Hava Kargo Taşımacılığı

 

SADECE KARGO TAŞIMAK İÇİN TASARLANMIŞ BİR UÇAK

Daha az zaman, daha fazla maliyet;  İşte hava kargo taşımacılığı…

Bu modu kavramanın  en güzel yolu Dünya’mızı küresel düşünmekten geçer. Nasıl ki düzlemsel bir harita da Rusya ABD arası çok uzak bir mesafe gibi gözüküyorsa elimize alıp baktığımız yuvarlak Dünya haritasında da bir o kadar kısa gözükür.

Dünyanın sadece İstanbul olduğunu düşünün. Bomboş bir trafikde seyretmek ne kadar hoşunuza giderdi değil mi?
İşte hava kargo taşımacılığı hiç trafiksiz İstanbul gibidir. Ulaşacağınız yere en hızlı ve en güvenilir şekilde ulaşmanızın en güzel şeklidir. Tabi bu durum maliyetlerinizin de diğer taşıma modlarına göre biraz daha artması anlamına gelir.
,
İlk bakışta hava yolunu kullanarak seyahat eden insanlarla beraber yük taşındığı zannedilse de Dünya’da tarifeli seferlerin sadece %5 i kargo taşınmaksızın karlı olabilmektedir. Bu da aslında ucuza aldığınız uçak biletinizin asıl sebebinin üzerinde oturduğunuz yük, olduğu demektir

Bu denli önemli bir taşıma modunun belki de tek zaafı taşınan malın tüketiciye ulaşması için yine de bir tırın yada kamyonun kasasını ziyaret etmek zorunda oluşudur. İşte tam da bu noktada ‘Multi-Model’ taşıma dediğimiz olgu karşımıza çıkmaktadır ki bu da birden çok taşıma modunun bir taşıma işlemi içerisinde kullanılmasıdır.

Her ne kadar hava trafiğinin rahatlığında söz etsekte bazen hiç de ummadığımız durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bunun en güzel örneği geçtiğimiz aylarda yaşadığımız ‘kül felaketi’ dir. Bu yüzdendir ki hava kargo taşımacılığı yapanların her zaman bir  B hatta C  planı olması gerekmektedir.

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın