Lojistik İş İmkanları

Sezgin Yılmaz

Emre Bey merhaba,

Sizi facebookta da ekledim fakat ancak yazmak için vakit bulabildim.

Öncelikle kendimi tanıtayım. İsmim Sezgin Yılmaz, Çukurova çevre mühendisliği 2009 mezunuyum. Bölümümü çok severek okudum ve bitirdim 3 yıllık süredir de aynı şevkle çalışıyordum. Çalışıyordum dedim evet artık eski şevkim kalmadı. Neden mi kalmadı ? Siz de tahmin edersiniz belki ekonomik sorunlar ve mesleğe verilmeyen değer.

Evet çok severek okuduğum bu bölümden neredeyse artık nefret eder durumdayım. Bölüme girerken bilinçli değildim belki bu da bir faktör çünkü kırsal kesimde yaşayan bir ailem var ve ben her şeyi tek başıma deneyimleyerek öğrenmekteyim. Bunun sonucu olarak da her zaman doğru seçimler yapamıyorum. Sanırım mesleğimde bu yanlış seçimlerden biriydi. Neyse çok uzatmayayım. Benim aklımda bir süredir sektör değiştirme fikri var ama hangi sektör bana uygundur, hangi işe girersem mutlu olurum bunu araştırmaktayım. Bankacılık mı sigorta şirketleri mi diye araştırırken aslında ilgimi daha fazla çekebilecek bir sektörle karşılaştım, lojistik. Araştırma yaparken de size rastladım yazılarınızı okudum ve ilgim biraz daha arttı.

Sizi rahatsız etmemin temel nedeni de budur kısacası. Sektörü daha doğrusu bu sektördeki çalışma şartlarını öğrenmek istiyorum sizden. Lojistik sektörü her geçen gün hızla büyüyen bir sektör bunun farkındayım. Bu sektörde faaliyet gösteren firmaların da hemen hemen hepsi kurumsal firmalar benim gördüğüm kadarıyla. Fakat bu sektörde çalışma şartlarını bu işin içinde olanlar bilir en iyi diye düşünüyorum. Şartlar nedir? Yani öncelikle bu sektörde çalışmak için gereken şartlar kişisel özellikler ve teknik özellikler olarak nasıl sıralarız?  Kişisel özelliklerimin uygun olduğunu farzedelim bu alanda hiç bir tecrübesi olmayan birisi mesleğinden çok farklı bir alana geçmek istiyor. Bu mümkün olabliir mi? Mümkün ise benim ne gibi konulara ağırlık vermem ve kendimi hangi yönde geliştirmem gerekiyor. Yüksek lisans başvurusunda bulunacağım Haziran ayı içerisinde mesela lojistik konusunda yüksek lisans yapmam bana ne kadar avantaj sağlar. Ve en önemlisi bu konudaki iş ilanlarına baktığımda iyi derecede ingilizce şartı var. Bu şart artık hemen hemen bütün ilanlarda yer alıyor fakat bu durum olmazsa olmaz mıdır?

Benim kendi mesleğimle ilgili ilanlarda da iyi derecede ingilizce diyor fakat ben 3 yıldır bir kere bile ingilizce kullanma gereği duymadım. Yani anlatmaya çalıştığım şu: evet ingilizce olmalı öğrenilmeli ama bu o işe başladıktan sonra da geliştirilebilecek bir konu. Bu şekilde olmaz mı?

Bunun dışında çalışma şartları nedir? Kendi mesleğimi bırakıp bu sektörde bir işe girsem alacağım tahmini maaş ne olur? Çünkü bizim piyasa inanılmaz kötü. Mühendis olmamıza rağmen asgari ücretle çalıştırılıyoruz neredeyse. SSK ödemeleri yine aynı şekilde.
Çok uzattım ama kısacası Emre Bey ne biliyosanız anlatın işte 🙂
Ve şu da var kendi mesleğimde bir kariyer imkanı göremiyorum ben. Çok kurumsal bir firmaya girebilirsem çevre mühendisi olarak orada baş mühendis olurum en fazla. Ötesi yok yani. Bu taraftan da bakıyorum olaya. Yükselmek istiyorum ve daha iyi pozisyonlarda çalışmak istiyorum. Lojistikte kariyer imkanı var mıdır? Varsa nasıldır?
Birde çalışılan pozisyonlar nelerdir? Yani bu sektörde iş ararken hangi pozisyonlara bakmalıyım ?
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar dilerim.

 

EMRE İPEKÇİ

 

Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan ötürü gerçekten üzülmüş olduğumu belirtmek isterim. Malesef çoğu sektörde sizin yaşadığınız gibi durumlarla karşı karşıya olan bir çok kişi var. Hal böyle olunca insanlar daha fazla para kazanabilecekleri ve daha iyi şartlar sunan mesleklere yönelmeye başlıyorlar, aynı sizin gibi.

Severek okudunuz ama şartlarından ötürü artık bu meslekten nefret eder duruma gelmiş olmanız, ileri de başka bir sektöre yöneldiğinizde aynı durumla karşılaşmanız halinde yine aynı sonuçların doğması olası. Araştırmalarınız neticesinde Lojistiğe ilgi duymuş olmanız güzel ama işin içine girmeden, tam olarak kavrayamadan bu düşüncenizde haklı çıkacağınız da malesef garanti değil. Sektörde ki çalışma şartlarıyla alakalı önceden gelen sorulara bir göz atarsanız aradığınız cevapları orada bulabilirsiniz. Yine de bir şeyler söyleyeyim.

Sektörde faaliyet gösteren firmaların bir çoğu malesef sizin gördüğünüz gibi profesyonel yönetilen firmalar değil. Siz daha çok tanınmış firmaları gözlemleme şansı bulduğunuz için böyle bir yargıya kapılmış olabilirsiniz. Bazen çok profesyonel görünen firmalar bile arka planda öyle olmayabiliyor emin olun.

Lojistik bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlar için önceden bir yazı yazmıştım ona bir göz atarsanız genel olarak ilgili sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Eğitimi çok farklı bölümler olmasına rağmen lojistik sektörüne geçen ya da buralarda çalışmaya başlayan bir çok kişi var sektörde. Bu konu tamamen sizin kişisel beceri ve sektörel yeteneklerinize bağlı bir durum. Bu alanda yüksek lisans yapmanız elbette bu süreci çok daha rahat geçirmenizi sağlar. Eğer Lojistik Sektörüne geçmeye tam olarak karar verirseniz öncesinde kendinizi biraz eğitmelisiniz. Bloğumdan ya da  ilgili sitelerden, farklı kitaplar okuyarak lojistiği daha yakından tanıma imkanı bulursunuz.

Bizim sektörde Yabancı dil olmazsa olmazlardan. Sonuçta yaptığımız iş uluslararası. Bu yüzden iyi bir İngilizce ve olabiliyorsa ikinci bir yabancı dil oldukça gerekli. Eğer bu konuda kendinizi yeterli görmüyorsanız bir kez daha düşünmekte fayda var.

Sektördeki her şirketin farklı bir maaş politikası var bu nedenle bir miktar söylemek mümkün değil zaten sevmiyorumda söylemeyi ama şu kurumsal gördüğünüz firmalara yeni mezun biri girdiğinde asgari ücretin 2 katı civarında diyebilirim. Yine söylüyorum bir rakam vermek çok zor. Kaldı ki o firmalara girmek öyle kolayda değil. Yaptığınız işe göre değişir bu. Bizim sektörde de asgari ücretle çalışan çok kişi var. Çalıştığınız şehirde ayrı bir faktör.

Lojistik sektöründe yükselme imkanınız tabi ki var. Eğer gerçekten isterseniz ilerleyen zamanlarda bu gerçekleşecektir. Tabi ki bu konuda çok geniş olduğu için farklı kıstaslara sahip.

Umarım yaşantınızda ki bu belirsiz dönemi çabucak atlatabilirisiniz.

122 Comments

 1. 1

  Ben süleyman demirel üniversitesi senirkent myolunda lojistik okuyorum bu sene son senem dgs ye girip 4 seneye mi tamamlasam yada acikogretimden isletmemi okumak sizce benim icin daha mi iyi olur acikogretimde okuyup ise girip tecrube mi kazanmaliyim kararsiz kaldim..

  • 2

   Eğer mezun olduğunuz zaman iş bulabilirseniz açıktan tamamlayabilirsiniz. Fakat bu süreçte iş bulamazsanız boşa vakit geçirmektense 4 yıla tamamlayıp daha fazla bilgi ve tecrübe edinmek bana daha mantıkli geliyor.

 2. 3
  • 4

   Maaş konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Sonuçta her şirketin kendine göre bir politikası var. Yine de şunu söyleyebilirim ki mezun olunca büyük beklentiler içerisinde olmamak lazım.

   • 5

    mezun olduktan sonra büyük beklentiler içerisinde olmamak lazım demişsiniz ben okan Üniversitesi uluslararası lojistik bölümüne bu sene girdim ve üniversite bu bölüm de hatırı sayılır bir puanla alıyor ve 4senelik. beklentilerimi ne ölçüde daraltmaliyim şahsen kendimi geliştirdiğim ölçüde iyi bir maaş bekliyordum

 3. 6
 4. 7

  Merhaba lif taban puanlarını biraz daha işin içine girerek araştirarak öğrenirsin buradan sorunu yazıp cevab bekleyeceğine araştirma yapsan daha mantıklı olur…

 5. 8

  bn selcuk unıversıtesınde 2 yıllık lojistik bolumu okumaktayım . bu ıkıncı yılım ve fazla okuma ımkanım olmadıgından hemen sgarı ucretlede olsa ise gırmem gerek . Acaba ıs bulmakta zorluk cekermıyım ? TESEKURLER…

 6. 9

  ben sakarya üniversitesinde kamu yönetimi okuyorum.sınavsız ikinci üniversite aöfden lojistik mi adaletmi okusam karar veremedim
  adaleti dgs ile hukuka tamamlamayı dusunuyorum.fakat vakıf üniversitelerinden birine dgs ile geçebilirim o da maddi anlamda beni zorlayabilir.lojistiği özel sektörde kendimi garantiye almak için ek olarak okumak istiyorum.çünkü kamu yönetimi kpss ağırlıklı bir bölüm.yardımcı olursanız sevinirim..

  • 10

   Hiç bir bölümü okurken kendinizi garantiye alabilmeyi düşünmeniz doğru bir yaklaşım değil.
   Ülkede hiç bir şeyin garantisi yokken yapabileceğiniz en iyi şey sevip yapabileceğiniz bir alana odaklanarak kendinizi o yönde geliştirmek.

 7. 11

  hocam bn 2 senelik okurken bıyandanda lojıstık frmalarına gırıp çalışma yı düşünüyorum okuyp çalışmanın yanında da dısardan ısletme okumayı düşünüyorum 3 bır ARADA yanı tabı dgs gırıp uzatcam 4 sneye sızce nasıl bı fıkır

 8. 15

  hocam her keze soruyorum 2 senelık lojıstık nasıl cogu ıyı dıyo sızce nasıl bn ygs cok kotu not aldım lys calısıyorum herkez dıyokı seneye tekrarr gırersın ıyıde bn lısede bı senem gectı sımdı yıne bı senem gecıcek dıyorum napmam lazım hocam sımdı 4 olmazzsa 2 senelık lojıstge gıdıyım mı seneye cok calıscagım garantı olmaya bılır okul bıtıyo ve daha cok sıtres olcak bana gore ama seneye gır dıyolar bu durumda nasıl gırebılırım kı napmam lazım hocam

 9. 16

  mrb ben lojistik okumak istiyordum fakat sonradan dış ticarete karar verdim hangsinin iş imkanları ve maaşları daha iyidir acaba ?

 10. 18

  Merhaba ben SDÜ ISPARTA MYO lojistik bölümünü kazandım. Kendimi bu bölümde nasıl geliştirebilirim?

 11. 19

  s.a ben maden mühendisliği bölümnden bu sene mezun oldum ama kendi işimi yapmak yerine açık öğretimden lojistik bölümünü okumayı düşünüyorum aynı zamanda bulunduğum ilde liman olmasından dolayı bu meslek bana cazip geliyor sizce ne yapmam lazım…

  • 20

   Hayatınızla alakalı kararlara bir şey diyemem. Ama açıköğretim lojistik okuyunca hemen bu işe girilir gibi bir kanıya da düşmemek lazım.

 12. 21

  Bende bu bölümü okumak istiyorum yanlız bir soru takılıyor mezun olduktan sonra çok fazla maaş beklemeyin demişsiniz e o zaman 2 senelik okuyup direk işe başlayıp çalışarak kendini geliştirmek mi daha iyi olur yoksa 4 sene okuyupta mı işe başlamak iyi olacak 2 senelik olanların şansımı daha fazla yoksa 4 senelik mi yada eşitlermi ? tşk

  • 22

   Belki klasik olacak ama bu biraz da nasip işi. Sizin beklentilerinizlede alakalı ayrıca. 4 yıl okuyup iş beğenmemek de var, 2 yıldan sonra her türlü işi yapmakta. Standart olmayan bir yerde bu tip bir sabit durumdan söz etmek mümkün değil. Alınan eğitimin niteliğide önemli tabi ki iyi bir önlisans mezunu da olabilirsiniz, 4 seneyi boşa da geçirebilirsiniz.

 13. 23

  meraba iyi günler benim sormak istediğim ben iktisat son sınıf öğrencisiyim ve okulum 1 sene uzadı bu sene kaybını azaltmak açık öğretimden dış ticaretmi , lojistikmi karar veremedim bana hangisi daha faydalı olur yardımcı olursanız sevinirim.

 14. 24

  Thku lojistik yonetimi bolumunde okuyorum.Bu universiteninin bsna kstkisinin diger universitelerden fazla olacaga kanisindayim.Lojistik icin bu universite sizce iyi bir backround olusturur mu

 15. 26

  Merhaba, 21 yaşındayım ve uzun zamandır lojistik sektörünü takip ediyorum. Bu sektörde çalışıp donanım sahibi olmaya karar verdim oldukça istekliyim fakat tek bir sorun var ki sektörle ilgili bölümü okumadım. Şu an radyo ve televizyon okuyorum onun dışında çok profesyonel olmasa da iyi bir ingilizceye sahibim. Sektöre girebilme şansım nedir sizce şimdiden teşekkür ederim..

 16. 27

  Sonuçta hayat senin hayatın istediğin şeyin peşinden gitmen bence takdire şayan bence. Eğer üniversite hauatın boyunca kendini geliştirirsen ki sende o azim var. Mezun olduğun bölümün 2 yıllık olması seni çok etkilemez.
  Lojistiğin de 4 yıllıkları var onları da deneyebilirsin.
  Allah yardımcın olsun diyebilirim inşallah.

 17. 28

  matematik temelimin olmaması yüzünden testlerde başarıl değilim. O yuzden 2 yil normal 2 yil ise açıktan okuyacağım bu arada da yabanci dilimi ilerletecem. Sağ olun

 18. 29

  slm emre bey bn sdü ımyo ögrencisiyim lojistik okuyorumm 1. sınıfım iş imkanı nasıl nerelerde çalışabilirim. bn otobüs firması işletmeyi düşünüyorumm ama nasıl olcak saygılarımla 😀

 19. 30

  Selam Emre bey . İstanbul Aydın Üniversitesi 2 yıllık lojistik bölüm mezunuyum. şuan bir şirkette üretim planlama elemanı olarak çalışıyorum. bir türlü sektörüme geçemiyorum herkes Deneyim istiyor İngilizce istiyor nasıl bir yol izlemem gerek ? saygılarımla

  • 31

   Şuan çalıştığınız alanda devam edip tecrübe kazanmalı bu süreçte de ingilizce yi geliştirmeniz lazım. Bu 2 şey sektörde olmazsa olmaz. Okulu bitirrmekle herşey bitmiş anlamına gelmiyor.

 20. 32
 21. 33

  Emre bey iyi gunler size ulasmak istedim ulasamadim ben bahcesehir lojistik yonetimi fakultesinde 1,ci sinifim bu ihdisat ve idari fakulte diye geciyor yani meslek yuksek okulu ve benzeri gibi degilve staj imkanlari cok iyi hocalarla konustugumuzda da cok guzel imkanlar olucagini soyluyolar ama ben yinede bolum degistirebilirim sene sonunda ama bu bolum hakkinda cok guzel seyler duydum maaslar acisindan is acisindan yeteri ama sizin yorumlarinizda cok onemli takip ediyorum sizi yani derslerin cogu isletmeden zor matematigi hukukta goruyosun 4yillik fakulteyle meslek yuksek okulu arasindaki fark ne cinku 2,ci sinifta zorunlu stajda basliyo lutfen yardimci olursaniz sevinirim okuldan mezun olanlar 2000-3000arasi buyuk sirketlerde calismaya basliyor sizin yorumunuz cok onemlo geri donerseniz cok tessekur ederim

  • 34

   Bir çok bölüm mezunu iş bulma garantisiyle okulu bitirmiyor. Söylediğiniz kadar yüksek maaşlarla sektöre başlamak için de şanslı da olmak lazım. Bence sektörü biraz daha araştırın; maaş ve ve iş olanakları olarak.

 22. 35
  • 36

   Arkadaşlar lütfen not edin.
   Ben bir rehberlik öğretmeni değilim. Lojistik sektöründe bir çalışanım. Bu tür sorularınızın cevabını bilemiyorum malesef. Ya daha detaylı araştırın internette ya da rehberlik öğretmenlerinden ya da ilgili kurumların web sitelerinden öğrenmeye çalışın.

 23. 37

  öncelikle Merhaba hocam bende lise lojistik mezunuyum tercihlerimi yanlış yapmak istemiyorum dış ticaret düşünüyordum fakat lojistikde daha çok iş imkanı olduğunu söylediniz fakat ben istanbul da istiyorum uzağa gidemem annem karşılayamaz masrafları.. ve istanbulda 2 yıllık lojistik yok dış ticaret var. ve geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2 yıl için istanbul dışına çıkmak mantıklı mı sizce ? ve ben bölümümü çok seviyorum dersleri çok eğlenceli gümrük karayolu taşımacılığı demir hava deniz hepsi çok eğlenceli özellikle depo dersini çok severdim forliftler ilgi alanım 🙂 bana tercihler hakkında fikir verebilir misiniz YANLIŞ TERCİH YAPMAKTAN ÇOK KORKUYORUM.

  TEŞEKKÜRLER

  • 38

   Merhaba,
   Umarım açıklanan sonuçlar neticesinde İstanbul’da öğrenim görebileceğiniz bir bölüm için yeterli sonuç almışsınızdır. İki bölüm mezunu için de iş imkanı açısından çok fakları yok. Hatta dış ticaret mezunları genel olarak baktığımızda çalışabilecekleri daha çok şirkete sahipler diyebilirim. ama lojistiği bu kadar çok seviyorken içinde çalışmamanız için bir sebep yok.

 24. 39

  merhaba ben selcan lojistik bölümünü 2 yıllık okuyup açık ögretimden de dış ticaret okumayı düşünüyorum sizce nasıl olur mu?

 25. 41

  Emre bey merhabalar, 20 yaşındayım lojistik sektörünün yeni farkına varabildim oldukça ilgi alanıma girdi ve bu işte çalışmak çok istiyorum , fakat şöyle bi sorun var şuanda bölümüm bilgisayar teknolojisi 2 inci sınıfım ve ikinci üniversite kapsamında lojistik okumak istiyorum . kendimi Aöfdende geliştirebilirim. nasıl bir yol almalıyım sizce aöf lojistik okuyup yabancı dılımı geliştirirsem ileride bana pürüzleri olabılırmı . tesekkürler

 26. 43

  merhaba ben lojistik bölümünü tercihler arasına yazmayı düşünüyorum ilgi alanı ve iş imkanı açısından yardımcı olurmusunuz?

 27. 44
 28. 46

  merhabalar ben ıkı yıllık lojistik yazmak ıstıyorum ve bi tanıdıgım lojistikden ptt te atanmıs sızde bu dogtumu

 29. 48
 30. 50

  cevabinız icin tesekkurler ben lojistik bolumunu kazandim 2 yıllik sizce gitmelimiyim cok kararsız kaldım yardımcı olursaniz cok sevinirm

 31. 52

  emre bey merhaba ; ben afyon kocatepe uluslararası ticaret ve finansman mezunuyum şuan bir gümrük firmasında çalışmaktayım ama losijtkten de yüksek lisans yapmayı düşünüyorum iki bölümün birbirleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum sizce bana iş imkanı olarak nasıl bir avantaj sağlar bu durum? şimdiden teşekkürler ilginiz için

  • 53

   Elbette bir fayda sağlayacaktır ama lojistik sektörüne yönelmeyi düşünenlere öncelikle yabancı dillerini geliştirmelerini öneriyorum yüksek lisansdan önce.

 32. 54

  merhaba bn ikinci tercih yapıcam ve üç bölüm arasında gidip geliyorum ilk ve acil yardım , aşçılık ve aneztesi sizce iş olanakları hangisinin daha iyii bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler….

 33. 56

  Iyi akşamlar.. ben bu sene iki yıllık Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde lojistik bölümünü kazandım.. sizce bu meslekte is bulabilme oranı nedir? Nasıl bir bölüm.. bir bayanin calisabilecegi sektör mü

  • 57

   Türkiye şartlarında bir çok bölümde iş bulmak kolay değil malesef ve bu Lojistik içinde geçerli. Umarım sizin için kolay olur.

 34. 58
 35. 60
 36. 61

  mrb hocam iku de 2 yillik hava lojistigi okumak istiyorum universite bittikten sonra is bulma olanaklarim nasil ? ve maaslar hakkinda biraz bilgi verirmisiniz

 37. 62

  Merhaba emre ben ben şuanda 4 maliye yıllık maliye öğrencisiyim ve 1. sınıftayım açık öğretimden 2 yıllık lojistik okuma kararı aldım şu anda lojistik vizelerine hazırlanıyorum ama kafamda soru işaretleri kaldı sizce mantıklı mı maliyeyle lojistik bana bi getirisi olur mu mesleki açıdan ? bilgi verirseniz sevinirim

 38. 64
 39. 65

  meraba emre bey.bn bu yıl liseden mezun olacam.lojistik düşünüyorum.ingilizcenin olması lazım demişsiniz.ben bu yaşıma kadar ingilizce öğrenmedim.ingilizcemi nasıl geliştirebilirim?

  • 66

   Hiç öğrenmediğiniz bir şeyi geliştiremezsiniz. Üniversite ile beraber yeniden bir başlangıç yapmanızı tavsiye ederim. Sadece lojistik değil bir çok alanda yabancı dil olmadan ilerlemek kolay değil.

 40. 67

  Merhaba.Bir sorum olucak okuduğumuz üniversite ve imkanları iş bulmamızı etkilermi?Ben bu bölümü düşünüyorum.

 41. 69

  Merhaba hocam…lojistik yönetimi mezunuyum ön lisans sınavından 60 aldım İnternetten araştırma yapıyorum 3001 ve 3449 kodlu memurluklara ve PTT ye dağıtıcı olarak girilebiliyormuş nerelere tercih yapabilirim hangi memurluklara girebilirim tam bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

 42. 71

  İyi günler Emre Bey ben lisans uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümü okuyorum kafamı karıştıran sorular var sizinde fikrinizide almak istedim mezun oldukdan sonra gümrük müşavirliğinemi yönelmeliyim yoksa lojistik firmalarında çalışmalıym firmalarda hava yolu deniz yolu kara yolu hangisinde çalışmalıyım kararsız kalıyorum sizinde düşüncelerinizi öğrenmek istedim cevaplarsanız sevnirim şimdiden teşekkürler

  • 72

   Hangi alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız o alana yönelin. Öncelikle lojistiğin her alanını araştırıp size yakın olanını seçin.

 43. 73

  Merhaba 4 yıllık lojistik bölümü okuyorum devlette yukselmeyi düşünüyorum özel sektör simdilik istemiyorum hangi kamu kuruluşundan işe baslamam bana daha çok yarar sağlar ?

 44. 75

  Ben lise son ogrencisiyim lojistik bölümünü 2 yıllık geçiş olarak düşünüyorum fakat bayan için iyi bir meslek mi? Ve nerelerde calisabilirim? 4 yilliga tamamlayabiliyormuyum? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

 45. 76

  İyi günler Emre bey, ben 11.sınıf lise öğrencisiyim.Dil ağırlıklı bir bölümde okumaktayım.Dil, bütün mesleklerde gerekli bir nitelik olarak karşımıza çıkıyor fakat bu alanda ne kadar ihtiyaç duyuluyor?Dil bilmek bu alanda ne kadar etkilidir?Şimdiden teşekkürler…

 46. 78

  merhaba gelecek yıl bulgaristan sofya ünivetsitesinde hukuk okuyacaktım ama sofyada üniversite okuyacağım için çevrem ve bizzat orda okuyanlar lojistiği önerdiler yurtdışında bu bölümü okumak daha avantajlı ve türkiyede iş imkanı bulmak saha kolaymış yardımcı olurmusunuz şimdiddn teşekkürler

  • 79

   Türkiye’de iş bulmanın kolay olduğunu düşünmüyorum. Sofya da Lojistik eğitimi nasıldır bilmiyorum bu sebeple bir şey diyemeyeceğim.

 47. 80

  Merhaba.Emre Abi size birşey danışmak istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ? Şimdi benim yazın 1 aylık zorunlu stajım var.İstanbul’da oturuyorum.Isparta’da okuyorum.Mezun olacağım Lojistik bölümünden.Ve halkalıda gümrükte (özel gümrük sanırım) akrabam çalışıyor ve benim hakkımda konuşmuş orayla o gümrük yerinin lojistik destek birimi bölümünde stajyer olarak çalıştırabiliriz hatta beğenirsek de burada çalışabilir demişler.Yani gümrüğün lojistik departmanında…Bundan başka horoz lojistik var İstanbul/Bağcılar’da genel müdürlüğü bende bağcılarda oturuyorum orası da görüşmeye çağırdı alabilirler stajyer olarak.Ve Netlog lojistikten haber bekliyorum onlar da stajyer olarak alabilir.Fakat hangisine gideceğimi bilemedim sizce ne yapmalıyım ? Benim hiç tecrübem yok yabancı dil olarak ingilizcem pek iyi değil orta diyebilirim.Ben staj sonrası çalıştığım yerde de kalmayı düşünüyorum çünkü açıktan okuyacağım.Bana yardımcı olabilir misiniz lütfen ? :/

  • 81

   Hepsiyle görüşün hangisi daha mantıklı gelirse orada yapın stajınızı. Söylenenlerle hareket etmek yerine gidip dinleyip hareket etmek daha mantıklıdır.

 48. 82

  emre bey lojistik bölümü okumaktayım ve inşallah haziran ayında mezun olacam daha sonra ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 49. 83

  Emre bey merhaba ben bandırma da işletme okuyorum üstüne de açık öğretimden lojistik okumak istiyorum bana faydası olur mu is imkanı sayesinde şu an orta derece İngilizcem var ama sürekli çalışıyorum acaba mezun olduğum da isletmeden üstünde de lojistik diplomam olsa faydası olur mu

 50. 84

  Merhaba arkadaşlar ben konyada 2 yıllık lojistik okudum.mezun olur olmaz izmirde taşeron bir lojistik firmasında nakliye kayıt elemanı olarak işe başladım ve asgari ücretle başladım.yaklaşıl 8 ay sonra nakliye takım lideri oldum ve şu an 1500 tl maaş alıyorum.yabancı dil yoksa kimse hayal kurmasın sağlam bi dayınız yoksa asgari ücretten fazlasını beklemeyin:)

 51. 85

  iyi günler lojistik ekonomi ile lojistik mühendisliği arasında ki fark nedir iş hayatında ne gibi bi farkındalığı olur?

 52. 86
 53. 88

  Ben tercih yapıcam ve elimde hiç birşeyim yok yardum alabileceğim bir rehberimde yok iki yıllık okuyup dgs geçişi hakkında bilgi veriirmisiniz lojistik bir bayana uygun bir meslek mi

 54. 89

  S.a Hocam Aöf . 2 Yıllık Lojistik Menzunların İş Olanakları Nedir ?

  Aöf 2 Yıllık Lojistik Okurken Aynı Zamanda Lojistik Alanında Tecrübe Kazanmak İçin Nerede Çalışılması Daha Uygun Düşünülür..

  Ve Sosyal Hizmetler İçinde Aynı Şeyleri Sormak İstiyorum Birde Adalet Bölümü Fikirleriniz İçin Şimdiden Teşekkür Ederim..

 55. 90

  Merhabalar emre bey. Ben girne american ulaştırma ve lojistik lisans 3. Sınıf öğrencisiyim. Bölüm %100 ingilizce ayrıca arapça biliyorum. Arap ülkelerinde çalışmak istiyorum maaşlar ne düzeyde olur veya önerir misiniz arap ülkelerini? İlginiz için Teşekkür ederim..

 56. 91
 57. 93
  • 94

   Tercih edeceğiniz okulların derslerine ve içeriklerine bakın. bölüm isimleri farklı olmakla beraber genelde aynıdır.

 58. 95

  Merhaba emre bey ben zonguldakda iki yillik lojistik bölumunu kazandim. Suan almanya da united parcel service (ups) de calisiyorum maasim 1700 -2000 euro arasi . Sadece lise diplomam var
  sizce isi birakip turkiyede okuyup diploma( önlisans) sahibi olmam mi mantikli yoksa calistigim yerde devam etmem mi?

  • 96

   Bu hayatınızla ilgili kritik bir karar. Sizi yönlendirmem doğru olmayacaktır. Yine de Türkiye’de 2 yıllık okuyup yüksek beklentiler içinde olmayın derim.

 59. 97

  Merhaba Emre Bey! Ben izmir ekonomi universitesinde lojistik yonetimi bolumu okuyorum. Bolum 4 yillik. Hazirlikla birlikte 5 yil. Ayrica universitemin bana sundugu 2.yabanci dil de var. Ama benim hala bolumle alakali korkularim var. % 25 bursluyum. Bazen bolumle gel gitlerim oluyo. Bolumu çoğu kisiye sordum mezun olanlara da olmayanlarada bir de sizden duymak istiyorum. Suan hazirlik ogrencisiyim mezun oldugumda is bulmakta sıkıntı ceker miyim? Uluslararasi oldugu icin is bulmak zormus torpil gerekiyormus gibi seyler duyuyorum ne kadar dogru bu??

  • 98

   Merhaba,
   İş bulmak özel sektörün bir çok alanında kolay değil. Okurken kendinizi çok iyi geliştirin yabancı dil anlamında kendinize yatırım yapın ve yurt dışında bir tecrübe edinmeye çalışın. Bunlar mezun olduğunuzda işinizi kolaylaştıracaktır.

 60. 99

  Merhaba emre bey iki yıllık lojistik mezunları kamuda tekniker olarak geçiyor mu bilgi alabilir miyim çok teşekkürler kolay gelsin

 61. 101

  Hocam ben beykoz lojistik meslek yüksek okulunu kazandım çok istediğim bi meslek fakat ingilizcemin çok iyi olması gerektiğini söylüyorlar. İngilizce mi geliştirmeyi bende istiyorum şuan ailemin maddi durumu olmadıgı için İngilizce eğitimi almam biraz olanaksız. Sormak istediğim şu lojistik sektöründe ingilizcemin olması şart mı? İngilizcem olmazsa iş imkanım olmaz mı?

 62. 102

  Merhabalar Emre Bey. Ben Başkent Üniversitesi önlisans lojistik mezunuyum Haziran 2015. Aynı zamanda açıköğretimden işletme okuyorum ve direk 3.sınıftan başladım. Emre Bey iş bulma konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyorum ve sizden fikir,akıl almak istiyorum. Okurken staj deneyimlerim oldu ve 3 yerde staj yaptım oldukça bilindik firmalarda. Ayrıca 12.loder lojistik yarışmasınada katıldım ama iş bulamıyorum sizden bana ve benim gibi iş bulamayan arkadaşlarımıza yardımcı olmanızı bizi bilgilendirmenizi rica ediyorum.
  Teşekkürler.

  • 103

   Öncelikle staj yaptığınız firmaları zorlayın. Yabancı dil olmazsa olmaz eğer eksikseniz geliştirmek için çalışın. Sadece lojistik değil dış ticaret yapan firmaların ilgili departmanlarına başvurun ve sabredin biraz. Özel sektörde iş bulmak ve tatmin olmak sandığınız kadar kolay değil malesef.

 63. 104

  merhaba emre bey,ben 2 yıl lojistik okuyup mezun oldum.şimdi ise açık öğretim işletmeyi kazandım.bu arada işe girmek istiyorum taşımacılık bölümüne.ama işe girmeden sizde bu meslekten olan biri olarak biraz iş öğrenmek için taşımacılık şirketine girmeden önce dişarıdan nasıl bir eğitim almalıyım.bunu öğreten eğitim kurumları varmı.

 64. 106

  Okuyupta işe girip para kazanmak hayal adamlar mezunum suratıma bakmıyorlar. kaç aylardır bekliyorum. makamlı insan bulup araya sokacam canıma tak dedi ingilizce günümüzde şart beyler ana dil haline getirilmeye çalışılmakta

 65. 107

  Merhaba ben 12.sınıftayım ve meslek lisesi öğrencisiyim stajdan dolayı çok fazla ygs ye çalışamıyorum sınavsız geçiş ile gidebilceğim 2 yıllık bölümler arasında lojistik var dokuz eylül üniversitesinde ancak birde 4 yıllık var ben 2 yıllık okuyup o sıradada dil eğitimimi geliştirmek için kurslara başlamayı düşünüyorum ya da 1 yıl daha üniversiteye hazırlanıp dokuz eylülde lojistik yönetimini okumayı düşünüyorum sizce hangisini yapmam daha mantıklı olur iş hayatı için

  • 108

   Malesef bu işin bir matematiği yok. Lisans bölümü mezunu olmak kağıt üstünde elbette daha avantajlıdır. Ama nasip faktörünü de unutmamak lazım. Böyle radikal kararlarınızda şunu yapın demeyi doğru bulmuyorum.

 66. 109
 67. 111

  Merhaba ben Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık (ingilizce) bölümünü kazandım suanda ingilizce hazırlık okuyorum. Bölüm 4 senelik zaten Seneye bu bölüme geçeceğim bölüme odaklandım okuyacağım diyip karar verdim fakat sizede sormak istiyorum bölümüm hakkındaki dusuncelerini öğrenebilirmiyim yani bu bölümü gönül rahatlığıyla okuyabilirmiyim sizce

 68. 113

  Abi sana bişey danışmak istiyorum farzedelimki iki yıllık lojistik okudum kendimi geliştirdim iki dil ogrendim seminerlere gittim falan çalışmaya başlayınca nasıl bir iş yaparım benim kuşkum para sıkıntısı deyil maaşı zamanla çalışmamla arttıracam emek ederek ama nerde nasıl bir işte çalıçacam getir götürmü yapacam

 69. 114
 70. 115
 71. 116

  Merhabalar üniversite eğitmimi new york ta yapacağım ön ve yüksek lisans planlıyorum ingilizce ve almanca biliyorum yurt dışında çalışmak öncül hedefim sizce kendime iyi bir çizgi çizebilirmiyim ?

 72. 118

  merhabalar, 25 yasindayim 4 yildir hamburg teknik universitesinde insaat muhendisligi okuyup bir yandan da calistim, ingilizcem ve almancam ana dilime yakin ama universite mezunu degilim. cunku burda bir dersin sinavina 3 kere girebiliyorsun ve benim son girdigim sinavlar pek ic acici degil. daha once almanya turkiye arasi ticaret denemeleri yaptim bir kac internet kursu aldim cold call dedikleri sirketleri arayip cin den kanadaya arjantin e mal satmaya calistim falan. yani merakim var evet ticaret ayri nakliye ayri tabi ki ama zaten benim yapmak istedigim de bu is. sizce 25 yasinda bir insan iki ileri derece dil, ileri derece ms office, az biraz ucundan SAP, bir de su nette ki klasik freightcourselardan bitirdim amerikali scott woods tarzi bir adamin ne kadar ise yarar bilemem tr de ama baya bir sey ogreniyorsun. o da onemli degil bol bol azmim ve hirsim da yaninda cabasi, maas derdim de yok ben sadece bu isi ogrenmek bu ise giris yapmak istiyorum? her yer de genelde ilk is universite mezunu ama ben tr de ki mezunlardan cok daha zor ve fazla ders gordum ve gectim hem de almanca. ama kim beni dinler kim beni dener ki ? sizce sirketlerin kapilarini mi calmaliyim bu ise nasil giris yapmaliyim. belli ki freelancer calisamicam bir suru belge lazim. bir sirkete girmem gerekiyor. yardimlarinizi, onerilerinizi bekliyorum.

  • 119

   Şirketler aldığın eğitimin derecesine mutlaka bakacaklardır. Almanya’da aldığın eğitim ne kadar yoğun olursa olsun sonuçta bir lise mezunu olduğun için o kategoride değerlendirilirsin. Yabancı dilinin olması artı ama bu seferde sektörel tecrübe eksikliğin var. Bu şartlar altında orta ölçekli lojistik firmalarının kapısını başlangıç pozisyonlar için çalabilirsin. Bir iş fırsatı oluşursa tecrübe kazandıkça sektörde ilerlemen daha kolay olacaktır. Bu süre zarfında açıköğretim fakültesinden de bir bölüm bitirirsen senin için işler ilerleyen süreçte daha da kolaylaşabilir.

 73. 120
 74. 122

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın