ve taşımacılık mı daha iyi yoksa uluslararası ticaret ve lojistik mi ?

  • 114

   Bölüm isimlerine asla takılmayın. Hepsi aynı noktaya çıkar. Seçeceğiniz okulun kalitesini araştırıp karar veri.

 61. 115

  Merhaba ben iki yillik lojistik mezunuyum şuan bir şirkette staj görüyorum. Sizden yardim istiyorum. Kendimi geliştirmek için ne yapmaliyim ?

 62. 116

  Merhabalar
  Uluslararasi lojistik ve tasimacilik bolumu 1.sinif ogrencisiyim bu bolume sizce master icin hangi bolumu tercih etmeliyim?

  • 117
  • 118

   Merhabalar… Uluslararasi ticaret ve lojistik istiyorum ama cevremdeki bazi insanlar matematigi cok zor ona gore diyip aklimi karistiriyorlar sizcede zormudur matematigi?

 63. 119

  merabalar emre bey ben bu yıl lojistik bölümünü kazandım ama bölüm 2 yıllık olduğundan uluslarası ticaret ve lojistiğe geçme şansım olmadığını söylüyolar bu konu hakkında aydınlatırmısınız ben bu uluslarası ticaret ve lojistik bölümüne geçiş yapabilirmiyim nasıl yapabilirm birde hazırlık okumamı önerirmisiniz lerde bana yardımı olur mu

 64. 121
 65. 125

  Merhaba Emre ipekçi ben açıköğretim uluslararası Ticaret ve lojistik bölümü kazandım bana da yardımcı olursanız sevinirim yani yaşım biraz var ve İngilizcem oldukça kötü sizce bu dörtyılı bitirip güzel sonuçlandırabilirmiyim

 66. 127

  Merhabalar ben uluslarası ticaret ve lojistik 4. Sınıf öğrencisiyim
  KPSS den hangi bölümleri tercih edebiliyoruz.iibf mezunları gibi bizde
  Her müfettişliği tercih edebiliyor muyuz ? Vergi müfettişliği mesela? Veya
  Başka tercih edilebilen kurumlar ? Bilgilendirirseniz sevinir teşekkürler

 67. 128
 68. 129

  merhaba emre ipekci Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi kazandım. merak ettigim sey 2 yemi yayrılıyor bu bölümler . nasıl sececez

 69. 131

  Emre abi Lojistik okuycağim fakat hangi bölümü daha iyi … Ve hangileri 4 yıllık …ve de uluslararası ticaret var bide uluslararası lojistikk yonetimi var ..bunları anlatır misiniz abi ?

  • 132

   Hangi bölüm değil üniversiteye odaklanmak lazım. Meslek yüksek okulu yazanlar önlisans diğerleri lisans bölümleridir.

 70. 133

  Emre bey benim sorum meslek yuksek okulu ilahiyat mezunuyum.dgs ile acik ogretim uluslar arasi loj.ve yonetimi okuyabilirmiyim.

  • 134
   • 135

    Sn emre bey benim elimde iki meslek yuksek okulu bir acik ogretim lisas dip.var.yasim sizden buyuk olduyu icin en kisa zamanda acik ogretim uluslar arasi loj.bolumunu 3.siniftan baslayip okuma olurmu?nasil yol izlemeliyim. Cevabin icin simdiden tesekkur ederim.

    • 136

     Merhaba,
     Yaşınız benden büyük olmasıyla “acik ogretim uluslar arasi loj.bolumunu 3.siniftan baslayip okumanızla” nasıl bir bağlantı kurduğunuzu anlayamadım. sorunuzu daha net ve yalın bir şekilde sorarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

 71. 137
 72. 138

  Emre bey uluslararası ticaret ve lojistik 4 yıllık bitti..hangi dilleri öğrenelim…bir dr iş olanakları nasil? Issız kalabilme durumuzu varmi?

  • 139

   Eğer okul bitti ve sen bu soruların cevaplarını daha yeni bilmek istiyorsan geç kaldın demektir. Bu nedenle diyebilirim ki evet işsiz kalma ihtimalin rakiplerine oranla daha fazla. Keşke okurken ingilizcenizi geliştirseydin. İlk başlama noktan o olsun.

 73. 140

  Merhaba emre bey ben uluslararası ticaret ve lojistik bölümünü okumayı düşünüyorum. bu bölümü okuyunca gümrük müşavirliklerinde çalışabilir miyiz ? uluslarası ticaret ve lojistik yönetimiyle arasındaki fark nedir ?

 74. 142

  merhabalar emre bey bu yıl üniversiteye başlıyorum inşallah gaziantep özel hasan kalyoncu üniversitesinde tam burslu uluslararası ticaret ve lojistik bölümü geliyor ingilizcem ne çok iyi diyebilirim ne çok kötü sizce tercih etmelimiyim kararsızım yardımcı olursanız sevinirim birde bir bayan olarak zorluk çekermiyim şimdiden teşekkür ederim.

 75. 144

  hocam ben açıkömğretimden uluslar arası ticaret ve lojistik okusam okurkenede ingilizce öğrensem orta seviyede rusçada dahil 2 dil tam değilde normal şekilde öğrensem okurkenede faydası olurmu iş bulmada ….tşkler

 76. 146

  Merhaba.
  Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümü İşletme Programı dahilinde A.Ö.F den devam etmekteyim.
  Soracağım soru Gümrük Bakanlığının Kendi Bünyesinde açmış olduğu sınav veya sınavlara başvurmam ya da girebilmem için Kpss-B ye girme şartı mı aranmakta veya Kpss-A ya girebilirmiyim
  TEŞEKKÜRLER…

 77. 147

  Merhabalar Emre Bey, bir araştırma yaparken sitenizi fark ettik, kafasındaki soruların yanıtını arayan arkadaşlar için çok iyi bilgiler paylaşmışsınız. Umarın sizler sayesinde sektörümüze alanında bilgili yeni nesiller dahil olur.

 78. 148

  Merhaba Emre bey ben Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü okumak istiyorum bu bölümün beni cezbeden yönü dil eğitimi olması.. ve ben dile çok yatkınım fakat bu bölümler için iyi ve köklü bir üniversiteden çıkmak fark atıyor mudur sizce ? Yani herhangi bir özel sektör de yada kamu kuruluşlarda çıktığımız üniversiteye göre alım yapıyorlar mı ? Devletten çıkmak yada özel üniden çıkmak etkiler mi ? Ben devlette okumak isteyorum çünkü

 79. 149

  merhaba emre bey uluslararası ilişkiler öğrencisiyim 2.sınıfa geçtim bu yıl fakat tekrar sınava girdim ve uluslararası ticaret ve lojistik tam burslu kazandım değiştirmeyi düşünüyorum sizce napmalıyım ticaret ve lojistik okumayı daha çok istiyorum

 80. 150

  Merhaba,Uluslararası Ticaret ve Lojistik 2.sınıf öğrencisiyim bu sene lojistiğe giriş dersleri almaya başlayacağım fakat şuan boş vakitlerimi değerlendirmek ve hemde derslere hazırlık yapmak amaçlı ne yapabilirim ? Lojistik terimlerini çalışmayı düşündüm fakat bunun için erken olur mu çünkü daha dersini almadım dediğim gibi.Teşekkürler.

 81. 151

  Merhabalar, adım Maxim, Moldova göçmeniyim ve Dış ticaret okumak istiyorum. Şimdi tamam, İnglizce, Rusça, Türkçe, Romanca ve Lehçe (Polonya dili) dillerine sahibim, ayrıca Almanca extra dil olarak öğrenmek istiyorum, yani benim için dil açısından gayet ve gayet avantajlı bir mesleğin olduğunu düşünüyorum. O bölüme doğru yöneldim, fakat önüme böyle bir sorun çıktı Uluslar arası ticaret ve lojistik ile Uluslar arası ticaret ve Taşımacılık olarak iki bölüme bu alanın ayrıldığını gördüm. Merak ettiğim şey şu, aralarındaki fark nedir? Yanlışlıkla istediğim bölümü tercih ederek farklı bir bölüm seçip sonradan pişman olmamı istemiyorum. Teşekkürler.

 82. 152

  Merhaba ben Mehmet Akif Ersoy üniversitesi ( Hikmet Tolunay Meslekyükokulu ) lojistik bölümü mezunuyum..DGS girip açıktan 4 yıllığa geçiş yapmak istiyorum..Hangi bölüme geçmemi tavsiye edersiniz lisans mezunu olamam için..Aynı zamanda lisans mezunu olduktan sonra yüksek lisansta yapmak istiyorum..Öğretim görevlisi olursam yükselemem araştırma görevlisi olursam yardımcı doçent vs yükselme şansım var..Bu konuda bilgi ve tavsiyenizi verirseniz sevinirim.4 yıllığa tamamlayacağım bölüm konusunda bir fikrim yok ilerisi için planlarımda az öncede yazdığım gibi üniversite ders vermek hangi bölümü seçersem benim için faydası fazla olur..

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın