SAP ve Lojistik Sürece Etkisi

Bu yazımda lojistik kavramının biraz daha dışına çıkarak daha önceden söylediğim SAP programından bahsedeceğim.

SAP (system applications, products in data processing) aslında 1972 yılında Almanya da kurulan bir yazılım şirketidir. Fakat şirketlerin değişim süreçlerindeki adımlarını ve şirket yapılarına uyumluluk süreçlerini çok iyi bir şekilde gerçekleştirdiğinden günümüzde dünya çapındaki 20 büyük şirketten biri olmuştur.

Genel olarak ele aldığımızda aşırı derecede kompleks bir yapı barındırmasına rağmen şirketlerdeki çalışanlarının sadece kendi departmanlarındaki transectionları kullanmasıyla beraber kişiler için kolay ve şirketler için vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Lojistikten muhasebeye, satış pazarlamadan bilgi işlemin her noktasına kadar firma içi bütün işlemlerin tek bir program kullanılarak kontrol edilebilir olması şüphesiz şirketler için en büyük tercih sebebi olmuştur.

Peki SAP programı lojistik süreçlerinden hangilerini içinde barındırabilmekte diye sorarsanız; o konuda da  hemen hemen bütün safhalarını yönetebilme imkanı sunduğunu söyleyebilirim. Biraz daha açmak gerekirse ürünlerin depoya girişinden çıkışına kadar ki süreçde depo içi hareketleri ve şirket stoklarındaki hareketlerini de gösterir. Bunların yanı sıra stok devir hızı  ve boş depo adreslerini görüntüleyebilme gibi raporlar vererek de gerek lojistik operasyona gerekse de depo yönetimine olumlu katkıları olmaktadır. Ayrıca bütün operasyon aşamasında da SAP programını kullanmak mümkündür.

Konunun lojistik süreci açısından daha iyi kavranabilmesi ve kalıcılığının sağlanması açısından bir daha ki yazımda operasyon süreci içerisinde kullanılan ‘transection’ları ve anlamlarını sizlerle paylaşacağım.

3 Comments

  1. 1

    Ben orta düzeyli bir şirkette depo ve sevkiyat sorumlusu olarak 5 yıl çalıştıktan sonra işletmenin taşınması nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım.
    Çalıştığım alana ilgimin büyük olmasından ve büyük firmalarda benzeri görevler alabilmem için sap erp programını öğrenmem gerekiyor.
    Başvurduğum firmalar bu konuda tecrübe aramakta bu eksikliği eğitim alarak gidermek istiyorum.
    SAP ERP nin sadece lojistik ve depo modüllerinin sertifikalı eğitimini veren kurumları araştırmak istiyorum bu konuda yardımcı olmanızı saygılarımla rica ediyorum.

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın