Ege Üniversitesi Lojistikte İnsan Kaynakları Zirvesi

Gün geçtikçe Lojistiğe merak duymaya başlayanların sayısı artıyor. Tabi bundaki en büyük etken durmadan açılan Lojistik Bölümleri olsa da genel anlamda bir farkındalık oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Konusu geçmişken bahsetmeden edemeyeceğim. Her yıl 6 bin civarında Lojistik Öğrencisi sektöre girmek üzere mezun oluyor. Ama takdir edersiniz ki bir çoğu iş bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Hal böyleyken bir de farklı alanlardan Lojistik Sektörüne yönelenler olunca bu alanda rekabet gittikçe artmaya başladı.

Ege Üniversitesi Lojistik Kulübündeki arkadaşlarda sektöre ilgi duymaya başlayanlardan. Daha öncesinde sektörel etkinlikler düzenleyen kulüp 20 Mart Çarşamba günü Lojistiği hem daha yakından tanımak hem de işin İnsan Kaynakları tarafını ele almak için bir etkinlik daha düzenlemeye karar vermişler beni de davet ettiler. Kariyer.net‘den Konuşmacı olarak Ilgın Hanım’ında katıldığı etkinliğin gelecek hedefleri konusunda arayışta olan öğrenci arkadaşlar için yararlı geçtiğine inanıyorum.

Lojistik veya ilgili bölümlerde okumayıp, bu sektöre ilgi duyunca haliyle insanların aklında bir çok soru işareti oluşuyor. Bende dilim döndüğünce bu soruların cevaplarını verebilmek için arkadaşları sıkmadan bir sunum yapmaya çalıştım.

Genel anlamda Lojistik sektöründe verilen temel hizmetler, İş durumu, çalışanların sektöre bakışı, firma yapıları, zorluklarının neler olduğu ama her şeye rağmen lojistiğin insanlara farklı deneyimler sunmaya açık bir sektör olduğundan bahsetmeye çalıştım.
Seminerin sonunda öğrenci arkadaşlardan biriyle konuşurken; ‘Seminer sırasında önce Lojistiğin ne olduğunu anladım, siz anlattıkça  yapamayacağıma tam karar veriyorken, sektörün  farklı yanları ve sürprizleri ilgimi çekti ve şu anda lojistiğe ilgi duyan biri olarak buradan ayrılıyorum, Teşekkür ederim‘ demesi, amacıma ulaştığımın benim için göstergesiydi. Umarım herkes o arkadaşım gibi akıllarındaki soru işaretlerinin cevabını bulur ve diledikleri gibi bir hayata başlayabilirler.

Etkinliği organize eden ve katılım gösteren herkese buradan bir kez daha teşekkür ediyor ve hepsine başarılı bir hayat diliyorum.

 

Zirveden Resimler

2 Comments

  1. 1

    Güzel bir etkinlik olmuş Emre Bey sizi ve düzenleyenleri tebrik ediyorum. Lise ve üniversitelerde öğrencilere lojistiğin hep geleceğin mesleği olduğu ve çok önemli bir sektör olduğu söyleniyor. Ancak mezun olduklarında her meslekte olduğu gibi iş bulmak kolay olmuyor. Her yıl dediğiniz gibi 5000-6000 yeni mezun sektöre adım atmak istiyor. Sektör bu kadar kişiye istihdam sağlayabilir mi orası bence meçhul. Yine de gençler kendilerini iyi yetiştirmeli ve sektöre hazır hale gelmelidirler. Önlerine çıkabilecek fırsatları da iyi değerlendirmelidirler. Son olarak sununuzda Lojistikci.com’u göstermeniz ve ilk sırada belirtmenizden ötürü çok teşekkür ederim.

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın