Tercih Döneminde Lojistik

Öncelikle LYS sonuçlarının açıklandığı bu günlerde bütün öğrencilerin diledikleri sonucu almış olması dileğiyle yazıma başlayayım.  Belki klasik olacak ama hayatımızın sınav olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Ve LYS, ÖSS -ismi her ne olursa olsun- bir çok Türk Gencinin önündeki en büyük engellerden birisi bu sınavlar. Yılların birikimini bir kaç saatte sınadığımız bu sınavlar da sonuç ne olursa olsun karamsarlığa düşmemek ve asla yılmamak gerektiğini unutmayalım. Bu nedenledir ki; her son aslında bir başlangıçtır.

Bu iyi dilediklerden sonra tercih döneminde listelerinde ‘Uluslararası Lojistik’ bölümüne yer vermeye  çalışacak olan arkadaşların akıllarına takılabilecek konulara değinmek istiyorum.

Yeteneklerinizin Farkında Olun

Öncelikle şunu demeliyim ki; ucunda ne olursa olsun (para,makam vs) sadece sevdiğiniz ,istediğiniz ya da yapabileceğinizi düşündüğünüz bölüm ve programlara tercih listenizde yer veriniz.  Unutmayın ki insanlar sadece sevdikleri işi yaparken çevrelerine ve kendilerine bir fayda sağlarlar. Eğer ömrünüz boyunca mutlu olmak istiyorsanız bunları sakın unutmayın.
Gelelim lojistiğin nasıl sıkıntılar ve fırsatlar barındırıdığına…

Bu bölüme eğer tercih listenizde yer verecekseniz bilin ki öyle kolay ve rahat bir iş hayatınız olmayacak.  Potansiyel olarak sıkıntının her zaman yer alabileceği, çoğu zaman çözüm mekanizmasının yavaş veya farklı şekiller de işlediği zor ama uğraştıkça zevk alabileceğiniz bir iş lojistik.

Küreselleşmeyle beraber insanlar daha çok tüketmeye ve daha fazla kendilerine zaman ayırmaya başladıkça;  ihtiyaç ve beklentileri farklılaştıkça ve malesef doyumsuzlaştıkça Dünya’nın neresinde olursa ürünleri eşyaları tüketmeyi kendilerine bir rol edinmeye başladılar (Adidas giyinmek, Malbora sigara içmek v.b.) ve sonucunda Dünya’nın farklı yerlerinde olan  herşeye karşı farklı farklı kişilerin iştahı oluştu. İşte bu karmaşık düzen içerisinde biz Lojistikçilerin rolü ve görevi insanların istediği ürün ve hizmetleri; onların istediği zaman da ve istedikleri yer de önlerine sunmak ve  onları mutlu edebilmek.

Peki bu kolay bir iş mi? Asla değil.. Hız, esneklik ve  güvenilirliğin bu denli iç içe geçtiği bir işte malesef hata yapma şansımız çok az. Dünya üzerindeki lojistik hizmetinde ki bir saatlik gecikmenin küresel ekonomiyi %3 daralttığını göz önünde bulundurursak aslında ne kadar da zor bir işin parçası olduğumuzu görebiliriz.

Kişisel olarak; çabuk düşünebilen, beklenmedik durumlar da çabuk reaksiyon gösterip çözüm odaklı olan, sabırlı, grup çalışmasına olduğu kadar çatışmasına da dayanabilen, farklı ulustan insanlarla aynı dili konuşabileceğine inancı olan, disiplinli ve takipçi biri iseniz siz de bu zorlu iş de başarılı olabilirsiniz.

Ne Okuduğunuz Değil, Kendinizi Ne Kadar Geliştirdiğiniz Önemli

Lojistik bölümünün hangi okullarda olduğunu tercih kitapçığınız da bulabilirsiniz fakat ben önlisans ve lisans arasında ne gibi farklılıkların olabileceğini bir nebze anlatayım.

Kaç yıl okursanız okuyun 2 ya da 4 farketmez mezun olduğunuz da her şeyi bilerek piyasada yer alamayacağınızı unutmayın. Her ne kadar teorik bilgi alsanız da  iş hayatınız da kazanacağınız tecrübe sizi daha donanımlı yapacaktır.  Bununla beraber 4 yıl okuduğunuz da tabi ki de bilgi olarak daha donanımlı olacaksınız ve iş hayatınız da üst rütbelere oynamakta daha fazla şansınız olacaktır. Şu an da sektör de çalışan insanların sadece %4 ünün lojistik eğitimi aldığını söylersek elbette diğer rakiplerinizden her halükarda bir adım daha önde olacağınız aşikar.

Okurken çok da zorlanacağınızı söylemeyeceğim bu kısımda. Bir yandan temel lojisitik bilgilerini alırken, bir yandan da şirket yönetimi, ekonomi ve daha pek çok farklı konular da geniş bir eğitim alacaksınız. Eğer vizyon sahibi biri olarak eğitiminizi tamamlar ve en önemlisi yabancı dilinizi de geliştirirseniz iş bulmakta zorlanacağınızı hiç sanmam. Ama yukarı da saydığım kişisel özelliklere de sahip olmanız elbette sizin için zaruri kıstaslar olarak önünüze çıkacaktır.

Bundan önceki yazdıklarımı da okuyup ‘Lojistik‘ hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir, ve farklı yönlerini de keşfedebilirisiniz. Gerek tercih döneminizde gerekse de sonrasında sizlere her türlü konu da elimden geldiğince yardımcı olmak için, ben her zaman burdayım. Aklınıza takılan herşeyi buradan bana sorabilirsiniz.

Umarım her şey gönlünüzce olur.

152 Comments

 1. 1
 2. 2

  merhaba.ben 21 yaşındayım. 2 yıllık lojistik eğitimi aldıktan sonra 4 yıllığa tamamlamak hedeflerimin arasında.sonra da ingilizce eğitimini ve askerliği düşünürsek yaşım ilerlemiş olucak.bu sektöre 27-28 yaşlarında başlamanın ne gibi olumsuz yönleri olur.işe alımda yaşa bakarlar mı?sizce geç bir yaş mıdır?

  • 3

   Merhaba emre bey öncelikle ben acikögretimden 4 yillik lojistik dusunuyorm sözelci oldgm icin pek puan yapamadim sadece ygs 3 4 220 230 puan ötekileri ideal nasip deglmis die ugrasmicam artik yasim 22 is hayatina atilmak istyrm makam sahibi olmk istyrm ayni zamanda pasaport vize islemleri yapicam istanbulda dayim lojistik sahibi ilerisi acik dior aciktan okuyablrmiyiz hic bi bilgim yok aydinlatrmisiniz

 3. 4

  merhabalar,
  öncelikle neden 2 yıllık eğitimini aldıktan sonra 4’e tamamlamayı düşünüyorsun anlamadım. direk 4 yıllık okuyabilirsin.
  yaş konusuna gelince bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. sonuçta lojistik eğitimi daha yeni yeni gelişmeye başladı, 40 yaşından sonra bu işe girenleri biliyorum ben. sadece ilk etapta iş tecrüben olmaması seni biraz zorlar ama bu da zamanla aşılabilen bir şey zaten. ayrıca eğitimin sırasında stajlarına dikkat eder ve iyi yerlerde yaparsan bu sorunu da bir yere kadar halletmiş olursun.
  içinde yer aldığında göreceksin; iş dünyası insandan yaşın dışında daha fazla ve farklı şeyler bekliyor.

 4. 5
 5. 6

  Arkadasım bende 2 yıllık lojıstık mezunuyum kararlarında sabıt kalman temennımdır ama belkı ısıne yarar dıye bırseyler soylemek ıstedım.. bu sektorte yok denecek kadar az lojıstık ısıyle ugrasıp lojıstık bolumu okuyan ınsan sayısı. 4 yıllıga gecıs dıer bolumlerle kıyaslandıgında lojıstık bolumunde cok zor… dıcem su kı 2 yıllıgı bıtırdıkten sonra dısardan ısletmenı tamamlasan bu 3 yıldada staj yaptıgın yerde kendı gsterp kalsan emın ol askerden geldıgınde yuzune kapanacak kapı olmayacaktır. lojıstık ve ısletme mezunu + 3 yıllık bı deneyımı kımse goz ardı edemez… İş hayatında başarılar dılerım..

 6. 8
 7. 9
 8. 10
 9. 11
 10. 12

  mehaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben lise öğrencisiyim lojistik 4 yıllık okuyyan kişi yeni çalıştığı işte kaç tl maaş alır ? cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  • 13

   Yazımı okuduysan farketmiş olmalısın ki; iş ve normal hayatında paradan daha önemli şeyler olacak. Bu yüzden maaş olarak ilk etapta konuya bakmamak lazım. Kimse işe başladığında çok yüksek paralarla başlamıyor. Bu biraz nasip işidir ve her şey sana bağlı. Üniversite de kendini ne kadar geliştirebileceğin ile ilgili bir durum. Her lojistik bölümü okuyan iyi maaş alacak diye bir kaide yok. İşsiz de gezebilirsin, iş teklifleri de alabilirsin…
   Her şey sizin elinizde.

 11. 14

  misal ben gazianatepteki ni kazansam iş bulma imkanım az mı olur veya istanbuldaki vakıf üniversitesinden kazansam daha mı fazla iş imkanı olur bir de siz iş sizi bağlı dediniz bu tam olarak anlayamadım sizin bana ne demk istediğinizii

  • 15

   Marmara bölgesi ülkemizde ki lojistik süreçlerin en çok yaşandığı yer. Bu sebeple İstanbulda okursan hem sektörle daha ilgili olursun,hem de daha fazla gözlem imkanın olur. Kaldı ki İstanbul’da çok farklı imkanlar bulabilirsin.
   Eğer okul hayatını boş geçirmez ve üniversitenin sana verdiklerinden fazlasıyla kendini donatırsan. Her zaman rakiplerinden bir adım önde olursun. Bu yüzden her şey senin elinde ve biraz da şans tabi ki.

 12. 16

  öncelikle verdiğiniz bilgiler çok güzel ve kişinin meslek hakkında bilgisini genişletmekte.ben bu sene üniverste tercihi yapacağım ve lojistik bölümünü düşünüyorum. ama bu bölüm hakkında okuduğum yazılar sitelerde gördüğüm yorumları yapan ve çalışan insanların çoğunun erkek olduğunu gördüm. bayanların çok fazla üzerinde durmadıkları bir meslek dalı düşüncesi oluştu ama yinede bölümü yazmak istiyorum. aklımda çok soru var tabikide benimde. hangi üniversitenin lojistiği bana daha fazla şey katar ? stajerlik açısında nerede nasıl çalışabilirm ? nasıl nerelerde iş imkanları bulabilirim ?

  • 17

   Ben üniversitelerin hepsini yakından tanımıyorum, kaldı ki böyle bir şey olsa dahi şu okul diye size işaret etmem doğru olmaz. Önünüzde belli bir zaman dilimi var. Listenizde yer vermek istediğiniz okulları forumlarda araştırabilirsiniz. Aklınızda bir şeyler oluşacaktır.
   Bölüme yerleştikten sonra işiniz, stajınız ne olur zaman gösterir. Biraz da nasip işi haliyle. Ama sektörde çalışan sandığınızdan fazla bayan var, bu konuyu dert etmeyin.

 13. 18

  merhabalar. ben yeni tercih yaptım . 2 yıllık lojistik okumayı düşünüyorum. 4 yıllığa tamamlamak hedefim . hangi okullarla ne şekilde tamamlayabiliirm söyleyebilirimsniz? birde bu bölüm sayısal yetenek istiyormu ?

  • 19

   Sayısal yetenek tabi ki de ister, matematik zaten hayatımızın her alanında var.
   2 yıl okuduktan sonra DGS ile 4 yıllık olan programlara geçiş yapabilirsiniz

 14. 20
 15. 21

  Merhabalar Emre Bey. Öncelikle bu faydalı siteyi kurmuş olduğunuz ve biz gibi çaylak lojistikçilere yardımcı olduğunuz için bütün arkadaşlarım adına teşekkür ederim 🙂

  Bir kaç sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Öncelikle ben meslek lisesi mezunuyum ve kendi alanım bilgisayar. Ancak mezun olduktan sonra sınavsız geçiş ile farklı bir bölüme yönelmek istedim. Bir kaç bölüm araştırdım ve bana uygun olanları tercih ettim. Bir arkadaşımın tavsiysiyesi ile de en alt sıralara lojistik yazmıştım. Ve hiç beklemediğim bir şekilde Trakya Üni. 2 yıllık lojistik bölümüne yerleştim. Allah’ın izni ile eylülde gidip kaydımı yaptıracağım.

  Bu bölümün geleceğini hiç beklemiyordum daha çok ilk tercihlerim gelir sanıyordum ama büyük bir sürpriz oldu. Bölüm ile ilgili hiç bir fikrim yoktu daha önce ama yerleştikten sonra mecbur ilgilenmeye, neyin ne olduğunu araştırmaya başladım. İnternette gezerken bu siteye rastladım. Sitenizdeki yazıların çoğunu okudum. Hepsi çok güzel, çok faydalı bilgiler.

  Bölümü araştırdıkça hoşuma gitmeye başladı. Bir yazınızda bu sektörde çalışacak kişilerde olması gerek kişisel özelliklere yer vermiştiniz. Açıkçası o özellikler tam bana göre diyebilirim. Bu sektörde bir şeyler başarmak, belli bir konumlara gelmek öncelikli hedeflerimin arasında artık.

  Tabi öncelikle güzel bir eğitim hayatı geçirmek istiyorum. Takdir edersiniz ki 2 yıl okumak bir çok sektörde olduğu gibi bu sektörde de yetersiz kalabilir. O yüzden önlisansı tamamladıktan sonra DGS ile lisans yapmak istiyorum. İlk hedefim İstanbul ULYO bunun için şimdiden hazırlanmaya başladım bile 🙂 Tabi bunların yanı sıra İngilizcemide geliştirmeye çalışacağım.

  Soracağım soruya gelirsek; artık ben bu sektörle tamamen iç içe olmak istiyorum. Tüm gelişmelerden haberdar olmak, neyin ne olduğunu tamamen kavramak, güzel bir çevre edinmek, iyi bir yerde iyi bir staj dönemi geçirmek istiyorum. Bunları yapabilmem için neler tavsiye edersiniz ?

  Ayrıca staj döneminin önemini biliyorum. Meslek lisesi okuduğum için zaten bilgisayar üzerine 9 aylık bir stajım olmuştu okul ile beraber. O staj bana bir çok bilgi ve beceri katmıştı. Güzel bir tecrübe edinmiştim. O yüzden önlisans yaparkende pek araştıramadım ama sanırım staj yapma zorunluluğumuz var. Bu staj süresi en az / en fazla ne kadardır ve sizce ne kadar yapmalıyım ? Bu arada ben İstanbul’da yaşıyorum. Stajımı nerede, hangi firmada yapmamı tavsiye edersiniz ? Güzel bir staj yeri bulmak liseden bilirim çok zor. Staj yapacağımız yerde geleceğimiz açısından, edineceğimiz tecrübe açısından çok önemli. O yüzden iyi bir firmaya girebilmem için ne önerirsiniz ?

  Bir diğer sorum; önlisans yaparken ayrıca açıktanda bir bölüm okuyabiliyormuşuz diye duydum. Eğer böyle bir şansımız var ise hangi bölümü tavsiye edersiniz ? İşletme, Dış Ticaret vs vs.
  Eğer böyle bir hakkımız yoksa bile 2013 ygs ye girip açıktan bu tarz bölümlerden birini yazmayı düşünüyorum. Tabi öncelikli mesele hangi bölümün benim için daha faydalı olacağı.

  Biraz uzun bir yazı oldu. Umarım okuma fırsatı bulup bana yardımcı olabilirsiniz. Tekrardan teşekkürlerimi sunarım.
  Bu arada ramazan bayramınızı kutluyorum. Nice güzel bayramlar görmeniz dileklerimle…

  • 22

   Sektörle iç içe olma düşüncen gayet güzel ve sevindirici. Bunun için yapabileceğin en güzel şey; sektörle alakalı haber ve bilgi içerikli siteleri devamlı ziyaret etmen olabilir. Şirketlerin sitelerine bile gir bak arada neler yapıyorlar. Ayrıca yapılan etkinlik ve seminerleri de kaçırmamaya çalış, yakın sonuçta sana. Bu konuda oldukça faydalı olacaktır.
   Önlisans okurken tabi ki staj zorunluğun olacak. Okuldan okula farklılık göstermekle birlikte genelde 30 iş günü olur stajlar. Ama sen farklı yerlerde yapabildiğin kadar yapmaya gayret et, yeri geldi mi gönüllü çalış.
   Staj yapabileceğin bir çok firma var. Önceden başvurularda bulun ama illa ki şu firma olacak diye diretme. Evet tanınmış bir firmada staj yapmak etiket için iyi olabilir ama bu tip kurumsal firmalarda, diğerlerine nazaran iş öğrenmek daha zor olur. Küçük ve ya orta ölçekli, problemin eksik olmadığı firmalarda gözlemleyerek daha çok öğrenebilirsin.
   Açıktan okumak için kendini zorlama. İlla ki okuyacağım diyorsan da sevebileceğin ve sana eziyet gelmeyen bir bölüm seçmen daha güzel olur. Eğer seversen lojistiği ve yabancı dilini ilerletir isen başarısız olmak için bi neden yok.
   Bende senin ve diğer arkadaşlarımın bayramını tekrardan kutlar,
   Başarılar dilerim.

 16. 23

  Zamanınızı ayırıp cevap verdiğiniz ve kıymetli tavsiyelerinizi eksik etmediğiniz için teşekkür ederim.

  Lojistik ile ilgili bilgi ve haber siteleri son günlerde internetin başına oturupta bakmadan çıkamayacağım sitelerin arasına girdi artık. Sık kullanılanlar listem gün geçtikçe lojistik sayfalarıyla kabarıyor. Şimdiden önemli firmaları, şahısları tanımaya çalışıyorum. Bunlar hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum.

  Daha önce yapılmış olan etkinliklerle karşılaştım. Bir çoğu işime yarayacak, bana bir şeyler katacak etkinliklerdi. Bundan sonra hiç birini kaçırmamak için özel çaba sarfedeceğim.

  Staj zorunluluğunun olması sevindirici. Kendimi geliştirmem ve tecrübe edinmem açısından fedakarlık edip gönüllü çalışmayada hazırım. Sanırım hiç bir firma başarıya aç, gönüllü, hevesli bir elemanı reddetmez 🙂 Ayrıca küçük ve orta ölçekli firmalarda staj yapma tavsiyeniz aklıma yattı. Hem orda daha çok fırsat bulur; kendimi geliştiririm, hemde hayırlısıyla mezun olduktan sonra oradan aldığım referansla daha büyük bir firmaya girebilirim. Bu önerinizi göz önünde bulunduracağım.

  Bu arada aklıma takılan ufak bir sorum daha var.
  Daha öncede belirttiğim gibi ben lisede bilgisayar bölümünden mezun oldum. Temel bilgisayar konularında ileri seviyedeyim. Lojistikte pek işime yarayacağını sanmıyorum ama orta seviye yazılım bilgisine sahibim. Aklıma takılan konu ise bu sektörde hangi bilgisayar programlarının kullanıldığı. MS Office bilgim orta seviyenin üstünde sayılabilir. Sizce bu yeterli olur mu ? Genel olarak sektörde kullanılan ve bir lojistik mezunu bireyin mutlaka öğrenmesi gereken programlar var mı ? Varsa neler ?

  • 24
  • 25

   Emre Bey, tekrardan merhabalar 🙂 İnşallah bu yorumumu görürsünüz.

   2.5 yıl önce sorduğum sorunun üzerinden hem size tekrar bir merhaba demek hem de teşekkür edip güzel bir tesadüften bahsetmek için bu yorumumu arayıp buldum.

   Bahsettiğim tesadüf şu: Şu an da AYNI FİRMADA çalışıyoruz 🙂 Kim derdi ki yıllar önce tavsiyelerini dinlediğim, yazılarını sürekli takip ettiğim bir blog yazarı ile bir gün aynı firmada çalışacağımı 🙂 Benim için çok güzel bir tesadüf oldu. Farklı departmanlardayız şu anda. Bizim departmana yolunuz düşüyor mu bilmiyorum ama ben Freight operasyon departmanındayım. İnşallah birgün karşılaşır ve sizinle tanışıp yüzyüze de teşekkür etme fırsatını yakalarım.

   Bu arada yeni yılınız da kutlu olsun. Güzel bir yıl geçirmeniz dileğiyle 🙂

   • 26
   • 27

    merhabalar benim size bi kaç sorularım olucak daha önceki yazdıklarınızı okudumda maşallah baya bi ilerlemişsiniz bende bu yıl lojistik bölümünü kazandım 4 yıllığa yani uluslarası ticaret ve lojistiğe geçiş yapmak istiyorum ilerleyeyim diye siz ne önerirsiniz lojistikte de yani önlisans ta da ilerleme kaydedebilirmiyim sizdeki azim şu an bendede var gönüllü olarak çalışabilirim ama ilerlemek için de tecrube sahibi birine danışmak istedim ne önerirsiniz neler yapabilirim 🙂

    • 28

     Merhaba umarım azminizi sonuna kadar devam ettirirsiniz.Bu süreçte başta yabancı dilinizi geliştirmenizi tavsiye derim. Gönüllü çalışmak istediğinizi belirten bir CV hazırlayıp firmalara mail atın ve bunu talep edin. Sektörel yayınları ve haberleri takip edin ve iletişimde kalın.

 17. 29

  Merhaba. Ben vakıf üniversitesinde uluslararası ticaret ve lojistik tercih ettim ve hayırlısıyla bu yıl başlıyorum. İsteyerek ve severek tercih ettiğim bir bölüm kendime yakın bulduğum bir meslek seçtiğim için mutluyum. Öncelikle meslek lisesi mezunuyum ve sevmeğim bir bölümde bitirdim. Bir tekstil firmasında staj yaptıgım yerde lojistikle öyle iç içe oldum ki severek yapacağım meslek bu dedim ve iyikide tercih ettim. Size sorum İngilizce haricinde hangi dili öğrenmemi tavsiye edersiniz ve yarı yıl tatillerinde staj yapmaya başlasam kendimi geliştirebilir miyim?

  • 30

   İngilizceyi iyi bir şekil de hallettikten sonra, ikinci dil biraz da sana kalmış. Hedefine koyduğun firmalara da bağlı biraz.
   Yine de ben olsam imkanım olsa Çince öğrenmek isterdim. Zor biliyorum ama ille de bir tavsiye istersen şahsi fikrim bu yönde.

  • 31

   esra bende 4 yıllık özellerde uluslarası ticaret ve lojıstık yönetimi ve sadece uluslarası ticaret düsünüyorm bana biraz bilgi verirmsn meslekle ilgli nelerle karşılasrm nerelerde calışırm?

 18. 32

  merhabalar ilk başta böyle bi site için teşşekkür ederim size..

  ben şuan lise son sınıf öğrencisiyim ve istanbulda vakıf üniversitelerinde uluslar arası ticaret ve lojistik bölümünü okumak istiyorum.bu abim söyledi bana abimin kargo şirketi var ve bana sen burayı oku bitir kendini bi kaç şirkette geliştir sonra kargo şirketini yavas yavas büyütelim dedi şirket istanbul ankara gebze gibi yerlerde var iyide gidiyor benimde aklıma yattı yani ticaretle uğraşmak istiyorum . bu bölümde gerçekten hoşuma gitti sizce abimin dediği gibi işler büyür mü yani bu bölüm püf noktoları gösterir mi bu arada 2 yabancı dilim var almanca ve ingilizce iyi durumda ikiside ama en üste cıkarırım ünide

  • 33

   İşler büyür tabi ki emek vermesini bilmek lazım. Sevdikten sonra hele ki şirketi de olunca insan büyük bir özveriyle çalışır. Ama lojistik bölümü okuyunca tam olarak işleri büyütürüz demek olmaz. Üniversite de okurken kendini bu alanda geliştirirsen, şirket yönetimiyle alakalı tabi ki ilerde iyi işler yapabilirsin. Önce kendine yatırım yap, gerisi elbet gelir.

 19. 34

  merhaba emre bey lojistik 2 yıllık bitirmiş biri aöf 4 yıllık hangi bölümü tamamlayabilir? teşekkür ederim
  işletme ve iktisat haricinde

 20. 35
 21. 36

  merhaba emre bey mersin’de iskur’un 100 gün olarak baslattigi lojistik kursuna katildim sertifika alinca neler yapabilirim,bu sertifikanin bana ne gibi faydalari olabilir? herhangi bir lojistik sirketinde hangi konumda is sahibi olabilirim? ayni zamanda ziraat mezunuyum..bana bir yol onergesinde bulunursaniz cok sevinirim bir seyler yapmak istiyorum ve mersin’de lojistik cok dinamik bi sektor..sectim ve pisman
  olmadim fakat iskur kursu ile nerelere gelebilirim ki? 🙁

 22. 37

  merhaba arkadaşlar ben istatistik 3.sınıf öğrencisiyim.Bu yıl açıköğretimden lojistik bölümünü seçmeyi düşünüyorum ikisini aynı anda bitirmeyi. Sizce istatistik ve lojistik bölümlerini birlikte okumuş olmam benim için artı olur mu yoksa açıköğretim de başka bölümler mi düşünmeliyim ?? Çok kararsız kaldım sizden bilgi almak istiyorum.

 23. 38

  Merhabalar Dpü lojistik önlisans öğrencisiyim.Lisansı aöf ile tamamlamak istiyorum.DGS de hangi bölümlere geçiş yapabilirim.Bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

 24. 39

  Emre bey merhabalar,
  ben KTÜ Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda AÜ-Lojistik MYO nu da okuyorum. Yaklaşık 8 yıl denizde çalıştıktan sonra lojistik sektörüne atılmayı düşünüyorum. Lojistik sektöründe kendimi daha da geliştirebilmem açısından öneride bulunabilir misiniz?
  şimdiden çok teşekkür ederim.

 25. 40
 26. 41

  Merhaba ben lojistik bölümü okumaktayım dgs ile özel üniversitelere geçiş yapmak istiyorum sizce çok mu zor bu sınav ve kazanmak

 27. 43

  merhaba
  ben CBÜ MYO lojistik mezunuyum 2012 de mezun oldum iş bulamıyorum çok iyi bi meslek geleceği var diye öğretmenlerim tarafından bu mesleğe yönlendirildim. 21 yaşındayım. bazı hocalar okul döneminde çok iyi bölüm diye övgüyle bahsettiler fakat şuan işe ihtiyacım var ama iş bulamıyorum.

 28. 44

  Mehaba
  18 Yaşındayım nasip olursa kesinlikle lojistik okumayı düşünüyorum yalnız kafamı kurcalayan bir kaç soru var.
  Lojistik ve Ulu. Arası Lojistik arasında ne fark var ?
  Lojistiğin devlet sektörü özel sektör kadar şanslımı maaş vs. konusunda ?
  Okulumu bitirdikten sonra devlete bağlı olarak ne gibi yerlerde çalışabilirim ?

 29. 45
 30. 47

  merhaba bn çanakkale 18 mart üiversitesi lojıstık bölumunde okuyrum …. bölumumuzun gelecegı acık oldugundan endısem yok ve cok az lojıstık bölumu mezunları war fakat dgs ıle 4 yıllıga tamamlamak cıddı anlamda kndını gelıstrmek ve daha fazla bılgı demek suan 1. sınıfım dgs ye grmek ıstyorum ve hangı unıversıtelerde bolumumuz var arastrdm ama sanrm sınırlı sayıda yardımcı olursanız sewnrm.

 31. 49

  merhaba, ben ticaret lisesi 1.sınıfım.2. sınıfta lojistik bölümü tercihim olacak.Ama kafama takılan sorular var.Öncelikle daha çok senem var biliyorum.Ben Mersin Çağ Üniversite sini istiyorum %50 burslu olarak geleceğimin iyi olmasını istiyorum.İş bulma olanağım nasıl olacak…Yardımınızı bekliyorum

  • 50

   Sende daha fazla zamanının olduğunun farkındasın. Bu durumu 3 yıl sonraki şartlara göre yeniden değerlendirmek daha mantıklı.
   Şu andaki en iyi yerde olmak hedefin olsun.

 32. 51

  Merhaba Emre Bey ben Selçuk Üniversitesi lojistik 1. sınıf öğrencisiyim 2. yıldan sonra 3 ve 4. sınıfı işletme bölümü diye okumak istiyorum…eğer 4 yıllık işletme mezunu olursam, lojistik öğretmeni olabilmem için ne gibi bir yol izlemem gerekli bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 33. 52

  Admin e yada bilgisi olanlara 2 sorum olacak;
  Bu sene lojistik bölümünün ön lisansını bitirdim. Aöf nin işletme fakültesine 4yıllığa tamamlamak için 3.sınıftan devam ederek sınavsız geçiş yapabilir miyim?
  Askerlik tecil sürem bu sene doldu ama ben 2 sene daha işletme okumayı düşünüyorum (lisansa tamamlamak için) bunun için tekrar tecil etmem mi lazım ya da böyle bir hakkım var mı ya da otomatik olarak mı tecil ettiriliyor??? İlginiz için şimdiden teşekkürler

 34. 53

  Merhaba Benim bir sorum olucaktı.
  Ben Bu Sene Hava Lojistiği Bölümünü Tercih Edeceğim Siteden bir takım bilgiler aldım fakat yinede sizin ağzınızdan soruların cevaplarını direk duymak istedim gideceğim bölüm %100 ingilizce olucak bu bana ne gibi olanaklar sağlayacaktır ve benm için en önemlisi nekadar sürede iş bulabileceğim 2 yıllık bir eğitim bunuda belirteyim ingilizcem şuan %60 civarlarında %100 e tamamlayacağım buna göre bir cevap verirseniz çok memnun kalırım ve maaşım ne aralıkta seyreder. Teşekkür Ederim

  • 54

   Binlerce mezunun işsiz gezdiği bir ortamda süre vermek mümkün değil. mezun olunca göreceksiniz bu işler biraz da nasiple ilgili. Nereden ne zaman insanın karşısına ne çıkacağı hiç belli olmaz.

 35. 55
  • 56

   O da çalışacağınız şirkete göre değişir.
   Özel sektörde şirket bazında standart olan fazla bir şey yoktur.

   • 57

    Ben bu yıl istanbul üniversitesi 4 yıllık ulaştırma ve lojistik kazandım. Fakat genel olarak bu meslegin bir bayana uygun olmadığını ve genelde erkeklerin ön planda oldugunu söylüyorlar. Kafam allak bullak… Biraz aydınlatmaya ihtiyacım var sanırım 🙂

    • 58

     Öncelikle hayırlı olmasını dilerim. Istanbul’da üniversite okumak bir ayrıcalıktır, keyfini çıkarmaya bakın. Bayanlara uygun olmadığı düşüncesini de asla dikkate almayın.

 36. 59

  merhaba emre bey
  Ben liede lojistik okudum ve Bu sene lise hayatım bitti . Üniversiteye başlıcam kendi bölüm branşında okuyacam fakat lojistik bölümü ve dış ticaret bölümü arasında gidip gelmekteyim. Sizin bu konularda daha çok piyasa bilginiz vardır. sizce hangi böümü tercih etmeliyim Zorlanmaktayım ,sadece fikir almak istiyorum .şimiden teşekkürler 🙂

  • 60

   Bu tamamen sizin kişisel özelliklerinizle alakalı bir durum. Benim size bir bölüm söylemem doğru olmaz.
   İki tarafıda araştırın ve kendinize daha yakın geleni seçin. Zaten bu iki bölümde birbirleriyle hayli içli dışlıdır

 37. 61

  Öncelikle böyle bir site açtığınız için size çok teşekkür ederim birçok bilgiyi bu site aracılığı ile edinebildim.Ben şuan meslek lisesi son sınıfa geçtim lojistik okuyorum üniversiteye hazırlanıyorum hedefim İstanbul Üniversitesi ama eğer kazanamazsam 2 yıllıklara yönelicem mecburen .Benim size sorum şu olacak Lojistik Bölümünde iş bulma sürecinde 2 yıl ile 4 yıl okumak arasında nasıl bir farklılıklar olur sizce? Şimdiden teşekkür ederim

  • 62

   Olmaz demek yanlış olur. Ama illa 4 yıl okunacak diye bir kaide yok. Sektörde tecrübe ve yabancı dil çok daha önemli olan şeyler

 38. 63
 39. 65

  Ben Üniversite lojistik 1. sınıf öğrencisiyim. Seneye Dgs sınavına gireceğim haliyle şimdiden araştırmalara başladım. Lojistik üzerine işletme okumam bu sektörde yararıma olur mu? Şimdiden teşekkürler…

  • 66

   Lisansa tamamlamak elbette yararınıza olacaktır. Dgs ile 4 yıllık Lojistik bölümlerine de tamamlamayı düşünebilirsiniz.

 40. 67

  merhaba ben 2 yıl lojisitk bölümünü kazandım ve 4 yıllığa tamamladıktan sonra öğretmen olmak istiyorum lojistik öğretmeni böyle bir şansım varmı?

 41. 69

  Merhabalar…
  Sbs sonucunda ulaştırma-lojistik bölümünü seçmeyi düşünüyorum.Fakat hala çok az bilgi edinebildim günlerdir.Mesela okutulacak derslerin listesini bile bulamadım.Bulamadığım için bile talebin az olabileceği kimsenin gitmek istemediği bir bölümü mü istiyorum diye karamsarlığa düştüm.Okuyan,bilen varsa bilgilendirirse sevinirim.

 42. 70

  Merhaba,
  Zeynep Hanım’ın sorusunu bende sormak istiyordum ve öğrenmek istediğim öğretmenlik yapabilmek için neler yapmak gerekir ? 2 yıllık lojistik bölümünü bitirmek yeterli midir ? 4 yıllıga tamamlamak gerekir mi ?
  Aydınlatırsanız sevinirim Emre Bey..

  Teşekkürler.

  • 71

   Lojistik liseleri var ama öğretmen alımı nasıl yapılıyor bilgim yok. KPSS ile de olabilir, sözleşmeli de bu tür liseleri arayıp öğrenebilirsiniz gerekli şartları.

 43. 72
 44. 73
  • 74

   Bu işi yapan herkes İngilizceyi bilmek durumunda. Sadece Çinceyle olmaz. Ama ingilizcenin yanında Çince olursa çok iyi olur.

 45. 75

  mrhabalar emre bey ben kars sarıkamış myo lojistik mezunuyum bu sene mezun oldum benim sorum şu olacaktı şimdi ben 4 yıllığa tamamlamak istiyorum fakat sorun şu ki ben hangi bölümü yazarsam 4 yılı tamamlamış olurum. kalkıp başka iki yıllık yazıp fakat 4 yılı değilde lojiiistik dışında başka bölümler okumak istemiyorum sadece bu bçlüme 3.sınıftan devam etmek istyor ve lisans mezunu olmak istiyorum ayrı ayrı iki yıllıklar değilde 3. sınıftan devam tmek istiyorum. ne derece kendimi anlattım bilemiiyorum ama umarım kendimi ifade etmişimdir sizden mutlaka cevap bekliyorum en kısa sürede…

 46. 77

  Merhaba ben Işık Üniversitesinde tam burslu uluslararası lojistik yönetimi okuyorum fakat ulaşım problemi yüzünden geçiş yapmak istiyorum. Bölümüm %100 ingilizce. Devlette okumak istiyorum ULYOyu biraz arastırdım ama karar veremedim yatay geçiş yapmak istiyorum. Avantaj mı olur benim için dezavantaj mı bu konuda fikrinizi söylerseniz sevinirim

 47. 79
  • 80

   Lojistik bölümünün departmanı diye bir şey olmaz. Firmaların departmanlarını kast ediyoruz bu söylemle.

 48. 81

  slm ben lise son sınıf öğrencisyim 2 yıllık lojistik okumak istiyorum daha sonra geçişyapıp işletme okumak istiyorum sizce iş hayatında işsiz kalma gibi bir durumum olurmu ayrıca ingilizcemde olucak

 49. 83

  Merhaba 4 yıllık lojistik okumak mı daha mantıklı yoksa , 2 yıllık okuyup çeşitli yerlerde tecrübe sahibi olup öylemi iş hayatına atılmak lazım ? Teşekkürler

  • 84

   Bu sektörde tecrübe çok önemli tabi ki. Ama iyi bir eğitimde şart. En doğrusu bu ikisini güzelce harmanlamak.

   • 85

    Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. 2 yıllık bölümlerin , 4 yıllıklara göre iş imkanları daha kısıtlı gibi söylemler okuyorum sizce ne kadar doğru. ?

 50. 86

  Merhabalar ben konyadan ibrahim. Lise son siniftayim. Ben kucuk yastan beridir babamin yanindayim (babam kac senelik nakliyeci). Tirlarla ugrasmak hosuma gidiyor. 4 yillik ulastirma ve lojistik okumak istiyorum tecrubelerim oldugundan dolayi. Ama babam okumus tircilik maaslar dusuk filan diyor. Kendimi iyi bi sekilde gelistirsem hangi makama gelirim ortalama ne kadar maas alirim sonradan pisman olurmuyum ? Cevaplarsaniz sevinirim saygilar..

  • 87

   Kimse mezun olur olmaz çok iyi şartlarda çalışmaya başlamıyor. Ama bu hep böyle devam edecek değil. Kaldı ki tırcılık doğru bir tabir değil. Lojistik işini severseniz çalışabileceğiniz bir çok alan var.

 51. 88
 52. 89

  Merhabalar emre bey,ben liseden mezun olucağım,en kötü ihtimal önlisansımı yapıcağım, Türkiyede sonra lisans için almanya da lojistik yönetimi için duisburg essen üniversitesine basvuru yapacağım, sizce lojistik sektörü ne kadar iyi Almanyada bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,
  Teşekkürler..

  • 90

   Almanya güzel bir seçim diyebilirim. Sektördeki bir çok büyük firmanın Alman menşeili olması da bunun bir göstergesi. Yine de Üniversiteler bazında bir şey söyleyemeyeceğim.

 53. 91

  Merhaba
  Ben lisede Ulaştırma Hizmetleri lojistik bölümü öğrencisiyim önümüzdeki yıl staj eğitimi göreceğim ama hangi firmada yapacağımı bilmiyorum İzmir’de Arkas,MSC gibi birçok büyük firma var fakat bu gibi iş yerlerinde lisede staj yapacak birisine pek ilgi gösterilmediği gibi söylemler aldım adı büyük ileride benim için iyi bir öz geçmiş olacak ama şimdiden iyi bir donanıma sahip olmak istiyorum.Hava departmanında staj yapmak gayet iyi olur benim için üniversitede de Sivil havacılık düşünüyorum.Sizce stajımı büyük lojistik şirketlerin de mi yapmalıyım yoksa orta çaplı bir firmada mı bir de üniversite seçimim hakkında ne düşündüğünüzü öğrenirsem çok sevinirim bu konudaki fikirlerinizi de bekliyorum.(firma adı verebilme imkanınız varsa çok iyi olur)
  Teşekkürler.

  • 92

   Daha fazla bilgi edinebileceğiz bir şirket seçmek en mantıklısı olacaktır. Siz hevesli olduğunuz takdirde size bir şeyler öğretmek isteyenler elbette olacaktır.

  • 94

   Merhabalar oncelikle ben bu sene liseden lojistik bolumunu bitirerek mezun oldum ve stajimi izmir schenker arkasta yaptim ve inan o kadar guzel bir staj donemi gecirdim ki anlatamam. Gerek departmanlardaki calisan abi/ ablalarimla iletisim kurmam olsun, gerek derslerde ogrendiklerini uygulama olsun cok iyiydi benim icin ve sana tavsiyem eger yapabilirsen arkas, msc, hapag lloyd gibi buyuk firmalarda staj yapmandir.

 54. 95

  ben bu sene düz liseden mezun oluyorum . büyük bir ihtimal önlisans olarak lojistik yazıcam ama arayırma yapmış olmama rağmen iş imkanlarıyla ilgili net bi bilgi alamadım . bide maaş miktarını çok merak ediyorum . yardımcı olur musunuz

  • 96

   Her alanının kendi içinde iş imkanı var. Ama bir çok bölümde mezun olur olmaz işe girmek kolay değil. Lojistikte de durum böyle. Yinede dolu dolu geçen bir üniversite hayatı ve iyi seviye de bir ingilizceyle mezun olunca iş bulmak daha kolay olacaktır.
   Maaş olarak sabit bir şeyden bahsetmek mümkün değil. Yine de başlangıç için çok yüksek tutarları hayal etmemek lazım.

 55. 97

  Merhabalar Emre bey yazdiklarinizi detaylica okudum.öncelikle şunu belirtmeliyim ki kendim için değil erkekkardeşim için yyazıyorum lisede iyi puan almasina rağmen lojistik seçtiama bu onun larari ddeğildietki aaltında verilmiş bir karardi kendisi henüz ne okumak istediğini bilmiyor gecen rehber öğretmeleri toplantı yapmis bu aalanda iyi yol almak için İngilizceye cçok ihtiyaciniz var demiş yada ikinci yol başka liseye geçin simdi lojistik lisede iyi bir tercih mi yoksa ?

  • 98

   Sektörde çalışıp bu bölümden mezun olmayan binlerce çalışan var. İlla da bu sektörde çalışmak istiyorum diyorsa birisi kesin liseden okumaya başlamasına gerek yok.

 56. 99

  Merhaba Emre Bey,

  Ben yönetim ve organizasyon bölümü altında 2 yıllık lojistik bölümü okudum. Açıköğretime başlayıp 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Direkt olarak 3. sınıftan kamu yönetimine geçiş yapabilir miyim? Yoksa sadece işletme bölümüne mi kayıt yaptırabilirim? Ayrıca bir sorum daha olacak işletmeye formasyon gelecekmiş öyle bir şey duydum. Bu doğru mu? Lojistik öğretmenliği yapmak istiyorum. Bu ne şekilde mümkün? şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim..

  • 100

   Arkadaşlar lütfen not edin. Ben bir rehberlik öğretmeni değilim. Lojistik sektöründe bir çalışanım. Bu tür sorularınızın cevabını bilemiyorum malesef. Ya daha detaylı araştırın internette ya da rehberlik öğretmenlerinden ya da ilgili kurumların web sitelerinden öğrenmeye çalışın.

 57. 101

  ( 2 yıllık Lojistik Mezunu Arkadaşlar )

  Merhaba , Ben A.Ö.F’ den 2 yıllık Lojistik bölümünü okumak istiyorum. Bölümü Allah’ın izniyle bitirdiğim takdirde yapacağım iş nasıl olabilir , çalışma şartlarım nasıl olabilir , iş bulma imkanım nasıl olabilir Konya’da yaşıyorum bölüm sonu Konya’da iş bulabilir miyim . Bölümde ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim cevaplarsanız sevinirim .

 58. 102
 59. 104

  Merhaba ben yakın zaman da tercih yapacağım ve lojistik bölümünü düşünmeye başladım 4 yıllık uygulamalı bilimler yuksekokulu yazmayı dusunuyorum, yuksekokul cıkıslı olmakla fakülte bitirmenin iş hayatında bi farkı olacak mı ?

  • 105

   4 yıl okuduğunuz Yüksek okul mezunu olacaksınız Fakülteden bir farkı yoktur. Meslek yüksek okuluyla (MYO) karıştırmayın.

 60. 106

  Merhaba,
  Üniversite sınavına hazırlanırken kafamda belirlediğim bir bölüm yoktu. Puanlar geldikten sonra Bahçeşehirde lojistik yönetiminin tam burslu tuttuğunu gördüm,üniversite iyi olduğu için araştırmak istedim. İyi düzeyde ingilizce,staj dısında okurken 900 anlasmalı sirketten birinde çalışma imkanı,burslulara 1yıl ücretsiz washigtonda okuma gibi imkanlar sunuyor. Not ortalamasına bağlı olarak çift anadal imkanı da mevcut. İngiliZce hazırlığıyla 5yıl okuyacağım. Sizce bu özellikler beni mezun olduğumda donanımlı birer çalışan yapar mı? Bölüm belirmesem de hayalim yurtdısında calısmak olduğu için üniversitenin imkanlarıyla bölümün alanını birleştirince kafama cok yattı. Sorumu cevapladıgınız için şimdiden teşekkürler.

  • 107

   Okumakla donanımlı olunmaz. Bir o kadar da kendinizi geliştirmeniz lazım en azından. Ama söyledikleriniz de gayet mantıklı geliyor tabi ki yapabilirseniz.

 61. 108

  Öncelikle merhabalar, malum tercih dönemi başladı ve kısmet olursa kendim için en uygun tercihi yapmak istiyorum. Bir mf öğrencisiyim ve çeşitli yerlerde elektrik elektronik enerji sistemleri makine bilgisayar gibi mühendislik bolumleri geliyor. Fakat bulundugum bölgenin ithalat ihracat lojistik şirket kurum ve kuruluşlarınca oldukça zengin olması benim uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne ilgimi çekti. Hepimiz de biliyoruz ki artık süpermarketlere girerken bile yabancı dil sorarlar hale geldik. Ki doğal olarak mühendislik bölümünde kendini geliştirmekle birlikte dil eklemekte şart hale geldi. Kendimde dil öğrenmeyi seven, yatkın biriyim. Mühendislik dalı her zaman bi risk barındırıyor arastırdığım konuştuğum mühendislik öğrencileri ve mühendisler kadarıyla. Benim asıl merak ettiğim konu, uluslararası ticaret ve lojistik bölümünde dil ve kendini geliştirme ile nerelere gelinebilir, refah düzeyi ne olur? Bulundugum konum bölge bakımıyla da staj konusunda sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum. Ne kadar çok staj o kadar birikim ve tecrübe olarak dönüyormuş diye okudum. Ve bi başka merak ettiğim konu tam olarak sektördeki konumu nedir, bazı forumlarda iş gücü elemanı olarak çok cüzi bi rakama çalıştırıyorlar yazılarını okudum, bu ne kadar doğru? Şirkette veya iş yerlerinde nerelerde çalışırlar? Okul görevlisi gibi her işi mi yaptırırlar, yoksa belirli bi statü ve konuma sahip olarak mı çalışırlar? Son olarak bu meslek arasında rekabet ne kadar? Aranan bi meslek mi yoksa bu işi yapabilecek başka meslek dalları da var mı?
  Teşekkürler.

  • 109

   Bu işi yapabilmek için illa ki lojistik okumak gerekli diye bir kaide yok. Bir çok sektörün iş anlamında başlangıç maaşları pek parlak değil, lojistik de öyle. Her işin bir riski var. Önemli olan sürekli gelişim ve sürekli iyileşme.

 62. 110
 63. 111

  su bahsettıgınız ”kendını gelıstırme” dedıgınız konular hakkında bılgı verebılırmısınız rıca etsem

 64. 113

  bnm bi kas rahatsızlıgım var da sivil hava ulastırma ısletmecılıgı lojıstık ve tasımacılık gıbı mesleklerde yoruculuk bakımından dger bolumlerle kıyaslarsak nasıldır
  tam burslu gelisim unıv lojıstık tasıma ıngılızce yı yazdım ıngılızcem ıyı degıl tercihe ama ingilizcemi hazırlık sırasında gelistirsem ve mezun olduktan 1-2 sene fln sonra ne is yaparım malum bi rahatsızlıgım var oturarak calısma bakımından yoksa bankacılık sıgortacılık ve muhasebe ve fınans onetımı bolumlerını mı yazsam
  YANITLARINIZI beklıyorum TESEKKUR ederım tercıh donemının son gunu

  • 114

   Elbette lojistik sektörü içinde de oturarak çalışabilirsiniz. Okurken yabancı dilinizi geliştirmeniz lazım tabi ki.

 65. 115

  Merhaba 2 yılımda bazı şansızlıklar sonucu istediğim puanı alamadım 2 yıllık Gümüşhane lojistik aldım tekrar denemek veya kayıt yaptırmak konusunda cok kararsızım.Kazadığım okul konum olarak cok farklı bir yerde yurt sıkıntısı var.Ailem Tekrar denememden yana bölüm hakkında olumlu şeyler pek duymuyorum sizce ne yapmalıyım ?

 66. 117

  ben suan selcuk 2 yılık lojistik okuyrm bu sene ikinci sinif olacam ve okul bitince diplomami alinca aciktan baska bi bolumle 4 yila tamamlamak istyorum ornegin aof den 4 yillik isletme okumak istyorum ve lojistik bolumumu bununla 4 yila tamamlamak istiyorum mesela peki bunu yapinca ben isletme 3. siniftan mi baslicam bu birinci sorum ikincisi ise ben aciktan diyelim 3. siniftan baslayip onu bitirdim ben hem lisans olarak isletmeyi bitirmis yani 4 yillik bitirmis olarak hemde 2 yillik lojistik mezunu olabilcekmiyim iki diplomayida kullanabilcekmiyim ucuncu sorum ise bu durum oluyormu oluyosa askerlik konusunda kisa donem yapabilcekmiyim bir lisans mezunu olarak simdiden tesekkur ediyorum

 67. 119
 68. 120

  Öncelikle merhaba bir kaç sorum olacaktı bu bölümü seçmek istiyorum fakat aklima takilan birsey var okuduğumuz üniversitenin sektörde bi önemi var mi mesela ben akdenize gitmeyi düşünüyorum hem liman şehri stajda iyi yer imkanı falan yüksek dediler ve bu sektörde en fazla nereye kadar yükseklebiliriz sonuç olarak yaşadığımız hayatta paranın önemi var ortalama alacağımız maaş ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim.

  • 121

   Kaliteli bir lojistik eğitimi almak tabi ki de önemli. Mezun olduğunuz da çok yüksek beklentiler içinde olmayın. Başlangıç maaşları çok yüksek olmasa da ilerleyen yıllarda şartlarınız iyileşecektir. Nereye kadar yükselebileceğiniz de koyduğunuz hedeflerinize bağlı.

 69. 122

  merhabalar emre bey ben yeni lise mezunu sayılırm lisede bölümüm lojistik ve sun-expres de stajerlik yapıyorum lojistik ile ilgili 2 yıllık bölüm okuduktan sonra 4 yıllığa tamamlama gibi bir düşüncem var satjımın çok iyi bir yerde yaptığımı ve iş imkanımında bir haydi yüksek olduğunu söylediler ben izmir ve çevresini düşünüyorum yaptığım staj hava yolu ve deniz yolunda staj yapmak istiyorum bu üniversite stajı benim için tavsiyeleriniz ne olur neler yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkür ediyorum 🙂

 70. 123

  Merhabalar benim kafam aslinda cok karisik ne olacagim hakkinda, benim sorum soyle bu meslekte 4 yillik okumak cok mu zor ? puanlari kac ? İllaki ingilizce bilmek sart mi ? 2 yillik bu bolumu bitirsek iyi konuma gelemezmiyiz ?

  • 124

   Lojistik okumanın zor olduğunu düşünmüyorum. Okuldan okula farkedecektir tabi ki. Hangi okul yada kaç yıllık okuduğunuzda önemli olmakla birlikte daha önemli olan kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve yabancı dil seviyeniz.

 71. 125

  merhaba Emre bey bn lise 1 öğrencisiyim lojistik bölümünü seçmek istiyorum ama ne gibi şartları var(yani ne gibi yararları ve zararları var bilmiyorum) lojistik bölümü hakkında bana biraz yardımcı olup fikir verir misiniz?

 72. 126

  Merhaba Emre Bey ben bu sene düz liseden mezun oldum. Puanlar malum ve Başkent Üniversitesinde %75 burslu lojistik bölümü geliyor (önlisans) sizce okunmalı mı? Kendimizi geliştirdikten sonra iş konusunda bir sorun olur mu? Ve DGS ile tamamlanabilir mi 4 yıla?

 73. 128

  Merhaba…
  Bu sene Beykoz Lojistik MYO lojistik tam burslu geldi.
  Sizce lojistik eğitimi iyimidir ?? Okulun Eğitimi hakkında bi bilginiz varmı
  Teşekkürler 🙂

 74. 130

  merhabalar
  öncelikle şunu belirtim kafam karışık bu aralar yardımcı olursanız sevinirim 🙂
  ben 2 yıllık işletme mezunuyum ve bi firmada finans bölümünde çalışıyorum bana öğretilen bişy yok ve bu sene 2 yıllık lojistik bölümü kazandım samsunda
  benim düşüncem ilk okuduğum işletmeyi lojistik okurkende açıktan 4 e tamamlamak
  sizce ben lojistik bölümüne gitmelimiyim eger gidersemde lojistiği 4 e tamamlamak için açıktan yine işletme bölümü ilemi tamamlanıyor. lojistik bölümündeki iş imkanları nelerdir.
  yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler 🙂

  • 131

   Merhabalar,
   2 ayrı myo bitirmek yerine eğer Lojistik okumayı bu kadar istiyorsanız DGS ile 4 yıllık lojistik bölümlerine geçmenizi tavsiye ederim.

 75. 132

  meraba. bu yıl mezun oldum şu an istanbul ulaşımda staj yapıyorum staj bitince hemen iş hayatına atılmak istiyorum nasıl bi öneriniz olur lojistik mezunuyum açıktan hangi bölümden devam etmemi önerirsiniz. simdiden teşekkürler

 76. 133

  Yaa ben 2 yıllik isleetme kazandim ama lojistik istiyorum 2 yıl okuduktan sonra acıkogretimden 3. Yıl olarak lojistikten devam edebilirmiyim bu dedigim dgde oluyo ama acikögretimde oluyomu bilmiyorum

 77. 134

  Salih Abi Bana Ulaşabilirmisin ? İnşALLAH Ulaşırsın 🙂 Hangi Salih Dernsen Emre İpekçi Abi İle Aynı Firmada Çalışıp Farklı Departmanlarda Olan Salih Abi , Sana Soracağım Sorular Var İnşALLAH Ulaşırsın 🙂 Mail Adresimden Ulaşabilirsin : enes.kara1997@hotmail.com İnşALLAH Ulaşırsın ya 🙂 Emre Abi Senden’de Destek Bekliyorum Lütfen Bir Mail Atarmısınız ? 🙂

 78. 135

  Merhaba İst üni ulaştırma ve lojistik bölümü okuyorum mezun oldugumda ulaştırma mühendisi ünvanini alabilir miyim?

 79. 137

  Merhaba, bu sene pazarlama satış elemanlığı bölümünden mezun oldum. 2 yıllık geçiş yapacağım. Meslek olarak lojistik düşünüyorum. Bu bölümü formasyon alarak veyahut açıktan ekstra 2 yıl daha okuyup KPSS’ye girip öğretmen olunabileceğinden bahsettiler, öğretmen olarak devlette çalışmak mı yoksa özelde kalmak mı? çalışma koşulları ve maaşlar konusunda net bir bilgiye ulaşamadım.

 80. 139

  Merhaba,şuan nişantaşı üniversitesinde uluslararası ticaret ve lojistik tam burslu geliyor birkaç üniversite daha var ama içlerinden bu mantıklı geldi fakat dün lojistik sektöründe çalışan bir yakınım bana özel üniversitede okuyanların işe alınırken sıkıntı çektiğini söyledi ve şehir dışı yazmamı önerdi yani vakıf üniversitesinde tam burslu okumak tehlikeli mi olur ?

 81. 141

  Merhaba ben Bilgi Üniversitesinde matematik bölümündeyim. Bu sene bölümüme ek olarak lojistik okumaya başlıyorum 2 yıllık. Sizce bana bir katkısı olur mu? Çünkü lojistik- işletme- dış ticaret alanında çalışmak istiyorum

 82. 144

  Selam emek sarf edıb bızlerı bılgılendırdıyınız ıcın tesekkurler benım sorum soyle 4 yıllık lojıstık bolumunden mezun oldukdan sonra havacılık lojıstıyınde ya da denız lojıstıyınde calısma ımkanı varkı?yoksa mesela denız lojıstıyınde calısmak ıcın sırf onu mu bıtırmek gerek.

 83. 146

  Sa hocam bn 29 yasndayim elektirik elektronik teknolojisi aollise mezunuyum suan guvenligim ygs sinavina girdim lojistlik bolumunu tercih etcem 2 yillik acik öğrettin aőf aciktan universite dusunuyom sizce katkisi olurmu iki yilligin is bulma konusunda flan. Saygilar..

 84. 148

  Yani demek istedigim hocam faydasini gorurmuyum yas 30 geliyo ondan sordum bide sayisalda var disardan zor olurmu lojistlik saygılar hocam

 85. 149

  Abi ben ilahiyat okuyorum ve bölümünü sevmiyorum bırakmak istiyorum lojistiğe gecsem iş bulma olanağim nasıl olur yurt dışında da iş bulabilir miyim çok zor durumdayim

  • 150

   Kıyaslama yapması kolay değil ama bakış açın yanlış. Sadece iş bulmak için okul okunmaz. Ya lojistiği de sevmezsen ne olacak? O vakitte lojistiği bırakıp başka alanamı geçeceksin? Önce kendi yetkinliklerini değerlendirip severek yapabileceğin bir alan bulup o alanda eğitim almanı tavsiye ederim.

 86. 151

  Merhaba! Emre bey ben 2 lojistik okuyorum lojistik öğretmeni olabilmek için lisans mezunu olmam daha sonrasında pormasyon almam gerekiyor ben öğretmen olabilmem için lojistiğin hangi dalından mezun olmam gerekiyor

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın