Lojistik Sektöründe Çalışmak

Enver Önder

Öncelikle teşekkürler,

Ben 10 yıldır lojistik kara nakliye memuru olarak çalışıyorum. Lojistik sektörünün her alanında çalıştım 2 senedir evliyim aldığım maaş beni geçindirmeye yetmiyor bile. Ben bu tecrübemi şirketlere ispatlamam veya kendimi geliştirmem için hem çalışarak bu işi nasıl gerçekleştirebilirim? Ayrıca 2 yıllık açıköğretim lojistik okursam bir faydası olur mu? Ayrıca SAP eğitimi almak mı gerekiyor veya UDY-1 belgesi mi almalıyım? Ben meslek lisesi elektronik mezunuyum, lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?

 

Emre İpekçi

Eğer ki lojistik sektöründe devam etmek istiyorsanız; üniversite mezunu olmamak bazı şirketler için konuşuyorum sizin için handikap olacaktır. Bu vakitten sonra açıköğretimden lojistik okumak da elinize sadece bir diploma verir . Teorik bilgi sektörümüzde gerçekten gerekli ama sizin de yabana atılmayacak 10 yıllık bir tecrübeniz var. Tabi hangi alanlarda tecrübe sahibi olduğunuz da ayrı bir konu.

Lojistik sektöründe ki her firma illa ki SAP kullanacak diye bir kaide yok bu bağlamda eğitim almanız başvuru yapacağınız şirketlerde bu programın kullanılması durumunda işe yarayacaktır. ÜDY belgenizin olması başvuruda bulunacağınız şirkete göre değişiklik gösterebilir ama ileriye yönelik düşünürsek sizin için iyi bir artı olacaktır

Aldığınız maaş sizi tatmin etmiyor olabilir ama bu bir lojistik firmasına geçtiğinizde çok daha iyi bir maaş alabilirsiniz anlamına gelmiyor. Ayrıca ingilizce sektörümüz için olmazsa olmazlardan.  Bu sebeple içerisinde bulunduğunuz durumu iyi analiz etmelisiniz. Özel sektörün zorluğu da dikkate almanız gereken bir diğer konu.

Benim size nacizane tavsiyem; açıköğretimden lojistik, işletme gibi bir bölüme kaydınızı yaptırın ki en azından başvuru sürecinde elinizde çok da fazla bir avantaj gibi gözükmese bile ileriye yönelik bir üniversite diploması sahibi olun. Tecrübelerinizi, becerilerinizi, iyi anlatan, referanslarınız olan güzel bir CV hazırlayın ve kendinize göre uygun olan iş ilanlarını takip ederek şirketlere başvurularda bulunun. Kariyer siteleri üzerinde de bu cv nize yer verin buralardan da açılan yeni pozisyonları takip ederek başvuru yapabilirsiniz. Bazı firmalar internet siteleri üzerinden boş pozisyonlarıyla alakalı bilgilendirme yaparlar buralara da başvurabilirsiniz ya da insan kaynakları departmanlarına CV niz ve sizi iyi anlatan bir özgeçmişle beraber de başvuru da bulunabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İş hayatınızda da başarılar dilerim.

2 Comments

  1. 1

    demek ki lojistik sektöründe her şey gözüktüğü gibi toz pembe değilmiş.
    Size de sabırlar dilerim Enver bey.
    Emre Beyin tavsiyelerinin de işe yarayacağını umarım..

  2. 2

    merhabalar..ben 2 yıllık lojistik bölümü okumayı düşünüyorum bır vakıf universitesinde..acaba iş olanakları nasıl..lutfen yardımcı olurmusunuz cok kararsızım bu konudada

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın