SDÜ 1. Lojistik Günleri

Geçtiğimiz hafta hem Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin davetine icabet etmek hem de dilimiz döndüğünce onlarla bir şeyler paylaşmak için Isparta’nın yolunu tuttum. Önce İstanbul’dan uçakla Antalya’ya Antalya’dan kara yoluyla Isparta’ya ulaştım. Isparta’dan Senirkent’e kadar da kiraz ve elma bahçelerinin arasından geçerek yaklaşık 1 saat sonra okula vardım.

Önce otogarda Oğuzhan Hocamın sıcak karşılamasından sonra vardığımızda da öğrencilerin ve diğer hocalarımın sıcaklığıyla okula güzel bir giriş yaptık. Bende Anadolu’dan İstanbul’a gelen biri olarak hem şehirde hem de Senirkent’te tanıdığım, bildiğim yerlerden bir şeyler bulmadım desem yalan olur. Her şey bir yana Anadolu’nun içtenliği orada okuyan kardeşlerimin sıcaklığıyla birleşince yaşadıkları yer küçük olsa da kendileri büyük bir aile olmuşlar.

Varlık içinde yokluk yaşayanlara bir şey diyemem ama tam tersini gerçekleştirenlere her zaman saygım sonsuz olmuştur. Belki de bu sebeple aralarında hiç yabancılık çekmedim diyebilirim. Çoğu farklı yerlerden gelmiş öğrenciler, kiminin memleketi kiminin gurbeti olan Senirkent’te tek bir amaç için toplanmışlar: Lojistik kelimesinin kanatlarının altında yer almak.

İlk bakışta Lojistik merkezlerine uzak olsalar dahi birinci kuralı yani; bu işi sevmeyi kendilerine düstur edindikleri için Başlamak; bitirmenin yarısıdır misali bu olumsuz durumu çoktan ekarte etmişler. Zaten çevre limanları, lojistik merkezleri, depoları gezerek bu eksikliklerinin bir çoğunu gidermişler. Üşenmemiş İstanbul’a bile gezi için gelmişler yani. Şimdi aklıma evinin yanında ki okulda yapılan lojistik seminerlerine bile uykularına olan aşkları sebebiyle katılmayan öğrenci arkadaşlar geldi de kim bir sıfır önde başlamış? hiç göründüğü gibi değilmiş onu anladım.

Hazırlıklar tamamlanıp, seminer vakti geldiği zaman, ilk konuşmacı olarak Tersine Lojistik konusunu anlatmak için kürsüye çıktım. Hem bana verilen konuyu hemde dilim döndüğünce biraz sektörden biraz iş hayatından bahsederek yaklaşık 1 saat kadar süren bir oturumla sunumu tamamladım. Benden hemen sonra Beykoz Lojistik’ten Turhan Bilgili hocam hem dış ticarti hem de lojistiği harmanlayan hem bilgi hem tecrübe dolu sunumuyla güzel bir iki saat geçirdikten sonra birinci günü noktalamış olduk. Sonrasında arkadaşlarla yaptığımız durum değerlendirmesinin ardından müsade isteyerek Isparta’ya dönmek üzere aralarından ayrıldık.

Biz döndük ama etkinliğin ikinci gününde Doğan Karadoğan Hocamız Gelecekte lojistik sektöründe profesyonel olarak nasıl yer alınabilir, sektörün öğrencilerden beklentileri ve profesyonel yönetici olmanın ipuçlarını arkadaşlarla paylaşarak etkinliği tamamladılar.

Dolu dolu geçen iki günün ardından katılımcı arkadaşların lojistik sektörüne yönelik bir çok şey kazandığından benim kuşkum yok. Bu yıl ilk defa düzenlenen ve tamamiyle öğrenci arkadaşların gayretleri (hocalarımızın da destekleriyle tabi ki) sonucu gerçekleşen bu etkinlikte yer alan herkesi bu başarılı organizasyonlarının ardından bir kez daha tebrik ediyorum ve gelecekte daha başarılı işler yapabileceklerine olan inancımı buradan bir kez daha onlarla paylaşmak istiyorum.

Umarım hayat gönüllerince olur.

 

Etkinliğin bazı sitelerde ki haberleri;

http://www.lojistikci.com/?p=6046

http://www.universitehaberajansi.com/haber_detay.asp?haberID=1693

ETKİNLİKTEN KARELER

 

 

 

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın