Doğru Tercih Yapabilmek

Mustafa

Sayın İpekçi,

Lojistik konusunda çok tecrübeli olduğunuzu öğrendim. ve sizden yardımcı olmanızı arz ediyorum, yardımcı olabilirseniz çok memnun kalırım.

Ben geçen sene tercih yaparken iktisat yazdım ve ilk senede hazırlık okudum fakat geçen zaman içinde iktisatın geleceğinin çok açık olmadığını düşündüm ve fikrimden caydım. Ve birazda araştırma yaptım ve ULUSLARARASI LOJİSTİK VE TAŞIMACILIK bölümünde yazmaya karar verdim. fakat ailem, lojistik bölümünde iş olmadığını ve bölümün çok dar kapsamlı olduğunu düşünüyor.. Bu sene puanım kırılmasına rağmen yazmış olduğum İstanbul Gelişim Üniversitesi 4 yıllık Lojistik bölümü geldi.

Şimdi ben İktisat mı Lojistik mi seçsem kararsız kaldım.. Sizden Lojistik bölümünün geleceği ve sizce hangi bölümü seçemem hakkında yardım istiyorum… Yardımcı olabileceğinizi umut ediyor, İyi akşamlar diliyorum..

 

Emre

Senin gibi arkadaşlara hep söylediğim bir şey var; okurken ve o işle meşgul olurken mutlu olacağınız ve sonunda verim gösterebileceğiniz bir bölümü tercih edin ve her zaman en iyisi olmak hedefiniz olsun. sen bir yıl hazırlık okurken iktisatın senin için doğru olmadığı fikrine varmışsın. bu sene de belki aynı şey başına gelebilir sonuçta benim için doğru olan bölüm senin için mantıklı olmayabilir. bu noktada seni neyin mutlu edeceğinin cevabı önemli. hayatın boyunca sevmeyeceğin bir işi yaparsan hiç bir zaman aradığını bulamazsın.

gelelim diğer kısma. yazılarımda ve diğer arkadaşlarıma yaptığım tavsiyelerde de görmüşsündür ki sana geleceğin hakkında şu bölümü okumalısın diye akıl veremem. ben sadece sana yol gösteririm, gerisi senin kararın ve gelecek senin geleceğin.
eğer tahsil gördüğün alanda mutluysan ve kendini gerektiği gibi geliştirebildiysen hangi bölümde olduğunun çok da önemi yok, mutlaka iş bulursun. iktisatın geleceğinin çok açık olmadığını düşünmüşsün mesela. o zaman şu anda iktisat bölümünde okuyan öğrencileri kötü bir gelecek mi bekliyor? tabi ki hayır. bu sadece senle alakalı bir durum.

malesef senin gibi bir çok arkadaşım lise hayatı boyunca sadece sınav odaklı bir yarış içinde olduğundan geleceklerine yönelik bir yönlendirme alamıyorlar ve tercih dönemi geldiğinde böyle sıkışıp kalıyorsunuz. ne yazık ki bu durum böyle.

bu vakitten sonra kişisel yeteneklerinin ne alanda olduğunu bulmalı ve o alanda devam etmelisin ya da en azından sevebileceğin, alışabileceğin bir bölümü okumalısın. eski yazılarıma bakarsan zaten bölüm hakkında genel bir bilgi kafanda oluşur. ve gerçekten isteyip seversen sadece lojistikte değil okuduğun her bölümde başarılı olabilirsin.
umarım doğru seçimi yaparak hayatta mutlu olursun…

 

One comment

  1. 1

    Size kesinlikle katiliyorum iktisat ogrencisiyim ve sizin bu sozlerinizden sonra daha da emin oldum kendimden analiz yeteneğin varsa iktisatta is bulman imkansız çok doğru soylediniz her iktisat mezunu issiz kalmiyor bu sadece onun görüşü

Lütfen Görüşünüzü Bizimle Paylaşın