Lojistik Tercih

Bünyamin Yılmaz

Merhabalar efendim.

Öncelikle Edebiyat öğretmeninize en az sizin kadar minnettar olduğumu bilmelisiniz. Lojistik anlamında bilgi edinebileceğim çevremde pek kimse yokken, tam da internet üzerinden araştırmaya koyulmuş fakat gerçek anlamda net  bir bilgi edinememişken sizin blogunuzla karşılaştım. Böyle bir paylaşımda bulunduğunuz için gerçekten çok teşekkür ediyorum.

Ben DÜZCE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ SON SINIF ÖĞRENCİSİ BÜNYAMİN YILMAZ. Uzun süredir ”Uluslararası Lojistik” düşünüyorum fakat ne benim, ne de çevremdekilerin bölüm hakkında net bilgileri yok. Bu yüzden sizinle iletişime geçmek istedim. Çevremdekilerin çoğu -ki buna öğretmenlerim de dahil – klasik bölümlerin okunmasından yana. Hukuk, PDR, Öğretmenlikler vs. Fakat ben geleceği olan, önü açık bir bölüm seçmek istiyorum. Bu yazıma eğer ki cevap verirseniz, yapacağım tercih listesinde %100  etkiniz olacak. Sorularım çok özele kaçar ise anlayışınıza sığınıyorum.

-Blogunuzda hakkımda bölümünde hangi üniversiteden mezun olduğunuza yer vermemişsiniz, şu anki tercih listelerinde Lojistik ile ilgili bölümlerin çoğu özel üniversitelere ait, özellikle Uluslararası Lojistik yalnızca vakıf üniversitelerinde var. Siz Uluslararası Lojistik mi okudunuz yoksa Lojistik Yönetimi vs mi?

-Uluslararası Lojistik bölümünün genelde vakıflarda olması beni endişelendiriyor, bu nedenle tercihlerimde değişikliğe gidiyorum. İngilizce İşletme ve yahut Uluslararası İlişkiler okursam da aynı işleri yapabilir miyim ?

-Ve siz işin içinde olan biri olarak bu bölümün önünü gerçekten açık görüyor musunuz ?  Herşey için teşekkür ediyorum şimdiden. İyi akşamlar diliyorum.

 

Emre İpekçi

Sevgili kardeşim, benim her zaman savunduğum bir şey var. Üniversiteler bireylere bilgi aktarımı yapar ama öğrencilerin işi sadece bu bilgiyi almak değildir. Üniversite de bir şeyleri değiştirmek gerekir. Her şeyden önce bir vizyon sahibi olmak lazım, kendini ve dünya görüşünü geliştirmek, olaylara kişilere, işlere farklı açılardan yaklaşmak ve herkesten farklı yorumlayabilmek lazım; yani rakiplerinden farklı becerilerin olmalı. İşte bu sebeplerden ötürü üniversiteleri sadece eğitim merkezleri olarak düşünme. İlla ki okuduğun bölüm neyse onu yapacakmış gibi kendini şartlandırma. Okurken o kadar farklı fırsatlarla karşılaşabilirsin ki bunların birçoğunu sen bile yaratabilirsin, hayatın asıl planladığından çok farklı şekillenebilir. Belki okurken çok farklı alanlarda yeteneğin olduğunu bile keşfedebilirsin. Bu sebeple üniversiteni seçerken sadece bölüm ve eğitim odaklı olmak yerine bu söylediğim şeyleri gerçekleştirmene zemin sağlayacak kurumları göz önünden bulundurmalısın. Hayat senin hayatın seçimlerini yaparken bu sebeple çok dikkatli davran.

Ben Uluslararası Lojistik, Uluslararası İlişkiler eğitimleri aldım, yeri geldi pazarlamaya merak sardım, sosyal faaliyetlerde bulundum vesaire. Yani okurken boş geçirmemek önemli. Vakıf ya da devlet fark etmez her şeyin odağına kendini koy üniversiteyi değil. İstediğin bölümü oku, ama yapabileceğine emin olduğun ve isteyerek yapacağın alanda kendini geliştir.

Lojistik sektörü ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya ve daha profesyonel bir şekilde icra edilmeye başlandı. Geçmişe dönük yazılarımı okursan sende görürsün bunu, ayrıca anlatmaya gerek yok.

Senin durumunda olan bir çok öğrenci kardeşlerim var. Malesef sistem ve kafalar değişmediği müddetçe bu durumda zor değişir. Son olarak Vakıf Üniversitelerinden korkma ama girerken burs devam koşullarına falan iyice bak. Bölüm isimlerine çok takma yapabileceğinden ve seveceğinden emin olduğun bir bölümde oku. Ve okula başlar başlamaz; her geçen gün İnglizceni geliştirmeye bak.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

7 Comments

 1. 1

  merhabalar,uluslarası lojistik (ingilizce) ile uluslarası lojistik mi okumak önemli,bir devlet üniversitesinde uluslarası lojistik mi okumak,yoksa özel bir okulda %50 burslu uluslarası lojistik(ingilizce) mi okumak daha iyi çok kararsızım,yardımcı olursanız sevinirim

 2. 3

  ve ek olarak uluslarası ilişkiler mi okumak daha faydalı olur lojistik açısından,yoksa birebir lojistik okumak daha mı faydalı,sanıyorum uluslarası ilişkilerde yabancı dil imkanı daha fazla

 3. 4

  Merhabalar;

  Ben Anadolu ünv.işletme mezunuydun ve bilgim ve istediğim dışında bir anda lojistik sektörüne girdim.
  Şokta memnunum aslında fakat ; iş yeri güncel konular ve iş deneyimlerimden başka bilgim yok kendımi yetersiz görüyorum.
  Lojistik sektöründe kendimi geliştirmek için ne yapmam ne okumam gerekir?
  Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

 4. 5

  Merhabalar lojistik kıbrısta okumak istiyorum sizce İngilizce bölümünü mu yoksa türkceyi mı tercih edersiniz İngilizce olsa ders konuları nasıl olur bilgi verirseniz sevinirim.

  • 6

   Aynı dersleri ingilizce olarak görürsünüz. Tabi en doğru açıklama için okulla görüşmelisiniz. İngilizce bölüm tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

 5. 7

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın