Lojistik ve Dış Ticaret

Ayça

Merhaba Emre bey ,

Ben Uluslararası bir şirkette Proje Geliştirme ve Tasarım bölümünde işe başladım.
Yaklaşık bir sene olacak.
İngilizce yeterliliğim konusunda sürekli yurt dışındaki ofisle iletişimim iyi olduğundan, beni ürettiğimiz ürünlerin Grafik ve Tasarım hizmetini vermem için görevlendirdiler.
Ancak geçen hafta patronum bana Avrupa’daki bir ofis için Dış Ticaret ve Lojistik alanında çalışmam için teklif verdiler.
Bu alanla ilgili bir çok insanla görüştüm ,sonuçta çalıştığım şirket aynı zamanda üretim de yapıyor. Ama böyle bir teklifin Tasarımın dışında olduğunu, yaptığım işlerin bu kısmını da köreltebileceğini düşündüm.
Ancak bu teklifi bana sunduklarından belki fırsatı değerlendirmeliyim ama gerçekten diğer işlerimi de durdurur mu? Sizce iyi bir teklif mi? İleriye dönük ne gibi avantajları vardır?
Ayrıca yurtdışı deneyimim var, hayalimde hem dilimi kullanabileceğim hem de yurtdışına gidip gelebileceğim bir iş olsun istemişimdir. Ancak hiç bir deneyimim yok, gerçi eğitim vereceklerini söylediler ama.
Sizce kariyer açısından daha mı iyi?
Zaten tasarımcılar çoğu zaman malesef ülkemizde ikinci plana atılıyor ama tam tersi Avrupa’da ilk sırada, burada ise ticaret ön planda ki duygusal bir tasarımcı olarak bana ne kadar örtüşür bu tartışılır.
Ama bazen bazı şeyleri göze almak gerekir diye düşünüyorum.

Bu arada ikinci bir dil olarak İtalyancam var İngilizce kadar olmasada anlaşabiliyorum.

Uzun bir mesaj oldu kusura bakmayın 😀

Teşekkürler.

 

Emre İpekçi

Hayat her zaman insanlara farklı alternatifler sunmayı sever. Sizin başınıza gelen de böyle bir durum. Şahsen teklifleri değerlendirmeyi; ne alanda olursa olsun, çok severim. Bence etraflıca oturup bunu bir değerlendirin.

Tabi ki göz önüne bulundurmanız gereken bazı kriterler var. Öncelikle almış olduğunuz eğitim ve kişisel becerileriniz çok önemli. Şu anda bulunduğunuz konum, yaptığınız iş sizi mutlu ediyor mu? Geçmişte koymuş olduğunuz hedefler şu anda sizin için hala geçerli mi? Ya da hayattan beklentileriniz ne durumda? Dış ticaret ve lojistik alanında başarılı olabileceğinize inanıyor musunuz? Ya da bu sektörleri ne kadar iyi tanıyorsunuz? Açıkcası kendi içinizde cevabını vermeniz gereken bir çok soru var. Hayatta ne iş yaptığınızdan çok, o işi yaparken mutlu musunuz bu önemli.

Grafik tasarımdan, dış ticaret ve lojistik alanına geçiş süreciniz çok rahat olmayacaktır. Sonuçta iki alan da birbirinden çok farklı. Bir nevi yeni yaşama başlamak gibi bir şey. Ama bu demek değildir ki başarılı olamayacaksınız. Eğer kişisel becerileriniz bu alanda çalışmanıza yetecek bir düzeyde ise zamanla üstesinden gelirsiniz. Size verilecek eğitim elbette bir şeyler kazanmanıza yeterli olacaktır ama sizin sonradan kendinizi oldukça fazla geliştirmeniz lazım. Hem dış ticaret hem lojistikten bahsediyoruz. Aslında düşündüğümüz de iki ayrı üniversite bölümü demek bu. Bir de bu açıdan bakmak lazım. Duygusal bir yapınız olduğunu söylemişsiniz. Lojistik ve dış ticaret sizin için tasarımdan daha stresli olabilir. Bunun üstesinden ne denli gelebilirsiniz?

Eğer kabul ederseniz hayalinizle çokta uyumlu bir iş yaşamınız olacağı kesin. Ama diğer tarafta kullanmadığınız yetenekleriniz elbette bir miktar da olsa körelecektir. Gerçi bu sektöre geçtiğiniz de ileri de tasarıma geri döner misiniz? Ya da neden dönersiniz o  da ayrı bir konu.

Her iki sektörde de kariyer yapabilirsiniz. O yüzden bu nokta da ileriye yönelik her iki alanda da ne gibi fırsatlara sahip olabilirsiniz bu çok önemli. Şahsen kendi sektörüm için kariyer olanaklarının çok fazla olduğunu söyleyebilirim. İngilizce ve İtalyanca bilmeniz de ayrıca sizin için büyük bir artı. Ama bu sektörde çalışmak sizi gerçekten mutlu eder mi? İşte bu sorunun cevabı çok önemli.

Umarım bu konuda sizin için hayırlı olan kararı verirsiniz. Ama unutmayın ne iş yaparsanız yapın mutlu olarak ve severek yapacağınız bir iş olsun.

 

10 Comments

 1. 1

  Merhaba Emre Bey.
  Ben elektronik bölümünde öğrenciyim fakat uzun bir zaman oldu fakat okulumu bitiremedim ve bu beni – yönde çok etkiledi.Arkadaşımın beni dış ticarete yönlendirmesi beni o alana daha ilgi duygu duymaya çekti.Fakat ingilizce bilinmesi gerekiyormuş fakat bende de ingilizce yok.Açık çası ben bu işi yapmak kendimi geliştirmek dahada önemlisi prestij sahibi olmak istiyorum.Fakat içimde he rzaman bir ama yapamazsam kelimesi geri adım atmak zorunda bırakıyor sizce ne yapmalıyım.Bu işi severek yapacağıma eminim fakat ingilizce dilimin olmaması ve ama kelimesi beni biraz soğutuyor önerileriniz ve fikirleriniz için şimdiden teşkür ederim.
  Saygılar

 2. 3

  Merhabalar, ben dış ticaret ile lojistik arasında gıdıp gelıyoırum sızce hangısı karıyer ve ıs acısından daha ıyı ?

  • 4

   İki alanda birbirini tamamlıyor ve iç içe geçmiş durumda. Bu nedenle bir ayrım yapmak kolay değil. İki bölümü de bitiren ikisinde de çalışabilir. Yine de aralarında katı bir ayrım olsaydı dış ticaret için sayı daha fazla derdim.

 3. 5

  iyi gunler ben aof de lojıstık bolumu 1 sınıfdayım fakat aklıma takılan bısey var aof lojıstık ve dıs tıcaret bolumu acılmıs sanırım sızce aralarındakı fark nedır ? lojıstık ve dıs tıcaret okumam daha avantajlı olurmu ?yosa mevcut bolumum yeterlımıdır.

 4. 6

  Merhaba pamukkale üniversitesinde uluslararası ticaret ve lojistik bölümünde okuyorum.Sizce uluslararası ticarete mi yönelmeleyim yoksa lojistiğe mi ?

 5. 8

  merhabalar ;
  Ben dış ticaret okuyorum ve bu alanda çalışmak ıstiyorum (gümrük,dış tic.sirkt.)vs fakat tesettürlü biriyim acaba bu sorun olur mu ?

 6. 9

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın